روزنامه اصلاح

دهلیز هوایی بلخ، مسیر انتقال محصولات افغانستان به بازارهای اروپا

دهلیز هوایی میدان هوایی بین‎المللی مولانا جلال‎الدین محمدبلخی در شهر مزارشریف که ولایت بلخ را از طریق ترکیه به اروپا وصل می‎کند، روز چهارشنبه هفته گذشته افتتاح گردید.

در مراسم افتتاح این دهلیز هوایی، معین امور صنایع وزارت تجارت و صنایع، والی ولایت بلخ و سایر مقامات دولتی حضور داشتند.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع در مورد گفت: هدف از ایجاد دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال الدین محمد بلخی، رُشد صادرات،توسعه روابط تجاری میان افغانستان، کشورهای اروپایی و معرفی کالای افغانستان در بازارهای اروپایی می‎باشد.

قوقندی می گوید، بر اساس تقاضای بازارهای اروپایی، کالاها و محصولات افغانی از طریق این دهلیز هوایی صادر می‎شود، بخش عمده‌ی محموله صادراتی را میوه تازه، خشک و صنایع دستی تشکیل می‎دهد که ابتدا، اموال از طریق دهلیز هوایی به ترکیه و از آن‎جا به شهر لندن انگلستان صادر می‎گردد.

وی در رابطه به این‎که اموال از کدام ولایات توسط کدام شرکت‎ها از طریق دهلیز هوایی به اروپا صادر می‎گردد چنین توضیح داد:

چون میدان‎هوایی بلخ یک میدان هوایی بین‎المللی است، ما کالای مختلف را نظر به محصول تولیدی آن ها و بر اساس نیاز سکتور خصوصی و با هماهنگی شرکت‎های هوایی داخلی و خارجی از طریق دهلیز هوایی بلخ به کشور مورد نظر صادر می‎کنیم.

آقای قوقندی در باره‌ی این‎که تا حال چند پرواز از طریق این دهلیز هوایی صورت گرفته و چقدر اموال صادر شد و هزینه‌ی انتقال فی کیلوگرام کالا چقدر است چنین وضاحت داد:

تعداد پروازها نظر به تقاضای بخش خصوصی است، ما حاضریم هر زمان حتا روز یک پرواز را انجام بدهیم، خوش‎بختانه با وجود که دهلیز هوایی اخیراً  ایجاد گردیده در نخستین پرواز صورت گرفته کالایی به وزن ۵ تُن که ۳ تُن آن را توت و ۲ تُن دیگر آن‎را کشمش تشکیل می‎داد از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا به شهر لندن انتقال داده شد. البته کالای صادراتی قیمت ثابت ندارند و نظر به نوعیت جنس متفاوت است.

قوقندی می گوید: کالاهایی به وزن ۵۴۰۰ تُن از طریق دهلیز هوایی ما به کشورهای مختلف در یک و نیم سال گذشته صادر گردیده که ارزش مجموعی آن ۱۰۰ میلیون دالر بوده است.

محمدالبرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید