روزنامه اصلاح

رییس اجراییه: مذاکره با طالبان خارج از چارچوب حکومت افغانستان نتیجه‌ای در پی ندارد

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی حکومت، در نشستی به مناسبت بزرگداشت از پانزدهمین سال تصویب قانون اساسی کشور ‌گفت که تا کنون هیچ‌گونه تغییری در موضع گروه طالبان و کشور حامی این گروه به وجود نیامده است.

داکترعبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی تاکید کرد که تا حالا نشانه‌ای مبنی بر تغییر در موضع گروه طالبان و حامیان این گروه دیده نمی‌شود.»

رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی بر مذاکره با طالبان زیر چتر نظام جمهوری اسلامی افغانستان تاکید ورزید و گفت که نباید گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌های سیاسی به دلیل منافع زودگذر سیاسی، خارج از چارچوب دولت با طالبان وارد مذاکرات شوند.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که هر نوع مذاکرات با گروه طالبان، در غیاب دولت، خلاف منافع ملی است.

رییس اجراییه کشور افزود که بازنگری در هیأت مذاکره‌کننده حکومت قابل بحث است و پیش‌برد مذاکره خارج از چارچوب حکومت جز پراکنده‌گی، نتایج دیگری ندارد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که چتر دولت افغانستان با قربانی دادن فرزندان کشور تشکیل شده است و این چتر نباید از بین برود.

رییس اجراییه کشور اضافه کرد که او هم زمانی اپوزیسیون نظام بوده؛ اما هرگز در تلاش دور زدن چتر دولت نبوده است.  رییس اجراییه در پیوند به تلاش‌ها در راستای تشکیل حکومت موقت گفت که حکومت موقت ایجاد نمی‌شود و در صورتی که ایجاد شود، به خیر و منفعت مردم افغانستان نیست.  داکتر عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که تصمیم تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری صرف به دلیل تأمین شفافیت در این روند صورت گرفته است.

به گفته‌ وی، پروسه‌‌ی صلح و مصالحه‌ی سیاسی در تأخیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نقش نداشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید