روزنامه اصلاح

دوام همکاری شبکه‌ی انکشافی آغاخان با وزارت اطلاعات و فرهنگ؛ کار ترمیم و بازسازی ساحات و آبدات تاریخی تسریع می‌گردد

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، روز گذشته در دیدار با خانم شهزاد ایرجی، نماینده دیپلوماتیک شبکه انکشافی آغاخان روی تطبیق پروژه‌های ترمیم و بازسازی ساحات و آبدات تاریخی افغانستان گفتگو کرد.

به گزارش آژانس باختر، در این ملاقات شهزاد ایرجی در مورد فعالیت های شبکه انکشافی آغاخان در کابل معلومات داد وگفت: شبکه انکشافی آغاخان در مرکز و ولایت های افغانستان درقسمت ترمیم و بازسازی آبدات تاریخی، پروژه های خورد و بزرگ داشته است .

وی به گونه مثال از ترمیم و بازسازی باغ بابر، باغ چهلستون ،شهر کهنه کابل، ماشین خانه ( باغ علم گنج) که یک پروژه بزرگ به سطح شهر کابل است  وکار بازسازی آن در  ۲۰۱۸ آغاز شده بود و تاکنون جریان دارد، یادکرد.

محمد طاهر زهیر با ابراز تشکر از همکاری شبکه انکشافی آغاخان در رابطه به حفاظت از ساحات سبز و آبدات تاریخی گفت: علاقمندهستم تا از جریان کار بازسازی ماشین خانه که درگذشته دور به نام باغ علم گنج یادمی شد وساحه بزرگ تاریخی است، دیدن کنیم.

همچنان سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که در نظر دارد تا این محل را به یک ساحه فرهنگی برای نمایشگاه کتاب آماده کنیم .

شهزاد ایرجی در مورد پروژه مهم و بزرگ دیگر این شبکه که تحکیم کاری دیوار های سنگی بالاحصار کابل است نیز به سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ معلومات داد وگفت : به همکاری معینیت فرهنگی این وزارت و ریاست آبدات تاریخی یک پیشنهاد به خاطر جلب کمک مالی برای بازسازی بالاحصار کابل به حکومت هندوستان ترتیب و ارایه کردیم که خوشبختانه پذیرفته شده است

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درجریان این دیدار از نماینده شبکه متذکره خواست تا  در بخش گسترش صنعت توریزم در افغانستان و انکشاف مجدد این صنعت نظریات شانرا با بوردی که متشکل از نهاد های دولتی و غیر دولتی است، شریک کنند تا صنعت توریزم که یک منبع عایداتی واقتصادی است، دوباره در کشور احیا شود.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنان در رابطه به آمادگی های این وزارت در قسمت فعال سازی بخش توریزم گفت: مسوده پالیسی توریزم آماده شده است و قانون توریزم نیز آماده است که شبکه انکشافی آغاخان با شریک سازی تجارب و نظریات خود می تواند به غنامندی این اسناد بیافزاید.

نماینده شبکه انکشافی آغاخان در رابطه به صنعت توریزم درافغانستان گفت: توریست ها به دو دلیل به افغانستان می آیند، در گام نخست به خاطر فرهنگ والای مهمان نوازی مردم افغانستان و درگام بعدی برای دیدن از ساحات تاریخی که مشخص مربوط فرهنگ این سرزمین است .

وی افزود که  با تاسف ساحات زیاد تاریخی افغانستان در چهل سال اخیر از تهداب تخریب شده است  که از برخی این آثار هیچ اثری به جا نمانده است .

وی گفت، شهر ها  در مرکز و ولایت های کشور بدون طرح و پلان به گونه‌ای تغییر خورده است  که اصالت گذشته آنها از بین رفته است .

به طور مثال،  انکشافات اخیر در قسمت واخان که یک ساحه تاریخی است  امکان دارد این ساحه را تخریب کند.

وی اضافه کرد که از ساحات و آبدات تاریخی که بازتاب دهنده تاریخ و فرهنگ  مردم افغانستان است، باید حفاظت شود .

در اخیر نماینده شبکه انکشافی آغاخان گفت: در قسمت حفاظت آبدات تاریخی وسایر بخش های فرهنگی افغانستان برنامه های زیادی داریم که در همکاری با وزارت اطلاعات و فرهنگ تطبیق خواهند شد.

وی همچنان از مردم خواست تا ازساحات که بازسازی شده به گونه خوب استفاده کنند.

وی گفت : که  رسانه ها هم در قسمت آگاهی دهی وشناخت از ساحات تاریخی  مردم را  با راه اندازی برنامه های معلوماتی آگاه کنند.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درمورد توسعه موزیم ملی نیز در این دیدار برای نماینده شبکه انکشافی اغاخان  معلومات ارایه کرد.

درختم دیدار نماینده شبکه انکشافی اغاخان وعده هر نوع همکاری را به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ سپرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید