روزنامه اصلاح

دوام آگاهی‌دهی پیرامون امنیت غذایی و تغذیه؛ ۴۴ درصد از جمعیت کشور امنیت غذایی ندارد

مسؤولان آجندای ملی امنیت غذایی و تغذیه افغانستان می‌گویند که۴۴درصد از جمعیت کشور امنیت غذایی ندارد. به گفته آنان، امنیت غذایی زمانی تأمین می‌شود که شهروندان به غذای سالم، مغذی و پایدار دسترسی داشته باشند؛ دسترسی به غذا به گونه‌ی فزیکی، اجتماعی و اقتصادی وجود داشته باشد و استفاده و مصرف غذا آگاهانه باشد. سکرتریت آجندای امنیت غذایی و تغذیه که در چارچوب ریاست اجرائیه افغانستان فعالیت دارد، روز گذشته با دعوت از رسانه‌ها، همایش آگاهی‌دهی را در زمینه‌ی امنیت غذایی و تغذیه راه اندازی کردند. نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران که روز گذشته در این برنامه صحبت می‌کرد، گفت که بزرگترین مشکل در زمینه‌ی تغذیه و امنیت غذایی در افغانستان، نبود آگاهی در میان شهروندان است. به گفته‌ی وی، تنها دسترسی به غذا به مفهوم موجودیت امنیت غذایی نیست، بلکه باید شیوه‌ی مصرف و استفاده از غذا آگاهانه باشد تا نیازهای بدن مرفوع شود. به گفته‌ی وی آنعده از شهروندانی که به غذای کافی هم دسترسی دارند، نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند تا نیازهای بدن شان به کالوری و مواد لازم دیگر مرفوع شود. وی گفت که به همین دلیل مسؤولان برنامه‌ی ملی آجندای امنیت غذایی و تغذیه روی آگاهی‌دهی در این زمینه حساب ویژه‌ای باز کرده اند. آقای ارسلایی گفت که این دومین برنامه‌ی آگاهی‌دهی پیرامون امنیت غذایی و تغذیه است که از سوی آنان راه اندازی شده است. برنامه‌ی آگاهی‌دهی قبلی با دعوت از علمای دینی و ملاامامان مساجد راه اندازی شده بود.

 فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ و رئیس گروه دادخواهی و آگاهی عامه‌ی آجندای امنیت غذایی و تغذیه‌ی افغانستان که در این برنامه صحبت می‌کرد گفت که افغانستان از لحاظ امنیت غذایی در میان کشورهای جهان در بدترین وضعیت قرار دارد.

سانچارکی افزود که افغانستان یکی از بیست کشوری است که از عدم امنیت و مصئونیت غذایی رنج می‌برد. وی گفت که وضعیت روستاها نسبت به شهرهای افغانستان از لحاظ امنیت غذایی بدتر است. سانچارکی گفت که نبود امنیت و مصئونیت غذایی در شهرهای افغانستان بیست درصد است، درحالی که میزان عدم امنیت غذایی در روستاها به هفتاد درصد می‌رسد. سانچارکی در این برنامه بر اهمیت نقش رسانه‌ها در راستای آگاهی‌دهی پیرامون امنیت غذایی تأکید ورزید و گفت که رسانه‌ها رسالت و مسؤولیت دارند تا در این زمینه به شهروندان آگاهی‌دهی کنند.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت‌عامه‌ی افغانستان که در این برنامه صحبت می‌کرد گفت که امنیت غذایی رابطه‌ی مستقیم با فقر دارد و فقر سبب بالا رفتن آمار سوءتغذیه در میان نوزادان، اطفال و کودکان می‌شود. داکتر فیروز گفت که دولت افغانستان تعهد دارد که تا سال ۲۰۳۰میلادی تمامی انواع سوءتغذیه را از میان ببرد.

داکتر فیروز نیز روی آگاهی‌دهی پیرامون امنیت غذایی و سوءتغذیه تأکید کرد و گفت که به خانواده‌ها باید آگاهی داده شود تا به موضوع تغذیه‌ی مادران و نوزادان توجه ویژه کنند. داکتر فیروز گفت: موضوع تغذیه باید از زمانی در نظر گرفته شود که نطفه در رحم مادر بسته می‌شود و از آنزمان تا دوسالگی نوزاد( از زمان بسته شدن نطقه در رحم مادر تا دوسال پس از تولد) که هزار روز را در بر می‌گیرد، باید به مادر و نوزاد غذای کافی، سالم، مغذی و صحی داده شود تا مادران و اطفال دچار سوءتغذیه نشوند. داکتر فیروز افزود، در صورتی که نوزاد تا دوسالگی دچار سوءتغذیه شود، دیگر راه برگشت وجود ندارد و قابل تدوای نمی‌باشد. به گفته‌ی وی، نوزادان و کودکانی که دچار سوءتغذیه می‌شوند، در بزرگسالی با مشکلات عدیده‌ی صحی از جمله قدکوتاهی، کندذهنی و مصاب شدن به بیماری‌های واگیر رو برو می‌شوند. وزیر صحت عامه گفت که نوزادان تا شش ماهگی جز شیر مادر نباید با هیچ غذای دیگری تغذیه شوند. او افزود که خانواده‌ها می‌توانند پس از شش ماهگی نوزاد، به وی علاوه بر شیر مادر، غذاهای ترکیبی و اضافی بدهند.

داکتر فیروز گفت، در صورتی که مادران در زمان بارداری و نوزادان و اطفال تا دوسال پس از تولد به غذای کافی، سالم و مقوی دسترسی داشته باشند، بخش بزرگی از مشکلات صحی در کشور مرفوع می‌شود و این امر می‌تواند حتا روی اقتصاد خانواده‌ها و کشور تأثیر مثبت بگذارد.

 وزیر صحت عامه در این برنامه به یکی از موضوعاتی اشاره کرد که این روزها زمینه‌ساز بحث‌های داغ در جامعه‌ی افغانستان شده است. آقای فیروز به موضوع توزیع تابلیت‌های فولیک اسید به دختران بالغ در مکاتب اشاره کرد و گفت که بعضی از افراد تلاش دارند در رابطه به توزیع این تابلیت‌ها در میان مردم ذهنیت منفی ایجاد کنند که گویا این تابلیت‌ها سبب عقامت و ناباروری در میان دختران می‌شود؛ در حالی که این تابلیت‌ها حاوی آهن است و از کم‌خونی در میان دختران جلوگیری می‌کند. آقای فیروز گفت، در صورتی که دختران از این تابلیت‌ها استفاده کنند، به کم خونی و کمبود آهن دچار نمی‌شود و حتا در زمان بارداری با مشکل حادی روبرو نمی‌شوند. از سوی دیگر، ابراهیم شینواری معین تعلیمات عمومی وزارت معارف می‌گوید که این وزارت شامل ساختن موضوع امنیت غذایی و تغذیه در نصاب تعلمی وزارت معارف را رویدست دارد. وی می‌گوید که تأمین امنیت و مصئونیت غذایی در کشور کار یک نهاد خاص نیست، بلکه این موضوع به تلاش مشترک تمامی ادارات مسؤول، رسانه‌ها و شهروندان نیاز دارد و باید همه سهم خود را در این زمینه ادا کنند. آقای شینواری گفت که بر اساس پژوهشی که در نهادهای آموزشی ایالات متحده‌ی امریکا صورت گرفته، نبود امنیت غذایی و سوءتغذیه در میان کودکان افزون بر ایجاد مشکل قدکوتاهی، سبب کندذهنی و عدم یادگیری در آنان می‌شود.

وی گفت، بر اساس این تحقیق، کودکانی که از زمان تولد به بعد به غذای کافی، سالم و مقوی دسترسی دارند، نسبت به کودکانی که به این غذای مناسب دسترسی ندارند، ذهن فعال و استعداد یادگیری بهتر دارند. در همین حال شکیب شریفی نماینده‌ی وزارت زراعت و آبیاری که در این برنامه صحبت می‌کرد، گفت که استفاده‌ی بی‌رویه از محصولات گندمی در افغانستان سبب ایجاد دو مشکل بزرگ در این کشور شده است. به باور وی، استفاده‌ی بی‌رویه از گندم و محصولات گندمی در قدم نخست سبب شده تا هزینه‌های بیشتری صرف تولید و خرید گندم شود و در گام بعدی استفاده‌ی بیش از حد این محصول سبب بروز مشکل سوءتغذیه در میان مردم به ویژه در میان کودکان شده است. به گفته‌ی وی، استفاده‌ی بیش از حد شهروندان افغانستان از محصولات گندمی موضوع تنوع غذایی در افغانستان را به چالش کشیده و این امر یکی از عوامل اصلی عدم تأمین امنیت غذایی در کشور شمرده می‌شود. در حالی که موضوع امنیت غذایی و تغذیه یکی از مسایل مهم جهانی است و کشورهای جهان اول از سال‌های دور به اینسو این موضوع را در آجندا قرار داده و روی آن تلاش و سرمایه‌گذاری کرده اند، اما موضوع امنیت غذایی و تغذیه در افغانستان چیز جدیدی است. دولت افغانستان به کمک نهادهای بین‌المللی از دو سال به اینسو تلاش روی تأمین امنیت و مصئونیت غذایی در کشور را آغاز کرده است.

هرچند بحث‌های ابتدایی پیرامون امنیت غذایی در افغانستان در سال۱۳۹۱ آغاز گردید؛ پیش‌نویس آجندای امنیت غذایی و تغذیه در افغانستان در سال ۱۳۹۲تهیه گردید و سند اصلی آجندای ملی امنیت غذایی و تغذیه در سال۱۳۹۵ توسط وزارت زراعت و آبیاری به شورای وزیران ارائه شد و در سال ۱۳۹۶ یادداشت تفاهم میان ریاست اجرائیه افغانستان و ادارات مربوط به سازمان ملل متحد برای ایجاد کمیته‌های عالی رهبری امنیت غذایی و تغذیه و سکرتریت تخنیکی امضا گردید.

بر اساس آمارها، دو میلیون کودک در افغانستان(۴۱درصد از کودکان افغان) دچار قدکوتاهی هستند. ۱٫۲میلیون طفل(۲۵درصد) کم وزن هستند و ۹٫۵درصد اطفال افغانستان از سوءتغذیه حاد رنج می‌برند. افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای مواد اولیه‌ی غذایی، کاهش عرضه‌ی مواد غذایی و تغییرات اقلیم از مشکلات جهانی در خصوص امنیت و مصئونیت غذایی شمرده می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید