روزنامه اصلاح

روزجهانی افراد دارای معلولیت؛ زمینه‌ی استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی فراهم می‌شود

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان می‌گوید که کمتر از یک درصد کارمندان دولت را افراد دارای معلویت شکل می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ نادر نادری رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی روز یک‌شنبه(۱۰قوس) در مراسم گرامی داشت از روزجهانی افراد دارای معلولیت، طرزالعملی را امضا کرد که بر اساس آن در استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات ملکی دولت تسهیلات لازم به وجود می‌آید.

آقای نادری گفت که این طرزالعمل در حالی پس از این اجرایی خواهد شد که تنها ۳ هزار تن یا کمتر از یک درصد از کارمندان ملکی دولت را افراد دارای معلولیت تشیکل می‌دهند.

این درحالی است که بر اساس قانون حقوق و امتیازات معلولین حکومت مکلف است حد اقل ۳ درصد کارمندان دولت را از میان افرادی استخدام کند که معلولیت جسمی دارند.

علاوه براین، در بخش آموزش و بودوباش افراد دارای معلولیت در شهرهای افغانستان نیز مشکلات جدی وجود دارد طوری که تنها شمار اندکی از این افراد در مراکز آموزش اختصاصی مشغول فراگیری علم هستند.

در این پیوند بنفشه یعقوبی کمیشنر کمیسیون حقوق بشر اظهار داشت که افراد جامعه با معلولان رفتار مناسب ندارند و بد تر از این، زمینه آموزش فراگیر که دسترسی آسان افراد دارای معلولیت به تعلیم و تربیه را تسهیل کند در کشور وجود ندارد.

او خواستار آن شد که زمینه‌ها و منابع لازم برای دسترسی افراد دارای معلولیت به آموزش های ابتدایی و عالی باید مساعد شود.

بر اساس آمارهای رسمی، دست کم یک میلیون شهروند افغانستان به دلیل جنگ یا نواقص ژنیتیکی از انواع معولیت جسمی و روانی رنج می‌برند.

ممکن است شما دوست داشته باشید