روزنامه اصلاح

 دوام خشونت‌ها علیه غیرنظامیان

 علی رغم آن توافقاتی که در نشست بین الافغانی قطر به عمل آمده و در قطعنامه‌ی پایانی نشست مزبور بازتاب و انعکاس یافت، ده ها تن از غیر نظامیان قربانی خشونت ناشی از کنشگری هراس افگنانه‌ی گروه طالبان گردیدند. در چند رویداد تروریستی در روزهای اخیر، ده ها تن از غیر نظامیان شهید وزخمی شدند.

    در یک حمله‌ی موتر بمب در دروازه قوماندانی امنیه‌ی ولایت کندهار، به روز پنج شنبه که مسئوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت، دست کم ۱۱ تن به‌ شمول دو پولیس شهید و ۸۰ غیر نظامی زخمی شدند. بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار در باره‌ی شمار تلفات رویداد روز پنج شنبه به رسانه ها گفت که : “دو پولیس شهید شده، سه پولیس زخمی شده‌اند، ۹ تن از افراد ملکی شهید شده و ۸۰ فرد ملکی زخمی شده‌اند که ۴ زن و ۱۱ کودک مشمول زخمیان اند”. وی علاوه کرد که : ” نسبت شدت انفجار به بسیاری خانه‌ها در اطراف قوماندانی امنیه خسارات مالی رسیده و شیشه‌های خانه‌ها شکسته است.” سخنگوی والی کندهار افزوده، چهار موتر باربری در گمرک این ولایت که در نزدیک قوماندانی امنیه موقعیت دارد، در اثر اصابت مرمی حریق شده‌اند.

   در یک رویداد تروریستی دیگر  که صبحگاه روز گذشته در دروازه‌ی جنوبی پوهنتون کابل واقع شد، هشت تن شهید وسی وسه تن دیگر زخمی شدند که بیشترین تعداد آنان غیر نظامیان بودند. وحید مایار سخنگوی وزارت صحت عامه در صفحه‌ی تویتر خود نوشته که از محل رویداد ۸ تن شهید و ۳۳ تن زخمی به شفاخانه‌ها منتقل شده‌اند.

   این همه در حالی صورت گرفت که نماینده گان گروه طالبان در پایان نشست بین الافغانی در شهر دوحه‌ی کشور شاهی قطر پذیرفته بودند که سطح خشونت ها کاهش می یابد و بر تاسیسات عام المنفعه، مراکز تحصیلی و تعلیمی، اماکن دینی و مذهبی، محلات رهایشی و مارکیت های تجارتی حمله نمی کنند و تضمین می کنند که سطح تلفات افراد ملکی را به صفر کاهش می دهند.

   این بیانگر آن است که یا طالبان به تعهدات خود شان پابند نیستند ویا اینکه فرماندهان نظامی و جنگجویان این گروه در بند فیصله های رهبران و نماینده گان سیاسی خود شان نیستند. ویا هم اینکه جنگ و صلح این گروه در اختیار خود شان نبوده واین خارجیان و به خصوص کشورهای همسایه، که به حمایت از این گروه مشهور است در این زمینه فیصله می کنند وهدایت میدهند.

   هرچه باشد وارد کردن تلفات و خسارات بر غیر نظامیان امری نیست که بتوان آن را توجیه کرد. ویا دلیلی برای آن از شرع و یا قوانین و قواعد حاکم بر نظام زنده گی در میان ملل جهان سراغ کرد. حمله بر غیر نظامیان به هر نوعی که بوده باشد چه به صورت مستقیم ویا هم غیر مستقیم در تضاد با قوانین جنگی وکنوانسیون های بین المللی و موازین شرعی و تعالیم دینی قرار داشته و مجاز نمی باشد.

   کشتن غیر نظامیان همانست که در لسان دین محکوم و برای عاملانش وعده‌ی عذاب و خلود در جهنم وحرمان از رحمت خداوندی داده شده است. ونیز گفته شده که کشتن حتا یک انسان، بی اینکه مستحق کشته شدن باشد در حکم این است که همه‌ی مردم را کشته باشی.

   به همین جهت هر باری که جنگجویان گروه طالبان دست به انتحار وانفجار می زنند وباعث قتل وجرح غیر نظامیان می گردند موجی از نفرت و انزجار را در پی می آورد. پیام مردم به این گروه این است که با کشتن و زخمی کردن افراد غیر نظامی جز نفرت و انزجار نصیب نمی گردند. کشتن و زخمی کردن غیر نظامیان هیچ سودی به حال آنان نخواهد داشت و اگر این گروه فکر می کنند که از این راه می توانند خواسته های خود را بر مردم تحمیل کنند به بیراهه رفته اند. زیرا این زمان دیگر گذشته است که با زور بر مردم مسلط شده ویا هم خواسته های خود را بر مردم قبولاند و یا اینکه از راه زور بر مردم حکومت کرد. در شرایط و اوضاع کنونی در جهان پیرامون ما این اراده‌ی مردم وشهروندان کشورهای جهان است که تعیین کننده می باشد؛ نه زور و خشونت.

ممکن است شما دوست داشته باشید