روزنامه اصلاح

رویدادهای ولایات

احیای کارخانه‌ی کاشی سازی هرات

فعال سازی مجدد کارخانه کاشی سازی تاریخی هرات، امیدواری فرهنگیان در امرپاسداری از اصالت معماری کهن آن حوزۀ باستانی را افزایش داده است.

آریا رؤوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات به فرهنگیان آن ولایت نوید میدهد که کارخانه کاشی سازی با تلاش های پیگیر، این اداره احیا شده است.

رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت هرات درحالیکه از قدمت طولانی وچندصد ساله این‌ کارگاه و تولیدات نفیس آن به نیکی یادآوری می نماید، میگوید: ” این کارگاه بعد از پنج سال رکود، مجددا با‌حمایت ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات و همکاری کارمندان مدیریت آبدات تاریخی آن ریاست به فعالیت آغاز کرده است و درحال حاضردر آن کاشی هفت رنگ و محرق تولید میشود .

رؤوفیان افزود:” ازتولیدات این کارخانه جهت ترمیم و مرمت بعضی از کتیبه های فرو ریخته مسجد جامع بزرگ شهر هرات استفاده خواهد شد.

رئیس اطلاعات وفرهنگ هرات گفت: براساس هدایت رئیس جمهور کشور قرار است در آیندۀ نزدیک کارخانه جدیدی کاشی سازی در شهرک صنعتی هرات احداث شود که کاشی مورد نیاز تمام مساجد جامع افغانستان درین کارخانه باسبک قدیم تولید می شود.

این مسول فرهنگی هرات همچنان صنعت کاشی سازی در هرات را یکی  از میراث های ارزشمند تاریخی دانست. او گفت:” این صنعت باتلاش برخی استادان که در همین زمینه آموزش دیده اند، زنده مانده است و کاشی هفت رنگ هرات، در تزیین آبدات هرات وسایر ولایات کشور  مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنان از کاشی های دستی هرات به عنوان سوغات و‌تندیس یاد بود برای مهمانان عالی رتبه داخلی وخارجی استفاده میشود .

به باور فرهنگیان و مردم هرات ، در شرایطی که ظرفیت بالای هنری و زمینه رونق کاشی سازی در این ولایت وجود دارد، این چنین اقدامات ارزشمند مسوولان فرهنگی، ازیکسو میراث های تاریخی را زنده نگه میدارد و ازسوی دیگر مایه امیدواری برای آینده است.

***

حاصلات پسته در بدخشان افزایش یافته است

محصولات پسته در ولایت بدخشان امسال به چهارصد تُن رسید.

مسوولان ریاست زراعت، ابیاری و مالداری بدخشان گفتند که ترویج و رشد  باغداری در آن ولایت سبب شده است که حاصلات  پسته در سال جاری افزایش  یابد .

رییس ترویج و رشد باغداری بدخشان گفت که سال گذشته سه صد تُن پسته گردآوری شده بود ولی این رقم در سال جاری به بیش از چهارصد تُن می رسد.

  جنگلات پسته بدخشان در ولسوالی های شهر بزرگ، تشکان، یفتل پایان، ارگو، کشم ، درایم، راغ و کوهستان موقعیت دارد. .

مسئولان زراعت در بدخشان دلیل افزایش حاصلات پسته را در آن ولایت را در احداث باغ های جدید پسته می دانند که توسط برنامه ملی باغداری و مالداری ساخته شده است.

***

بازداشت شش قاچاقبر مواد مخدر در کندز

شش قاچاقبر مسلح مواد مخدر در ولسوالی امام صا حب ولایت کندز بازداشت شدند .

مدیر مبارزه علیه مواد مخدر قومندانی امنیه کندز به خبر نگار اژانس باختر گفت که این مردان مسلح که می خواستند سی و دو کیلو گرام هیرو یین و پنجاه وهفت گرام هیرویین نوع شیشه را به داخل شهر کندز قاچاق کنند، در ولسوالی امام صاحب  بازداشت شدند .

وی گفت که از نزد این قاچاقبران، سلاح و مهمات نیز به دست آمده است.

 تحقیقات بیشتر پولیس در این زمینه جریان دارد .

***

برق ولایت غزنی دوباره وصل شد

کارمندان فنی شرکت برشنا لین برق ولایت غزنی را دوباره وصل کردند.

این لین برق در اثر درگیرها میان مخالفان مسلح و نظامیان کشور، در منطقه شش کله قطع شده بود.

وحیدالله توحیدی سخنگوی شرکت برشنا به آژانس باختر گفت که کارمندان آن شرکت در غزنی پس از تامین امنیت ساحه که در آنجا لین قطع شده بود، توانستند حوالی ساعت ۲:۱۰ دقیقه پس از چاشت روز یکشنبه، لین برق وارداتی به این ولایت را دوباره وصل نمایند و جریان برق را درغزنی به گونه عادی تـأمین نمایند.

در چند ماه اخیر، به دلیل ادامه نبرد های شدید در بخش های ازآن ولایت، لین های برق و سایرتأسیسات شرکت برشنا آسیب فراوان دیده است وباشندگان غزنی را به مشکل بی برقی مواجه کرده است.

***

اختلافات میان دو قوم در لوگر

جان شش تن را گرفت

شش تن در یک درگیری میان دو قوم در ولایت لوگر جان باختند.

شمشاد لاروی سخنگوی والی لوگربه آژانس باختر گفت که به اثر درگیری میان دو قوم در منطقه التمور مرکز ولایت لوگر شش تن از هر دو قوم کشته شدند و یک تن دیگر زخم برداشت.

وی افزود که این درگیری زمانی رخ داد که هر دو قوم به منظور حل اختلافات و دشمنی که از قبل میان شان وجود داشت، در ساحه التمور با هم جمع شده بودند که در اثر مشاجره لفظی درگیری صورت گرفت.

شاهپوراحمدزی سخنگوی قومندانی امنیه لوگر میگوید که مظنونان از ساحه فرار کرده اند و پولیس بررسی ها را در مورد آغاز کرده است.

***

 

جاده‌ای به درازای ده کیلو متر

در سمنگان قیر ریزی شد

 ده کیلو متر سرک در سمنگان پس از قیرریزی به بهره برداری سپرده شد.

 انجنیر سید مرید سراج رئیس فواید عامه سمنگان به آژانس باختر گفت که این سرک به درازای ده کیلو متر و پهنای هشت متر به هزینه یک میلیون و هفتصد هزار دالر امریکایی به کمک مالی کشور سویدن در مدت یکسال قیر ریزی شده است.

 

 وی اضافه کرد که این سرک مرکز ولایت را به ولسوالی های خرم سارباغ و روی دو آب وصل ساخته است و در مسیر آن چندین پلچک و هشتصد و هفتاد متر دیوار محافظتی به کونه پخته نیز اعمار شده است.

عبادالله مجاهد ولسوال خرم سارباغ میگوید که این سرک سهولت های زیادی را برای بیش از یکصد هزار باشنده خرم سارباغ و روی دو آب فراهم کرده است و اکنون باشندگان این ولسوالی ها میتوانند محصولات زراعتی شان را بیشتر به بازار ها عرضه کنند و اقتصاد خانواده هایشان را بلند ببرند .

***

بازداشت سه تن با محموله‌هایی

 از مواد مخدر در ننگرهار

سه تن با محموله هایی از مواد مخدر در ولایت ننگرهار بازداشت شدند.

این افراد دیروز از بخش هایی از ولسوالی های رودات و ده بالا با یک صدو بیست و شش کیلوگرام چرس و بسته های تابلیت کا بازداشت شدند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که این سه تن بسته های مواد مخدر را به گونه ماهرانه در موتر های تیز رفتار جاسازی کرده بودند و می خواستند آن را به جای نامعلومی قاچاق کنند.

بازداشت شده ها در نخستین تحقیقات پولیس به چندین مورد قاچاق مواد مخدر در ننگرهار اعتراف کرده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید