روزنامه اصلاح

رییس اجراییه در نشست اختتامیه‌ی کنفرانس جینوا: حکومت افغانستان به وعده‌هایی که در نشست جینوا داده عمل خواهد کرد

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی جمهوری اسلامی افغانستان، روز (چهار شنبه ۷ قوس ۱۳۹۷) در مراسم اختتامیه‌ی کنفرانس جینوا در باره‌ی افغانستان که برای بحث پیرامون ارزیابی تعهدات مشترک افغانستان با جامعه جهانی برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

رییس اجراییه در آغاز صحبت‌های خود از اشتراک کنندگان این نشست و سازمان ملل و همکاری‌های آنان برای افغانستان و همچنان اعلام حمایت جامعه‌ی جهانی از افغانستان و برنامه‌های این کشور تشکر و قدردانی کرد.

رییس اجراییه در بخشی از صحبت‌های خود گفت افغانستان در این سال‌های اخیر دست آوردهایی داشته و با چالش‌هایی نیز مواجه بوده است. رییس اجراییه افزود، امیدواریم این مسیر را در همکاری بایدیگر به پیش برویم و موفقیت و کامیابی افغانستان موفقیت همه‌ی ما است.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که انتخابات پارلمانی یکی از چالش‌های افغانستان بود؛ اما موفقانه برگزار گردید و مردم افغانستان به رغم‌ تهدیدها به پای صندوق‌های رأی رفتند؛ کمیسیون‌ها موظف اند تا در بهتر شدن انتخابات نقش خود را ایفا نمایند و حکومت متعهد است تا انتخابات ریاست جمهوری به موقع برگزار گردد و در این راه از هیچ تلاش دریغ نمی‌کند.

رییس اجراییه علاوه نمود: از نقش نیروهای مسلح افغانستان و نیروهای حمایت قاطع قدردانی می‌کنیم؛ موضع ما در قضیه‌ی صلح روشن است. ما می‌خواهیم با طالبان مذاکره نماییم؛ اما صلح باید به مالکیت و رهبری افغان‌ها صورت گیرد. صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه و جهان است و می‌تواند زمینه‌ی توسعه و همگرایی منطقه‌ای را فراهم سازد. ما همکاری و همگرایی منطقه‌ای را بر رقابت‌های ناسالم منطقه‌ای ترجیح می‌دهیم.

رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که حکومت متعهد است به تعهدات خود که در این کنفرانس اعلان گردیده عمل نماید. حکومت درعرصه‌ی تجارت و زمینه‌سازی کسب و کار گام‌های مهمی برداشته و این تلاش‌ها از سوی بانک جهانی در آخرین گزارش آن در باره کسب و کار به رسمیت شناخته شده است.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود تاکید کرد که زنان و جایگاه آنان در حکومت وحدت ملی از اهمیت ویژه برخوردار است. رییس اجراییه همچنان افزود که مهاجرت و بی‌جایی داخلی یکی از مشکلات عمده‌ی افغانستان است و حکومت به همکاری جامعه‌ی جهانی در این عرصه فعال است و گام‌های مهمی برای زمینه سازی عودت آبرومندانه مهاجران و ادغام آنان در جامعه برداشته شده است. از جامعه‌ی جهانی و نهادهای بین‌المللی خواهشمندیم به کمک‌های خود در این عرصه برای افغانستان ادامه دهند.

رییس اجراییه همچنان علاوه نمود که افغانستان به توسعه و پیش‌رفت و برنامه‌های توسعه‌ای متعهد است و از این‌رو برای عملی ساختن اهداف توسعه‌ی پایدار به عنوان برنامه‌ی توسعه‌ای کشور اهمیت فراروان قایل است. رییس اجراییه کشور گفت که خشک‌سالی یکی از چالش‌های عمده‌ی افغانستان به شمار می‌رود. برای برخورد با این مشکل و امنیت غذایی کشور و امحای گرسنگی مجدانه در همکاری با نهادهای بین‌المللی تلاش می‌کنیم.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود علاوه کرد که افغانستان به مبارزه با فساد متعهد است و در این راه گام‌های مهمی برداشته و مجدانه به مبارزات در این مسیر ادامه می‌دهد.

رییس اجراییه در پایان صحبت‌های خود گفت: اجازه بدهید از سازمان ملل برای برگزاری این کنفرانس، از سویس برای میزبانی، از هریک شما برای حضور، از رسانه‌های برای پوشش این کنفرانس و از سازماندهندگان این کنفرانس تشکر و قدردانی نمایم.

ممکن است شما دوست داشته باشید