روزنامه اصلاح

رویدادهای ولایات

انفجار در هرات جان یک کارمند ایرانی و یک پولیس افغان را گرفت

انفجار ماین در ولسوالی غوریان هرات جان یک سرباز پولیس و یک کارمند راه آهن ایرانی را گرفت و پنج تن دیگر را هم مجروح کرد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می گوید که عصر روز یک‌شنبه، ۲۹ ثور، یک عراده رنجر پولیس با ماین کنار جاده در ولسوالی غوریان این ولایت برخورد کرده که در نتیجه یک سرباز پولیس و یک شهروند ایران جان باخته‌اند.

محل دقیق این رویداد مسیر خط آهن هرات-خواف بوده است.

آقای فرهاد از مجروح شدن پنج تن که دو تن آنان ایرانی هستند نیز خبر داد.

آسیب دیدگان ایرانی در این رخداد، از کارمندان خط آهن هرات-خواف می‌باشند.

به گفته سخنگوی والی هرات، ماین منجفر شده از سوی مخالفان مسلح دولت کارگذاری شده بود.

مخالفان مسلح دولت در گذشته بارها از طریق کارگذاری ماین‌ها در مسیرهای مختلف جان افراد دولت و مردم را گرفته‌اند.

*****

کشته و زخمی شدن سه تبعه پاکستان به شمول ۲۸ جنگجوی شورشیان طالب در غزنی

مقام های محلی اعلام کرده اند که سه تبعه پاکستانی به شمول ۲۸ جنگجوی شورشیان طالب در غزنی کشته و زخمی شده اند.

دفتر سخنگوی والی غزنی روز دوشنبه (۳۰ثور) گفته است که در جریان شنبه شب و شب گذشته طی حملات هوایی و درگیری نیروهای امنیتی با طالبان در حومه های مرکز غزنی و ولسوالی های اندر، قره باغ و ده یک این ولایت، ۲۸ تن از شورشیان از پای درآمده اند.

دفتر سخنگوی والی غزنی افزوده که در نتیجه عملیات هوایی شنبه شب در ساحه شرقی و داش های خشت آرزو و روستای منگور از مربوطات مرکز این ولایت ۱۵ جنگجوی گروه طالبان به شمول تعداد انجنیران شورشیان طالبان که به هدف تشخیص و حفر یک معدن در مربوطات ولسوالی واغظ حضور داشتند، کشته شده اند.

این در حالی است که غزنی در ماه های اخیر مورد توجه جدی حکومت مرکزی قرار داشته و گزارش های متعدد در هفته های اخیر از حملات هوایی و زمینی بر مراکز شورشیان در مرکز و اطراف شهر غزنی به نشر می رسد.

*****

جنگنده‌های هوایی ۱۱ عضو طالبان را از پای درآوردند

در پی حمله هوایی جنگنده‌های هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه، ۱۱ طالب مسلح کشته شدند.

محب‌الله محب، سخنگوی فرماندهی پولیس فراه گفته است که شب گذشته برخی مواضع طالبان در ولسوالی بالابلوک این ولایت هدف حمله هوایی قرار گرفت که تلفاتی را بر این گروه وارد کرد.

به گفته محب، به دنبال این حملات، ۱۱ طالب مسلح جان باخته و چهار عراده وسایل نقلیه آنان نیز تخریب شده است.

حمله هوایی یادشده بر مناطق “پل جنگل”، “تودنک‌های پائین” و “تودنک عبدالودود خان فراهرود” ولسوالی بالابلوک فراه انجام شده است.

حملات هوایی در هفته‌های اخیر تلفات سنگین به طالبان وارد کرده است.

در میان کشته شدگان طالبان در این حملات، افراد مشهور و نامی طالبان هم شامل بودند.

حملات اخیر هوایی در فراه افزون بر تلفات، بسیاری از کارخانه‌های تولید مواد مخدر صنعتی این گروه را نیز از بین برده است.

*****

از انفجار ماین در داخل یک هوتل در قندهار جلوگیری شد

وزارت امور داخله می‌گوید که پولیس ملی از انفجار یک حلقه ماین در داخل یک هوتل در ولایت قندهار جلوگیری کرده است.

 در خبرنامه وزارت امور داخله که روز دوشنبه (۳۰ ثور) به نشر رسیده آمده:”این ماین توسط هراس‌افگنان طالب، به هدف عمل تروریستی جاسازی شده بود که قبل از انفجار، توسط پولیس کشف و خنثی گردید.”

وزارت امور داخله تاکید کرده که با کشف این ماین، از یک رویداد خونین که منجر به تلفات افراد ملکی می‌گردید، جلوگیری شده است.

در خبرنامه وزارت امور داخله آمده:” همچنان سه هراس افگن طالب، هنگامی که می‌خواستند در مربوطات حوزه‌های اول و دهم امنیتی ولایت کندهار، منسوبان پولیس را ترور نمایند، قبل از رسیدن به هدف، توسط نیروهای پولیس، شناسایی و کشته شدند.”

وزارت امور داخله همچنان در خبر دیگری گفته که منسوبین پولیس فرماندهی ولایت پروان روز گذشته، یک حلقه ماین تعبیه شده نوع بوشکه‌یی را که از طرف گروه دهشت افگن طالب در مسیر جاده عمومی قریه ده قاضی مرکز آن ولایت جابجا گردیده بود کشف و خنثی نمودند.

*****

دوعضو خارجی داعش به شمول چهار جنگجوی داخلی این گروه در ننگرهار کشته شدند

مقام های محلی از کشته شدن دو عضو خارجی داعش به شمول چهار تروریست این گروه در ولایت ننگرهار خبر داده اند.

