روزنامه اصلاح

دید و وادیدهای عیدی و خوف شیوع بیشتر ویروس کرونا

عید سعید فطر در راه است. باگذشت ماه مبارک رمضان اینک در آستانه‌ی فرا رسیدن ایام عید سعید فطر قرار داریم. ایامی که به طور معمول از پر رفت و آمد ترین روز ها میان طبقات واقشار جامعه ی افغانی می باشد و شهروندان افغانستان در این روز ها برای خبر گیری از همدیگر ونیز حرمت گذاری برای بزرگان خانواده، شادباش عید سعید فطر برای خویشاوندان و دلجویی از خانواده های داغدار و…، به خانه های یک دیگر می روند وبا هم بغل کشی و رو بوسی می کنند، همدیگر را در آغوش می گیرند وبا هم یکجایی غذا می خورند و بین هم تحفه رد وبدل می کنند.

انتظار می رود که در روز های عید سعید فطر ما شاهد بیشتر شدن گشت وگذار در شهر های کشور بوده باشیم. هزاران شهروند کشور در شهر های بزرگ به آمد وشد در سطح این شهر ها پرداخته وبیشترین همایش ها و اجتماعات در این شهر ها شکل بگیرد. شهروندان به تفرجگاه ها رو آورند. شهروندان در این روز ها راهی خانه های دوستان وخویشاوندان خود گردند وبرای دید و وادید از همدیگر همایش های بزرگی را به راه بیاندازند.

چیزی که از سوی نهاد های مربوط به سکتور صحت کشور نگران کننده ارزیابی می شود. زیرا همایش ها و اجتماعات وتعاملات انسانی از نوع آنچه که به تفصیل از آن سخن زدیم زمینه ی انتقال ویروس از افراد مبتلا به آن به سایرین فراهم می گردد وتا آنجا که به تجربه به اثبات رسیده این نوع تعاملات انسانی بیشترین زمینه ی انتشار وشیوع بیشتر را به وجود می آورد وتا آنجا که دیده شده این ویروس از افراد انسانی به یک دیگر از طریق تماس منتقل می شود. اینکه در روز های اخیر واقعات مثبت ابتلا به ویروس کرونا به صد ها تن در روز ارتقا کرده و در مراکز آزمایشگاهی مربوط به وزارت صحت عامه به ثبت می رسد، نتیجه ی شکسته شدن خود خواسته‌ی تدابیر مربوط به قرنطین و نقض مقررات محدودیت گشت وگذار و ممنوعیت اجتماعات وهمایش ها در روز های نزدیک به عید دانسته میشود وگفته می شود این موضوع سبب شده که بر خلاف روز های پیشین میزان ابتلا به صد ها تن در روز برسد وبر بنیاد آماری که روز گذشته از سوی وزارت صحت عامه همه گانی شد ۵۴۲ واقعه ی مثبت در لابراتوار های این وزارت به ثبت رسیده که بدین صورت میزان موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا از مرز ۹۰۰۰ تن گذشت و میزان وفیات از اثر ابتلا به ویروس کرونا به ۲۰۵ واقعه بالغ شد.

وزارت صحت از شهروندان خواسته تا در روز های عید سعید فطر در خانه های خود بمانند و عید را در جمع خانواده های خود تجلیل واز بیرون شدن از خانه های خود وگشت وگذار در سطح شهر ها ورفتن به خانه های خویشاوندان بپرهیزند. زیرا به گفته ی مسئوولان در این وزارت این می تواند زمینه ی بیشتر گردش ویروس در میان جامعه را فراهم کرده و باعث انتقال ویروس از افراد مصاب به دیگران می شود وسبب گسترش شیوع ویروس در میان جامعه می گردد. ونهاد های امنیتی کشور هم اعلام کرده که  برابر با مفاد فیصله ی اخیر کابینه ی جمهوری اسلامی افغانستان مقررات منع گشت وگذار در سطح شهر ها را تشدید می کنند واز عبور ومرور وسایط در جاده های شهر های مختلف جلوگیری خواهند کرد.

با این وصف توقع از شهروندان این است که صحت خود، خانواده ها وشهروندان را اهمیت داده وبرای جلو گیری از خطراتی که صحت همه را تهدید میکند وبرای پاسداشت از تندرستی وسلامتی هموطنان وخانواده ها وخود شان آنگونه که وزارت صحت عامه گفته است در خانه های خود بمانند وعید را با خانواده ی خود در خانه ها تجلیل کنند. از گشت وگذار در سطح شهر ها بپرهیزند  به هیچ صورتی اجتماعات وهمایش ها را شکل نه دهند. به حفظ الصحه ی فردی وجمعی و محیطی اهمیت زیاد بدهند. دستورات وهدایات سکتور صحت را عملی کنند. وآنگونه که وزارت ارشاد، حج و اوقاف گفته است نماز عید را به گونه ی برگزار کنند که خطر اشاعه ی ویروس را به حد اقل برسانند واز احتمال انتقال ویروس از افراد محتمل به ابتلا به کرونا به سایرین پیشگیری کنند. وافرادی که مصاب به ویروس اند ویا احتمال ابتلا به ویروس نزد شان می رود به هیچ صورت به صفوف نمازگزاران وارد نه شود واین وزارت گفته کسانی که احتمال ابتلا به ویروس نزد شان است گناهی بزرگی را مرتکب می شود اگر به صفوف نمازگزارن وارد ودیگران را به خطر ابتلا به ویروس مواجه سازد.

ممکن است شما دوست داشته باشید