روزنامه اصلاح

رشد جمعیت و بلند رفتن میزان آسیب‌پذیری خانواده‌ها

وزارت اقتصاد اعلام کرد که رشد جمعیت افغانستان در سال‌های گذشته از ۲.۰۳ درصد به۲.۱۴ درصد در سال جاری رسیده که به دلیل رشد پایین اقتصادی این کشور، هشدار دهنده است.

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد افغانستان روز، دوشنبه ۲۶ سرطان در مراسم تجلیل از “روزجهانی جمعیت” در کابل گفت که جمعیت افغانستان روز به روز افزایش یافته و اکنون جمعیت متوسط هر خانوار افغان به هفت نفر رسیده‌است.  

قبل از این متوسط جمعیت هر خانواده حدود ۶ نفر اعلام شده بود، آقای مستور با اعلام آمار تازه گفت که در بیشتر خانواده‌های افغانستان فقط یک نفر نان‌آور و تامین کننده هزینه خانوار است.

او گفت که این روش میزان آسیب پذیری خانواده‌های افغان را زیاد کرده، زیرا با آسیب دیدن پدر خانواده که بیشتر نان‌آور آن نیز محسوب می‌شود، تمام خانواده با مشکل اقتصادی مواجه و به سمت فقر رفته و به تکدی‌گری رو می‌آورند.

آقای مستور گفت که خانواده‌های افغانستان شامل پدر، مادر و پنج فرزند هستند. به دلیل اینکه یک نفر در خانوار کارگر است، با توجه به رشد کنونی جمعیت درآمد خانواده‌ها برای تامین هزینه زندگی شان کافی نیست و در شهرها و روستاها نیز باعث شیوع فقر می‌شود.

اداره مرکزی احصائیۀ افغانستان جمعیت کشور را در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۱.۶ میلیون اعلام کرده که ۱۶.۱ میلیون آن مرد و ۱۵.۵ میلیون نیز زن هستند.

قبل از این اداره مرکزی احصائیه اعلام کرده بود که بیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان در سال ۱۳۹۵ زیر خط فقر قرار داشتند که در مقایسه با سال قبل از آن، ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌داد.  

این آمار به معنی آن است که بیشتر از نصف جمعیت افغانستان ماهانه کمتر از دو هزار و ۶۰ افغانی (کمتر از ۳۰ دالر) درآمد دارند.

آقای مستور گفت که از جمعیت ۳۱ میلیونی افغانستان، ۳۴ درصد آن کمتر از ۱۰ سال سن دارند.

وزیر اقتصاد افراد واجد شرایط کار را در کشور ۱۵میلیون اعلام کرد که فقط ۸.۴ میلیون آنان مصروف کار و ۷.۲ میلیون بی‌کار هستند. به گفته او از شمار جمعیت بیکار نیز حدود دو میلیون نفر در جستجوی کار هستند و بیشتر از ۵ میلیون دیگر خانم‌ها هستند که کار نمی‌کنند و این نیز مشکل بزرگ برای کشور است.

او گفت که این روند باعث شده تا جمعیت جوان و بخصوص کودکان افغان به دلیل درآمد کم خانواده‌ها روزانه میزان انرژی لازم مورد نیاز خود را دریافت نکنند و در نتیجه از امنیت غذایی لازم برخوردار نیستند.

حکومت افغانستان از این نگرانی دارد که افزایش جمعیت به معنی افزایش نیروی کار در این کشور نیست، بلکه باعث می‌شود که با افزایش جمعیت درآمد افراد کارگر برای جمعیت بیشتر توزیع ‌شود و فقر بیشتر افزایش یابد.

آقای مستور نیز گفت که اکنون افغانستان در شاخص توسعه انسانی در ردیف ۱۶۹ قرار دارد که با افزایش جمعیت، وضعیت وخیم تر شده و تولید کشاورزی نیز کاهش خواهد یافت، زیرا زمین‌های بیشتر کشاورزی تبدیل به مسکن می‌شود.

وزیر اقتصاد رشد اقتصادی کشور را حدود ۳ درصد اعلام کرد، ولی گفت که برای کشوری با رشد جمعیت ۲.۴ درصد، باید رشد اقتصادی ۸ درصد داشته باشد.

حسیب موحد، معاون اداره مرکزی احصائیه افغانستان نیز در این مراسم گفت که افزایش جمعیت در صورتی می‌تواند مفید باشد که مولودیت جمعیت نیز بالابرود و در غیر آن افغانستان در سال‌های آینده با مشکلات زیاد زیست محیطی مواجه خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید