روزنامه اصلاح

روش‌های فردی برای جلوگیری از کرونا

وضعیت رو به رشد بیماری کرونا در سایه بی‌توجهی شهروندان به قرنطینه، مشکلات اقتصادی و کمبودی‌های تشخیص و تداوی در کشور، نگرانی‌هارا افزایش یاده است. هرروز تعدادی مبتلایان و قربانیان کرونا بیشتر شده می‌رود و شبکه‌های اجتماعی پرشده است از پیام‌های تسلیت و همدردی مردم که خود نشان‌دهنده شیوع زیاد این بیماری در بین مردم است. حتی شخصیت‌های بزرگ کشور ازجمله رئیس‌جمهورغنی پیام‌های خویش را در قسمت جلوگیری از کرونا برای مردم صادر کرده‌اند. چون بر اساس گزارش‌ها عامل بیشتر شیوع این بیماری، دید و بازدیدها، شکستن قرنطینه قبل از عید و عدم رعایت فاصله‌های اجتماعی گفته‌شده است. قبلا دولت تأکید می‌کرد که در خانه بمانید و قرنطینه را رعایت کنید، اما مردم اصرار داشتند که دروغ است و فقط برای جلب کمک‌ها شایعه شده است؛ اما حالا مردم از دولت می‌خواهند که قرنطینه را به شکل جدی تطبیق کنند و اجازه گشت‌وگذار را ندهند.

با توجه به افزایش نگرانی‌ها از شیوع بیشتر کرونا، یکی از راه‌های باقی‌مانده و تأثیرگذار برای مقابله با کرونا، انجام مسئولیت‌های فردی شهروندان است. آنچه دکتران، متخصصان، مسئولان و افراد باتجربه توصیه می‌کنند، هر فرد باید در بخش تشخیص، جلوگیری و تداوی بیماری کرونا در نظر بگیرد. هر فرد باید داکتر خود شود و منتظر کسی دیگر ننشیند. در این مقاله به چند از مسئولیت‌ فردی شهروندان اشاره می‌شود. مردم با رعایت مسئولیت‌های فردی‌شان، ضامن صحت و سلامتی جمعی شوند.

راهکارها؛

۱- خودداری از حضور در اجتماعات مذهبی، سیاسی، آموزشی و هرگونه برنامه‌های که تعدادی زیادی از افراد آنجا جمع می‌شود، اولین راهکار فردی است. باوجودی که در این روزها نیز یک عده افراد مراسم‌ فاتحه، تشییع‌جنازه، عروسی و مهمانی برگزار می‌کنند و هیچ توجهی به صحت عمومی ندارند. اما مسئولیت هر فرد است که با احترام به صحت خود و خانواده‌اش و برای شکست کرونا، در چنین برنامه‌های شرکت نکنند. اگر در برخی از برنامه‌ها شرکت خیلی ضروری و واجب است، باید با رعایت فاصله‌ اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش و پوشانیدن بینی و دهان در هنگام عطسه همراه باشد. همدردی و غم شریکی با خانواده‌های قربانی و احوال‌پرسی از بیماران فقط باید از طریق ارتباطات تلفونی و انترنتی باشد.

۲- نرفتن به دکان‌ها، نانوایی‌ها و جاهای ضروری دیگر که پروتکل صحی را به شکل درست رعایت نمی‌کنند، از دیگر وظایف هر شهروند است. در شهر کابل هستند بسیاری از میوه‌فروشان، مغازه‌داران، قصابان و خوراکه فروشان و حتی برخی از دواخانه‌های که پروتکل‌ها و توصیه‌های صحی را رعایت نمی‌کنند. شهروندان باید از رفت‌وآمد در این مکان‌ها خودداری کنند و ضروریات خویش را از دکان‌ها و دواخانه‌های که خریداری کنند که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

۳- خودداری از سوارشدن به موترهای لینی عمومی به‌خصوص موترهایی که در آن ها فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود، ضدعفونی ندارند، ماسک ندارند، چوکی های خود را به شکل غیرقانونی و چهارنفره پر می‌سازند، از دیگر مسئولیت‌های فردی است. علاوه بر اینکه خود فرد سوار نمی‌شود، دیگران را نیز ممانعت کنند و اجازه ندهند. چون در هوای سربسته و حبس، حضور ۱۸ نفر هم‌زمان خیلی خطرناک است. اگر یک نفر مبتلا باشد، جان همگی درخطر است. از طرف دیگر در طول روز این موترها شاید ده‌ها مسافر را  انتقال می‌دهند که حتی اگر یکی از آنان مبتلابه کرونا یا دیگر بیماری باشد، چوکی، دستگیره‌های موتر و فضا را آلوده می‌سازد و جان مسافرهای دیگر درخطر است.

۴- پرهیز از دیدوبازدیدها و عدم رفتن به مهمانی و راه ندادن مهمان به خانه، از دیگر مسئولیت‌ها در این روزها است. هر فرد باید برای فامیل و دوستانش اعلام کنند که برای احترام به صحت خود و دیگران، نه به مهمانی و دعوت کسی حاضر می‌شود و نه کسی را دعوت می‌کند. اما متأسفانه در جامعه هنوز دیده می‌شود که مردم مراسم‌های دیدوبازدید را برگزار می‌کنند و برنامه‌های ملاقاتی دارند.

۵- خودداری از نشستن در کوچه‌ها، پیش مغازه‌ها و سر راه‌ها با دوستان و رفیقان، از دیگر راه‌های جلوگیری است. هر فرد باید در خانه و منزل خویش باشند تا نه جان خود را به خطر انداخته و نه جان دیگران را. از سوی دیگر خانواده‌ها در هنگام غسل دادن میت باید آب آن را در جوی عمومی رها نسازند.

۶-  معالجه خودی، از دیگر راهکارهای فردی است. داکتران توصیه می‌کنند که هر فرد باید خودش را تداوی و درمان کند و منتظر کسی دیگر ننشیند. داکتر جواد حکیمی متخصص داخله عمومی در فیس‌بوک چند راهکار ساده فردی را معرفی کرده است: قرنطینه عاجل به مدت چهارده روز، به همراه داشتن وسایل نظافت و دستمال شخصی به‌طور کافی، به همراه داشتن چندتخته تابلیت پرستامول، نوشیده آب جوش در هر بیست دقیقه، استفاده از میوه و سبزی‌ها، سوپ و غذاهای دارای ویتامین (c)، نوشیدن چای با عسل و لیمو، تنفس بخار کریستل منتول با آب داغ، استفاده از ظروف یک‌بارمصرف، ضدعفونی کردن محل بود و باش و وسایل که استفاده می‌کنید، ورزش و پیاده‌روی هرروز به مدت یک ساعت، از توصیه‌های دکتران و متخصصان برای هر فردی که است که علائم کرونا در وجودش معلوم شده است.

درنتیجه اینکه در وضعیت فعلی، رعایت راهکارهای فردی به‌عنوان یکی از مؤثرترین راهکارهای مبارزه با کرونا توصیه می‌شود.

هر فرد باید خودش و کسانی دیگر را به این راهکارها توصیه کند؛ علاوه بر اینکه خودش رعایت می‌کند، دیگران را نیز راهنمایی کند. قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی، عدم حضور در برنامه‌های اجتماعی، خودداری از مسافرت و سوارشدن به موترهای لینی، خودداری از برگزاری مهمانی‌ها و شرکت در آن، از راهکارهای فردی به شمار می‌رود.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید