روزنامه اصلاح

رییس اجراییه در مراسم فراغت دانشجویان پوهنتون طبی کابل:باوجود مشکلات، پیشرفت‌های خوبیدر سکتور صحت صورت گرفته است

داکترعبدالله عبدالله رییس اجراییۀ جمهوری اسلامی افغانستان، روز (چهارشنبه، ۲۹ جوزا) در مراسم هفتاد و نهمین دور فراغت دانشجویان فاکولته طبی کابل و پوهنتون علوم طبی کابل (ابو علی ابن سینا) اشتراک و سخنرانی کرد. رییس اجراییه دراین مراسم ضمن تبریکی برای فارغان، خانواده‌های شان و جامعه‌ی علمی کشور گفت که پایان این دورۀ تحصیلی یک مرحله مهم بود، اما وارد شدن جوانان دانش‌آموخته به جامعه در واقع وارد شدن به دنیای بزرگِ از مسوولیت‌های جدید است.

داکترعبدالله عبدالله خطاب به دانشجویان گفت که علم مرز ندارد و انتظار داریم که برای مردم و کشورتان بدون در نظر داشت هرگونه مرز تباری، مذهبی، سمتی و سیاسی خدمت صادقانه کنید، زیرا کشور ما امروز به خدمت صادقانه و تلاش پی‌گیر ضرورت دارد.

رییس اجراییه کشور افزود که می‌گویند به دلیل نبود داکتران با تجربه و متعهد، بخش بزرگ از بیماران به خارج از کشور جهت تداوی می‌روند، اما این درست نیست. هنوز استادان و متخصصان متعهد، صادق و با افتخار در این کشور وجود دارند که شما جوانان را تقدیم جامعه کردند و پیشرفت‌های خوبی در بخش صحی صورت گرفته است.

در این مراسم عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که دولت تا سطح لیسانس زمینۀ تحصیلی رایگان برای جوانان فراهم می‌کند و انتظار دارد که این جوانان برای کشور شان مصدر خدمات شایسته و صادقانه گردند. آقای کرزی اضافه کرد که پس از سال ۲۰۰۱ پیشرفت‌هایی در بخش تحصیلی کشور به میان آمده‌است، اما بیشتر این پیشرفت‌ها کمی بوده نه کیفی. برای همین وزارت تحصیلات عالی از دو سال به این طرف تلاش می‌کند تا توجه بیشتر روی کیفیت تحصیلات عالی نمایند. او تأکید کرد که افزون بر تخصص و تعهد، برخورد و رویه نیک دکتران با بیماران از اهمیت ویژه برخوردار است که باید متوجه آن باشید.

فدا محمد پیکان معین وزارت صحت عامه در این مراسم گفت که این وزارت آماده است تا تمامی فارغان دانشکدۀ طبی کابل را جذب کند. زیرا در مناطق غیر شهری با کمبود جدی داکتران متخصص مواجه هستند.

شمس‌الرحمان شمس رییس پوهنتون طبی کابل گفت که مسوولیت فارغان امروز بزرگ است. زیرا از آموزه‌های دینی است که نجات جان یک انسان برابر با نجات جان بشریت است. شما با وجود دشواری‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی این دورۀ مهم تحصیلی را به پایان رساندید و باید مصدر خدمات صادقانه برای مردم تان باشید.

در این مراسم باقر سعید و شبنا شفیق به نماینده‌گی از فارغان، از حضور رییس اجراییه و مهمان سپاس‌گزاری نموده افزودند که از وضعیت جاری در کشور به خوبی آگاه هستند و برای خدمات صادقانه و شبانه روزی متعهد می‌باشند. آنان همچنان از رفتار نادرست با بیماران انتقاد کرده، وعده سپردند که برای انجام رسالت انسانی‌ شان به خوب‌ترین وجه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزند.

در پایان برنامه رییس اجراییه اسناد تحصیلی فارغ‌التحصیلان این دوره را با دیگر مسوولان پوهنتون طبی توزیع نمود.

ممکن است شما دوست داشته باشید