روزنامه اصلاح

روسیه و بزرگ‌نمایی داعش در افغانستان

یک مقام بلند پایه‌ی روسیه ادعا کرده است که افغانستان تبدیل به پل انتقال جنگجویان به آسیای میانه شده است.

به گزارش آژانس باختر، اخیرأ نشست سالانه‌ی مشاوران شوراهای امنیت کشورهای عضو سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع یا پیمان امنیت جمعی در مسکو برگزار شد که در آن در مورد چالش‌های گروههای تروریستی که در افغانستان فعالیت میکنند و تهدیدات امنیتی بحث شد.

بخش خبر رسانی این سازمان گزارش داده است که شرکت کنندگان در مورد کار مشترک برای جلوگیری از تامین مالی تروریزم، به ویژه در زمینه‌ی مقابله با پول شویی و درآمد حاصل از جنایت، بحث و گفت ‌وگو کردند.

سمریکوف، سرمنشی سازمان امنیت جمعی گفته است که وضعیت جاری در افغانستان موجبات نگرانی دایمی در سازمان پیمان امنیت جمعی است.

 او، خاطر نشان کرده که افغانستان تبدیل به جایگاهی برای انتقال ستیزه جویان گروه داعش به کشورهای عضو شوروی سابق شده است.

به نظر وی، اکنون میبایست از تشکیل گروههای افراطی قدرتمند در مرزهای افغانستان با تاجیکستان و ترکمنستان ترس داشته باشیم.

او گفت: در این راستا، سازمان پیمان امنیت جمعی همواره از ایجاد یک جبهه‌ی گسترده‌ی بینالمللی برای مقابله با تهدید تروریزم و نیز توسعه‌ی همکاری پویا در این زمینه با سازمان ملل متحد، کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان شانگهای و ساختارهای تخصصی آنها تاکید کرده است.

پیش از این، شورای امنیت ملی روسیه از سازمان پیمان امنیت جمعی خواسته بود تا با فعالیتهای داعش در اینترنت مبارزه کند.  

با آنکه این مقام روسی از تهدید روز افزون فعالیت گروه داعش در افغانستان و منطقه سخن میگویند، کارشناسان در کشورهای آسیای میانه و افغانستان میگویند که روسیه به دلایلی در قسمت داعش و طالبان بزرگ نمایی میکند، در حالی که برای مهار پدیده تروریزم حاضر نیست که در یک اجماع جهانی و یا منطقه یی داخل شود.

این آگاهان میگویند که روسیه با بزرگ نمایی داعش در افغانستان در پی متاثر ساختن بیشتر کشور های آسیای میانه است و می کوشد تا سلطه‌ی از دست رفته در آسیای میانه را دو باره احیا کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید