روزنامه اصلاح

رئیس شورای اروپا: ترامپ برای فروپاشی اتحادیه اروپا دعا می‌کند

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، رئیس جمهوری آمریکا را بزرگترین چالش علیه این اتحادیه توصیف کرده است.

آقای توسک، که دوره پنجساله ریاست او بر شورای اتحادیه اروپا روز جمعه ٨ قوس (٢٩ نوامبر) خاتمه می‌یابد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرده است که علاقمند به تضعیف وحدت اروپاییان و حتی فروپاشی اتحادیه اروپاست. وی گفته است که “ترامپ بزرگترین چالش در برابر اتحادیه اروپاست.”

آقای توسک در مصاحبه با یک نشریه آلمانی افزوده است: “برای اولین بار در تاریخ، با یک رئیس جمهوری آمریکا سرو کار داریم که صراحتا مخالف یک اروپای متحد است، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را مطلوب می‌داند و برای فروپاشی اتحادیه دعا می‌کند.”

به گفته دونالد توسک، رئیس جمهوری آمریکا صراحتا اتحادیه اروپا را “دشمن تجاری” کشورش می‌داند و ارزش همکاری دفاعی ایالات متحده و اروپا در چارچوب سازمان ناتو را زیر سئوال برده است.

دونالد ترامپ از زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهوری آمریکا منتقد روابط کشورش با کشورهای اروپایی بوده و گفته است که هزینه همکاری دو طرف به طور منصفانه تقسیم نشده است. او مشخصا اکثر کشورهای اروپایی عضو پیمان ناتو را متهم کرده که به تعهدات مالی خود عمل نکرده‌اند که در نتیجه، فشار مالی غیرمنصفانه‌ای بر آمریکا وارد شده است.

دونالد ترامپ برگزیت را به نفع بریتانیا دانسته و از بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور که متعهد به برگزیت است، حتی پیش از رسیدن به این مقام به طور علنی حمایت کرده است.

با توجه به ناخرسندی اروپاییان از سیاست اروپایی آقای ترامپ، او دو ماه پیش مایک پومپئو، وزیر خارجه خود را راهی کشورهای اروپایی کرد تا به آنها در مورد ادامه حمایت ایالات متحده از روابط دو جانبه اطمینان بدهد.

دونالد توسک بین سال‌های ٢٠٠٧ تا ٢٠١۴ نخست وزیر لهستان بود و از سال ٢٠١۴ ریاست اتحادیه اروپا را برعهده داشته است. با پایان دوره ماموریت او، شارل میشل، نخست وزیر سابق بلژیک جانشین او می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید