روزنامه اصلاح

رییس اجراییه در کنفرانس ملی آب: خطر کاهش منابع آبی به یک نگرانی جدی مبدل شده است

داکترعبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی جمهوری اسلامی افغانستان، که روز سه‌شنبه، (۱۳ حمل) در کنفرانس ملی آب سخنرانی می کرد گفت: آب مهم‌ترین منبع حیات است و مسؤولیت حکومت، سکتور خصوصی، جامعه‌ی مدنی و همه‌ی شهروندان کشور است تا از این منبع مهم زنده‌گی استفاده‌ی سالم و با رویه کنند.

رییس اجراییه ضمن سپاس‌گزاری از برگزار کننده‌گان کنفراس، بیان داشت: در سال‌های پسین خطر کاهش منابع آبی به یک نگرانی جدی برای همه تبدیل شده‌است. برای همین حکومت به ویژه وزارت انرژی و آب روی استراتیژی جامع آب کار کرد و امید است که نتیجه‌ی این کنفرانس منجر به تطبیق همه‌جانبه‌ی این استراتیژی شود.

داکترعبدالله عبدالله گفت که در سال‌های گذشته برخورد بی‌رحمانه نسبت به منابع آبی کشور به ویژه کابل صورت گرفت که سبب شد در یک پلان شهری آب‌های ایستاده در اطراف کابل خشکانده شود. این کار سبب پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی گردید.

رییس اجراییه اظهار داشت که در سال‌های پسین گام‌های مهمی برای مدیریت منابع آبی برداشته شده است و در کنار حکومت، نهادهای حکومتی و همه‌ی شهروندان به ویژه علمای کرام نقش برجسته دارند تا در راستای جلوگیری از استفاده‌ی بی‌رویه آب گام‌های عملی بردارند و این موضوع را تبلیغ کنند.

رییس اجراییه همچنان به مسؤولان وزارت‌های انرژی و آب، انکشاف دهات، مبارزه با حوادث و اداره ملی حفاظت از محیط زیست هدایت داد که در هم‌آهنگی لازم عمل کنند و نباید دیگر بهانه‌یی باقی بماند که چه کاری را چه کسی در کجا انجام دهد. راه حل‌های بنیادی با مشکل آب ضرورت است و نباید با اقدامات امروزی یک مشکل را حل کنیم و ده‌ها مشکلی دیگر به آینده بجا بگذاریم.

در این کنفرانس سرپرست وزارت انرژی و آب ضمن تأکید بر مهم خواندن استفاده‌ی سالم از منابع آبی، گفت که این وزارت برنامه‌های جامع و همه‌شمولی را روی دست دارد تا برای حفاظت از منابع آبی، استفاده‌ی درست از منابع آبی و جلوگیری از ضایع شدن و آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمنی انجام دهد.

نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی نیز توسعه‌ی منابع آبی را از اهداف مهم حکومت تلقی کرد که با برنامه‌های اهداف انکشاف پایدار همسویی نزدیک دارد. وی اضافه کرد که توهم غنای آبی نباید سبب شود تا ما از مدیریت منابع آبی غافل گردیم. زیرا افغانستان تنها کشوری است که در سطح جهان ۹۵ درصد منابع آبی‌اش در سکتور زراعت به مصرف می‌رسد.

این پنجمین کنفرانس ملی آب است که در کابل برگزار می شود. ارایه‌ی فهم دقیق از اهمیت آب و مدیریت منابع آبی از اهداف اصلی این کنفرانس گفته می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید