روزنامه اصلاح

رئیس اجرائیه: برای کاهش آلودگی هوای کابل، برنامه‌ها و اقدامات عاجل رویدست گرفته شود

جلسۀ کمیتۀ عالی مبارزه با آلودگی هوا، روز یکشنبه (۸ جدی) به ریاست داکترعبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در قصر سپیدار برگزار شد.

معاون ادارۀ ملی محیط زیست در این نشست گفت که استفاده از ذغال سنگ، تیل‌ بی‌کیفیت و چرم مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای کابل است و این اداره در همکاری با وزارت‌خانه‌های کشور، طرح جلوگیری عوامل آلوده‌کنندۀ هوا را به صورت جدی روی‌دست گرفته است.

معاون ادارۀ ملی محیط زیست می‌گوید که اخیراً به مراکز تجارتی و شهرک‌های رهایشی ابلاغیه داده است که هرچه زودتر فلترهای تصفیۀ هوا را نصب نمایند تا از آلودگی بیشتر جلوگیری صورت بگیرد. وی افزود که پس از این با متخلفان برخورد خواهد شد. اگر هوتل‌ها، شهرک‌ها و مرکزهای تجارتی استفاده از ذغال سنگ را ادامه دهند، جریمه می‌شود.

ادارۀ ملی محیط زیست خبر داد که ادارۀ نفت و گاز، گاز مایع را به قیمت ارزان به بازار عرضه می‌کند تا مردم بخشی از نیازمندی‌های شان را با آن رفع کنند.

این اداره همچنان قرار است در جریان این هفته طرح توزیع ماسک و آگاهی‌دهی از آلودگی هوا را نیز در نقاط مختلف شهر کابل راه‌اندازی نماید.

داکترعبدالله عبدالله گفت که آلودگی هوا زندگی مردم کابل را با خطر مواجه کرده است و باید در مقابل کسانی‌که حیات مردم را تهدید می‌کنند، برخورد جدی صورت گیرد.

رییس اجراییه کشور بر هماهنگی لازم میان اداره‌های دولتی تأکید کرد و به ادارۀ محیط زیست هدایت داد تا اقدامات عملی را سرعت بخشد.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور از ادارۀ ملی محیط زیست خواست که به خاطر فراهم‌آوری فلترهای تصفیه هوای کابل، هرچه زودتر دست به کار شود و باید تا چند روز دیگر تأثیرات مثبت به‌میان آید.

ممکن است شما دوست داشته باشید