دفتر رسانه های ولایت ننگرهار روز دوشنبه (۳۰ثور) گفته است که در نتیجه عملیات نیروهای امنیت ملی در منطقه داکو، ولسوالی چپرهار این ولایت شب گذشته این مجموعه تروریستان داعشی از بین رفته اند.

دفتر رسانه های ننگرهار افزوده است که در این عملیات مرکز حملات انتحاری و اهداف تخریبی این گروه برای شهر جلال آباد نیز منهدم شده است.

در خبرنامه این ولایت همچنان آمده است در این عملیات یک میل پیکا، دو میل کلاشینکوف، و مقداری از مواد انفجاری نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

ولایت ننگرهار از جمله ولایت های نا امن به شمار می رود که در این اواخر انفجارات و قتل های هدفمند در آن افزایش یافته است.

*****

مقامات: طالبان شاهراه کابل – کندهار را در میدان وردک بستند

مقام‌های محلی میدان وردک می‌گویند که طالبان صبح دیروز شاهراه عمومی کابل کندهار را مسدود کرده اند.

به گفته این مقام‌ها جنگجویان گروه طالبان حوالی ساعت ۵ صبح روز دوشنبه (۳۰ ثور) شاهراه عمومی را در ساحۀ سالار ولسوالی سیدآباد میدان وردک بر روی ترافیک مسدود کرده اند.

حاجی امیرمحمد ملکزی، ولسوال سیدآباد ولایت میدان وردک در این بارۀ به صدای امریکا گفته که: ” در حال حاضر ۳۰۰ تا ۴۰۰ موتر مسافربری در ساحه گیرمانده اند و مسافرین انتظار باز شدن راه را می‌کشند”.

ویس صمیمی، فرمانده پولیس میدان وردک می‌گوید که تلاش‌های نظامیان برای بازگشایی شاهراه عمومی کابل کندهار جریان دارد.

وی افزود: ” فعلأ راه مسدود است. طالبان موترهای کلان را برروی جاده ایستاد کرده و کلیدهای آن را با خود برده اند، تلاش داریم تا راه را باز کنیم”.

در همین حال، شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که در حال حاضر صد‌ها مسافر از صبح روز دوشنبه انتظار باز شدن راه می‌کشند؛ اما تا اکنون نیروهای امنیتی موفق به بازگشایی این شاهراه نشده اند.

طالبان تا کنون دراین بارۀ چیزی نگفته اند.

شاهراه کابل – کندهار از مسیر ولایت میدان وردک در امتداد ولسوالی سیدآباد این ولایت واقع شده است که طالبان در برخی از ساحات آن حضور گسترده دارند.

*****

شبکه‌های مخابراتی در تخار در طول شب غیرفعال می‌شوند

سه روز است که فعالیت شبکه‌های مخابراتی از ساعت ۵ عصر تا ۵ صبح در تخار متوقف می‌شود.

این تصمیم پس از ربوده‌شدن ۴ کارمند شبکۀ مخابراتی اتصالات از سوی طالبان در ولسوالی خواجه بهاوالدین عملی شده است.

طالبان علاوه بر ربودن کارمندان اتصالات، برخی از وسایل ضروری آنتن‌دهی را نیز با خود برده‌ و گفته‌اند که این چهار کارمند شبکۀ مخابراتی اتصالات را به دلیل پیروی‌نکردن از دستورات‌شان زندانی کرده‌اند.

شماری از باشندگان تخار می‌گویند، از زمانی‌که فعالیت شبکه‌های مخابراتی خصوصی متوقف شده، بهای سیم‌کارت شبکۀ دولتی سلام به شدت افزایش یافته است.

اسدالله تیمور و نعیم رحیمی، دو تن از باشندگان شهر تالقان می‌گویند، بهای یک قطعه سیم‌کارت سلام تا یک هزار افغانی رسیده است.

به گفتۀ آنان، بی‌برنامه‌گی و عدم مسئوولیت‌پذیری مقام‌های محلی در تخار سبب شده است که گروه طالبان برنامه‌های‌شان را در این ولایت عملی کند.

هرچند، انترنت شبکۀ مخابراتی افغان بی‌سیم از طرف شب فعال است، اما یک کارمند این شبکۀ مخابراتی در تخار می‌گوید که تا چند شب دیگر فعالیت انترنتی این شبکه نیز متوقف خواهد شد.

با این حال، مسئولان ریاست مخابرات تخار این تصمیم شبکه‌های مخابراتی را عجولانه و اقدام فراقانونی می‌دانند و می‌گویند که فعالیت شبانۀ شبکه‌های مخابراتی در زون شمال‌شرق، به دستور مسئولان‌ این شبکه‌ها متوقف می‌شوند.

غفور تلاش، رئیس مخابرات تخار می‌گوید، طی یک نشست به تمامی شبکه‌های مخابراتی هشدار داده‌اند تا فعالیت‌های‌شان را از طرف شب متوقف نکنند.

حشمت مسلم، فرمانده پولیس تخار نیز می‌گوید، هیچ تهدید جدیی متوجه شبکه‌های مخابراتی نیست و این تصمیم شبکه‌های مخابراتی سیاسی ا‌ست.

به گفتۀ فرمانده پولیس تخار، چالشی که در یک سایت مرکزی شبکه‌های مخابراتی در ماورایی کوکچه پیش آمده بود، از سوی نیروهای امنیتی رفع شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید