روزنامه اصلاح

رییس اجراییه: خواسته‌های متناقض طالبان، پروسه‌ی صلح را به بن‌بست مواجه می‌کند

داکتر عبدالله عبدالله ‌رییس اجراییه‌ی حکومت افغانستان در کنفرانس تحلیلی‌ای که پیرامون صلح افغانستان برگزار شده بود، گفت که خواسته‌های طالبان در پروسه‌ی صلح متناقض و غیرعملی است.

داکتر عبدالله عبدالله در این کنفرانس که روز پنجشنبه در هوتل کابل سرینا برگزار شده بود، گفت که طالبان هم خروج نیروهای خارجی را از افغانستان می‌خواهند و هم حاضر به مذاکره نیستند؛ این ممکن نیست.

رییس اجراییه افزود:” طالبان می‌گویند، صلح می‌خواهیم و با قوت‌های خارجی آتش بس می‌کنیم، نه با جانب افغانستان. با این تعداد مذاکره می‌کنیم و با تعداد دیگر نه، این مذاکره و صلح نیست. بلاخره در افغانستان همین‌ها هستند.

داکترعبدالله عبدالله گفت که باید با صلح امنیت سرتاسری بیاید، نه اینکه یک گروه توافق کند و گروه دیگر حمایت شوند که به جنگ و کشتار مردم افغانستان ادامه دهد؛ چنین صلح معنی ندارد.

رییس اجراییه‌ی کشور تاکید کرد که طالبان به این فکر نباشند که امریکایی‌ها از افغانستان خارج شوند و پس از آن با زور به هدف شان دست می‌یابند.

داکترعبدالله عبدالله گفت که اگر طالبان به صلح باورمند هستند با آتش بس موافقه کنند، زمان مذاکره‌ی رودررو و مستقیم فرا رسیده است؛ اما درباره آینده و سرنوشت افغانستان مردم تصمیم می‌گیرند.

رییس اجراییه‌ی حکومت افغانستان بیان داشت که اکثریت مردم افغانستان صلح می‌خواهند و تحقق آن را اولویت اصلی شان می‌دانند، در این صورت مسوؤلیت بیشتر جنگ متوجه طالبان است.

داکترعبدالله عبدالله به بعد داخلی صلح پرداخت و گفت که اگر ما نتوانیم یک صدای واحد در پروسه‌ی صلح داشته باشیم نباید کسی را ملامت کنیم.

رییس اجراییه با ابراز قدردانی از ابتکار آلمان در نشست قطر گفت که آن کشور در گزینش هیئت چاره نداشت، اگر مثل گذشته ترکیب هیئت را به جانب افغانستان واگذار می‌کرد، هفته‌ها طول می‌کشید و بی‌نتیجه می‌ماند؛ چون همه بر حضور افراد خودشان تاکید دارند.

داکترعبدالله عبدالله افزود که برخوردها در ارتباط صلح باید مسوؤلانه باشند، مردم افغانستان به کسی اجازه نمی‌دهند که به خاطر منافع خود مانع صلح شود.

در اخیر، رئیس اجرائیه از ابتکار آقای مسعود عزیزی مسؤول برگزاری این نشست قدردانی کرد و این نشست‌ها را مفید و راهگشاه خواند.

ممکن است شما دوست داشته باشید