روزنامه اصلاح

دیبورا لاینز: ۱۸ میلیون افغان به کمک فوری بشردوستانه نیاز دارند

نماینده ویژه سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که در نتیجه ادامه جنگ طالبان حدود ۱۸ میلیون افغان به کمک‌های بشری فوری نیاز دارند.
دیبورا لاینز روز چهارشنبه (۶ اسد) در نشست ویژه بورد مشترک نظارت و انسجام کمک‌های خارجی به افغانستان، گفت که خشونت های اخیر طالبان باعث نگرانی جدی شده و شمار نیازمندان به کمک‌های بشردوستانه را به ۱۸ میلیون نفر افزایش داده است.
خانم لاینز این ارقام را دو برابر رقم سال قبل از همین کتگوری خواند و همچنین خاطر نشان کرد که طالبان بیشتر از هر طرف دیگر، مسئول تلفات افراد ملکی به ویژه زنان و کودکان هستند.
به گفته او، مردم افغانستان نگران اند که اگر رژیم طالبان بیاید، تمام حقوق بشری آنان از بین خواهد رفت.
او همچنین در مورد افتادن برخی مناطق مرزی به دست طالبان گفت که احتمال کاهش عواید دولت وجود دارد و افغانستان ضمن آنکه به اهداف چهار راه ترانزیت منطقه نخواهد رسید، با چالش بیشتر نیازمندان مواد غذایی نیز مواجه خواهد شد.
به گفته او، در حال حاضر باید نیازمندی به کمک‌های فوری برطرف شود و سپس یک استراتیژی میان مدت که بتواند افغانستان را به مسیر پایداری باز گرداند، روی دست گرفته شود.

خانم لاینز همچنین با توجه به عملکرد طالبان در مناطق تحت کنترول شان گفت که جهان عملکرد این گروه را به ویژه در مورد مردم ملکی، زنان و اقلیت‌ها، نظارت می‌کند. نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد به منظور رسیدگی فوری به وضعیت کنونی بشری در افغانستان گفت که سه کار اساسی برای رسیدگی به نیازمندی انسانی لازم است. اول، ضروری است تا خشونت‌ها به منظور رسیدگی به نیازمندان فوراً قطع شود. بودجه بیشتر از سوی کشورهای کمک کننده فراهم شده و سوم این که یک محیط عملیاتی فعال برای نهادهای کمک رسان ایجاد گردد.
او از کشورهای کمک کننده خواست که کمک‌های بشردوستانه شان را فوراً به افغانستان انجام دهند.
خانم لاینز همچنین از تصمیم دولت برای رفع ممنوعیت تفاهمنامه سازمان‌های غیر دولتی به منظور کمک رسانی به نیازمنان استقبال کرد و از طالبان نیز خواست موانع بر سر راه کمک رسانی را در محلات زیر کنترول شان برطرف کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید