روزنامه اصلاح

رییس اجراییه در چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فلم مهرگان: جنگ و خشونت، روی هنر و سینمای افغانستان تأثیر منفی گذاشته است

داکترعبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی جمهوری اسلامی افغانستان، روز (پنجشنبه، ۶جدی۱۳۹۷) در چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فلم مهرگان گفت: این جشنواره را در روزی تجلیل می‌کنیم که این روز یادآور آمدن قشون سرخ در افغانستان و سر آغاز چهار دهه جنگ و بدبختی در کشور است. رییس اجراییه افزود که در این چهار دهه مردم افغانستان با دشواری‌های زیادی رو به رو شدند وجنگ و بدبختی تداوم پیدا کرد. رییس اجراییه گفت: همین سه روز پیش نیز شماری از شهروندان مان را در یک حمله‌ی هراس‌افگنانه از سوی دشمنان مردم افغانستان از دست دادیم.

داکترعبدالله عبدالله بیان داشت: چهار دهه پیش سینمای کشور تازه جای پا پیدا کرده بود و در مسیر رشد قرار داشت. متأسفانه جنگ و نا امنی سبب شد که وضعیت این بخش مهم اجتماعی و فرهنگی با مشکلات به همراه شود. امروز ما در حد توان تلاش داریم با توجه به اهمیت بالای فرهنگ و هنر در این زمینه اقدمات لازم و ضروری صورت گیرد.

رییس اجراییه افزود که کمیته‌ی فرهنگ و هنر در ریاست اجراییه به منظور حمایت، تشویق و همکاری فرهنگینان و هنرمندان کشور ایجاد شده است. رییس اجراییه از دست‌اندرکاران جشنواره و همکاران بین‌المللی آن نیز سپاس‌گزاری نمود.

علی محمدی کیان دبیر چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فلم مهرگان ضمن سپاس‌گزاری از ریاست اجراییه و نهادهای همکار در راستای برگزاری این جشنواره گفت: هنر و فرهنگ صیقل دهنده‌ی روان انسان و زداینده‌ی غبار و تیره‌گی از زنده‌گی آنان است.

آقای کیان اضافه کرد که با توجه به شرایط دشوار افغانستان، وضعیت هنر و فرهنگ و سینما در کشور بسیار آشفته است. او از حکومت و همکاران جهانی خواست که توجه بیشتر در این زمینه نمایند. زیرا هنر و فرهنگ است که می‌تواند در شکل‌دهی ذهنیت و بینش شهروندان نقش مهمی و بنیادی بازی کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید