روزنامه اصلاح

رویکرد تهاجمی و ضرورت تقویت موضع دولت در برابر مخالفان

وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که نیروهای اردوی ملی از حالت دفاعی بیرون شده و نبرد تهاجمی را علیه طالبان و مخالفان مسلح دیگر در پیش گرفته است. سخنگوی وزارت دفاع ملی اخیراً به رسانه‌ها گفته است که عملیات‌های نیروهای هوایی و زمینی اردوی ملی علیه مخالفان مسلح دولت افزایش یافته که این عملیات ها سبب تلفات سنگین مخالفان مسلح در جبهات جنگ شده است. روز دوشنبه(۵) قوس جنرال شریف یفتلی لوی درستیز اردوی ملی نیز در یک کنفرانس خبری از افزایش حملات نیروهای اردوی ملی علیه مخالفان مسلح خبر داد و گفت که افزون بر افزایش حملات تهاجمی، عملیات‌های خاص برای سرکوب هراس افگنان نیز بیشتر شده است.

 نیروهای اردوی ملی در حالی وارد جنگ تهاجمی علیه مخالفان شده که اخیرا شورای امنیت ملی دستور داده تا نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای سرکوب دشمن و جلوگیری از حملات آنان رویکرد تهاجمی اختیار کنند. در اعلامیه‌ی شورای امنیت ملی کشور که به تاریخ ۲۴عقرب سال روان به نشر رسیده آمده است: «شورای امنیت ملی از سازمان ها و ارگان های ذیربط خواسته است تا حملات تهاجمی خود بر ضد دشمن را در سراسر کشور تشدید کنند تا به این ترتیب از جان مردم محافظت شده و میزان تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور کاسته شود.».

در ماه اسد سال گذشته حکومت افغانستان برای افزایش موثریت عملیات‌ها، فرقه‌ی عملیات‌های خاص یا نیروهای کماندو را به قول اردو ارتقا داد. هدف از ارتقای این فرقه به قول اردو، زمین‌گیر کردن دشمن در میدان‌های نبرد گفته شده بود. اما به باور آگاهان نظامی، ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی سبب شده تا از این نیروها استفاده‌ی موثر صورت نگیرد.

فصل سرما، فرصتی برای تحرکات بیشتر نیروهای امنیتی؛

  همه‌ساله با فرا رسیدن فصل سرما، تحرکات مخالفان مسلح دولت در جبهات جنگی کاهش می‌یابد. دلیل فروکش کردن جنگ در میدان‌های نبرد در فصل سرما، سردی هوا و دشوارگذر شدن راه‌های رفت و آمد برای شورشیان است. از این رو فصل سرما فرصت مناسبی برای دولت است تا با راه اندازی عملیات‌های تهاجمی مواضع دشمن را تضعیف ساخته و زمینه را برای گسترش ساحه‌ی حاکمیت دولت فراهم سازد. بدون شک وارد شدن نیروهای امنیتی و دفاعی به نبرد تهاجمی در آستانه‌ی فصل سرما موثریت بیشتر خواهد داشت. اما مسأله‌ی اصلی چگونگی مدیریت جنگ است. نهادهای امنیتی کشور باید مدیریت کنونی جنگ را بازنگری کرده و موثریت عملیات‌ها را بالا ببرند. در گذشته بارها اتفاق افتاده که نیروهای امنیتی با راه اندازی عملیات‌ها مناطقی را از کنترول مخالفان مسلح بیرون کرده اند، اما باگذشت زمان اندک، این مناطق دوباره از دست رفته و زیر تسلط مخالفان قرار گرفته است که دلیل آن ضعف مدیریت و نبود هماهنگی میان نهادهای امنیتی و دفاعی برای حفظ این مناطق گفته شده است. با چنین شیوه‌ای هم هزینه‌ی مالی عملیات‌ها بر دولت تحمیل می‌گردد و هم تلفات جانی بر نیروهای امنیتی وارد می شود؛ ولی در نهایت کنترول مناطق دوباره از دست می‌رود و تمامی تلاش‌ها، هزینه ها و قربانی‌های نیروهای مسلح کشور ضرب هیچ می‌شود.

 تقویت موضع دولت در آستانه‌ی مذاکرات صلح؛ در آستانه‌ی تشدید تلاش‌ها برای زمینه‌سازی گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، حکومت نیاز دارد از موضع قدرت وارد این گفتگوها شود. حکومت زمانی می‌تواند از موضع قدرت وارد گفتگوهای صلح شود که ابتکار عمل را در جبهات جنگ به دست داشته باشد و ساحه‌ی حاکمیت دولت را گسترش دهد.

 طالبان با استفاده از تربیون نشست مسکو ادعا کردند که بیش از پنجاه درصد خاک افغانستان را کنترول می‌کنند. این گروه علاوه بر نشست مسکو از تربیون‌های مختلف تلاش کردند به جهانیان پیام دهند که آنان نیرومند شده و قلمرو حاکمیت شان را گسترش داده اند. برخی رسانه‌های خارجی نیز با نشر گزارش‌ها و ادعاهایی در رابطه به گسترش قلمرو حاکمیت طالبان ذهنیتی را به میان آورده‎اند که جامعه‌ی جهانی باید قدرت طالبان را جدی گرفته و روی آنان حساب بیشتر باز کنند. مقام‌های رسمی حکومت پاکستان و رهبران مذهبی آن کشور هم همواره به جامعه‌ی بین المللی این پیام را می‌دهند که گویا طالبان نسبت به هرزمان دیگر نیرومند شده و جهانیان باید آنان را جدی بگیرند. جدی گرفتن طالبان از سوی جامعه‌ی جهانی به این معناست که در مذاکرات صلح امتیاز بیشتری به آنان داده شود و حتا طرح‌هایی از قبیل واگذاری بخشی از جغرافیای کشور به طالبان و تشکیل اداره‌ی موقت، از سوی برخی حلقات استخباراتی منطقه و جهان مطرح می‌شود.

 طالبان در آستانه‌ی تشدید تلاش‌ها برای آغاز گفتگوهای صلح، تحرکات جبهه‌یی شان را بیشتر ساخته‎اند. جنگجویان این گروه اخیراً به مناطقی حمله کردند که قبلا از امنیت دایمی و مطمینی برخورداد بودند. حمله‌ی طالبان به ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان و ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی در آستانه‌ی برگزاری نشست مسکو و تشدید تلاش‌های امریکا برای آغاز مذاکرات صلح صورت گرفت. به باور آگاهان امور نظامی، طالبان به هدف قدرت نمایی و گرفتن امتیاز بیشتر در میز مذاکره دست به این حملات زده اند.

از اینرو نیاز است حکومت افغانستان با درک حساسیت این موضوع اوضاع را تحت کنترول در آورده، با استفاده از فرصت ساحه‌ی حاکمیت دولت را گسترش دهد تا از موضع قدرت وارد گفتگوهای صلح شود.

زمینه‌سازی برای انتخابات سال آینده؛ افغانستان سال دشوار و سرنوشت سازی را در پیش رو دارد. قرار است سال آینده چهار انتخابات در کشور برگزار شود. انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای ولسوالی‌ها، انتخابات شورای ولایتی و انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی قرار است در تابستان سال آینده برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه(۵قوس) طرح برگزاری انتخابات‌هایی گه قرار است سال آینده برگزارشود را با رسانه‌ها شریک ساخت.

 برگزاری چهار انتخابات در یک سال با توجه به وضعیت امنیتی کشور کار دشواری است. نیاز است برای موفقیت این روند از همین اکنون زمینه‌سازی شود. در صورت فراهم نبودن زمینه‌ی امنیتی برای برگزاری انتخابات اوضاع سیاسی و امنیتی کشور پیچیده تر خواهد شد. عدم برگزاری انتخابات به ویژه انتخابات ریاست جمهوری با توجه به شرایط حاکم در کشور و افزایش مداخلات کشورهای منطقه سبب خواهد شد افغانستان به سوی مسیر نامعلومی سوق داده شده و دست‌آوردهای بیش از یک و نیم دهه‌ی اخیر کشور قربانی گردد.

 در چنین وضعیتی زمینه برای عملی شدن طرح‌هایی که در بالا اشاره شد، بیشتر خواهد شد؛ طرح هایی که به هیچ وجه مورد قبول مردم افغانستان نیست.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید