روزنامه اصلاح

رئیس جمهورغنی: طالبان با هدف قراردادن افراد ملکی نمی‌توانند از مذاکرات صلح امتیاز بگیرند

گروه طالبان روز گذشته با انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده در ولایت غزنی، شماری از افراد ملکی را شهید و زخمی ساختند. دفتر رسانه‌یی مقام ولایت غزنی در صفحه‌ی رسمی فیسبوک خود نوشته که این انفجار حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح روﺯیکشنبه( ۱۶ سرطان) در نزدیک یکی از مراکز امنیتی در منطقه شامیر شهر غزنى رخ‌داده است. وزارت صحت عامه می‌گوید که در نتیجه‌ی انفجار این موتر بمب‌گذاری‌شده در شهر غزنی، دست‌کم ۱۲تن شهید و ده‌ها تن دیگر که اکثراً غیرنظامیان و کودکان اند زخمی شده اند. گروه طالبان مسؤولیت این حمله را به دوش گرفته اند. در پی این حمله‌ی تروریستی، ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای ضمن نکوهش این حمله از قول رئیس جمهورغنی گفته که طالبان با کشتار غیرنظامیان نمی‌توانند از مذاکرات صلح امتیاز بگیرند. در اعلامیه‌ی ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده:”.. رئیس جمهور غنی، ضمن محکوم نمودن این حمله جنایتکارانه می گوید: طالبان که مسوولیت این عملکرد زشت و ننگین را بر دوش گرفتند و افراد ملکی به ویژه کودکان معصوم و تاسیسات عامه را هدف قرار دادند، یکبار دیگر دشمنی آشکار خویش را با مردم افغانستان ثابت ساختند و این عملکرد شان جنایت بشری محسوب می شود.

در اعلامیه از قول رئیس جمهور گفته شده که طالبان با انجام این حمله‌ی تروریستی نشان دادند که گفتار و عملکرد شان در تناقض جدی قرار دارد؛ در حالیکه نمایندگان طالبان در کشور قطر گفتگو می کنند، اما در افغانستان همه روزه دستان شان را با خون افراد بیگناه به ویژه زنان و کودکان سرخ می سازند.

در اعلامیه از قول رئیس جمهور گفته شده:”طالبان باید بدانند که ممکن نیست با هدف قرار دادن افراد ملکی به ویژه کودکان، در مذاکرات صلح امتیاز بدست آورند.

حمله‌ی موتربمب در شهر غزنی درست زمانی صورت گرفته که نمایندگان گروه طالبان و شماری از سیاسیون افغانستان در قطر سرگرم گفتگو روی مسأله‌ی صلح اند. این نشست به گونه‌ی مشترک از سوی کشورهای آلمان و قطر میزبانی می‌شود. هفته‌ی گذشته همزمان با آغاز دور هفتم مذاکرات صلح میان امریکایی‌ها و نمایندگان طالبان در شهر دوحه‌ی قطر، گروه طالبان بر یکی از ادارات مربوط به وزارت دفاع ملی که در یک ساحه‌ی رهایشی قرار دارد توسط موتربمب حمله کردند. در این حمله بیشتر از صدغیرنظامی زخمی شده و شماری هم به شهادت رسیدند. بیشتر زخمی‌های این رویداد غیرنظامیان به ویژه کودکان و دانش‌آموزان مکاتب بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید