روزنامه اصلاح

 دست‌آوردهای چشمگیر پولیس در مبارزه با جرایم جنایی

 پولیس ملی موفق شد یکی از سر دسته های باندهای جرم و جنایت در پایتخت را از پا در آورد. عنایت قچی یکی از سر دسته های خطرناک باندهای جنایتکار که گفته شده پیش از این در ده ها مورد جنایت در پایتخت دست داشته است به دام پولیس افتاد و هنگامی که در برابر پولیس به مقاومت پرداخت همراه با پنج تن دیگر از همراهانش به قتل رسید. او یکی از افرادی بود که در فهرست سیزده نفری مجرمان تحت تعقیب وزارت امور داخله شامل هستند. وزارت داخله از مردم خواسته بود در رد یابی و شناسایی او با پولیس همکاری کنند. هزمان با این وزارت امور داخله اعلام کرده که شخصی به نام حاجی دلاور که خود را مشاور مشرانو جرگه معرفی کرده، در پیوند به همکاری با تروریستان و فراهم سازی سلاح و مواد انفجاری به گروه های تروریستی بازداشت کرده است.

   همزمان با این دو رویداد، وزارت امور داخله اعلام داشته که میزان جرم و جنایت در پایتخت در ماه ثور نسبت به ماه حمل بیست در صد کاهش یافته است. نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت، روز پنجشنبه ۲ جوزادر یک نشست خبری گفت که در بیست روز گذشته ۵۳۴ واقعه جنایی توسط پلیس تشخیص داده شده و ۶۹۰ نفر از مظنونان جرایم جنایی در کابل و ولایت‌های دیگر بازداشت شده‌اند. آقای رحیمی همچنین گفت که در این مدت به شصت قضیه‌ی خشونت علیه زنان رسیدگی شده و پرونده های متهمان آن به دادگاه سپرده شده است.  سخنگوی وزارت داخله افغانستان در این نشست گفت که تنها در شهر کابل ۲۴۸ مظنون جرایم جنایی توسط پولیس بازداشت شده‌اند که از این میان ۱۸ نفر متهم به “جرایم سازمان یافته” هستند. .

   این همه در حالی است که پیش از این نگرانی های زیادی از سوی شهروندان پایتخت از ازدیاد جرم وجنایت در شهر کابل و حومه های آن مطرح گردیده بود. شهروندان کابل همیشه پولیس را در تامین امنیت وجلوگیری از فعالیت باند های جرم وجنایت به شمول جرایم سازمان یافته متهم به ناتوانی میکردند. اما اخیرا وزارت امور داخله از تغییر راهکار خود در مبارزه علیه باند های جنایتکار و جلب همکاری شهروندان در به دام انداختن ودستگیری مجرمان وجنایت کاران خبر داده بوده است.

  موجودیت اسلحله نزد افراد غیر مسؤول، موجودیت فساد در ادارات، معافیت از مجازات وعدم رسیده گی به پرونده های جرم وجنایت، ایستاده گی،  واسطه گری و حمایت افراد زورمند از جنایکارانی که در بند نهاد های عدلی وقضایی قرار داشته وانتظار رسیده گی به دوسیه های نسبتی شان را می کشند و…، همیشه از جمله‌ی عوامل ازدیاد جرم و جنایت در کشور واز جمله در پایتخت دانسته شده است.

  هر چه باشد این ها که گفته شد از یک سو جدیت پولیس در برخورد موثر در برابر جنایتکاران ومجرمان را میرساند واز سوی دیگر میزان دستاورد های پولیس در امر قلع و قمع افرادی که به هیچ صورت نقش تخریبی و ویرانگری شان در برابر نظام ومردم افغانستان کمتر از تروریست ها وهراس افگنان نمی باشد را بالا می برد. بدون شک این مایه‌ی مسرت برای مردم و اسباب تقویت ارامش برای شهروندان و تقویت امن و ثبات، قانونیت وحاکمیت دولت و نظام می باشد.

   اما بدون شک این اندازه پیشرفت در امر مبارزه علیه قانون شکنی و جرم و جنایت به هیچ وجه کافی نمی باشد و مردم از پولیس خود و سایر نهادهای ملی امنیتی و دفاعی خود انتظار بیش ازین را دارند. به خصوص که باند های جرم و جنایت هم به هیچ صورت وبه این ساده گی عقب نشینی نخواهد کرد و قطعا مقاومت خواهند نمود وبه راه خود ادامه خواهند داد. مردم میخواهند که پولیس شان بیش ازین در مبارزه‌ی خود علیه این ها کوشا بوده و تلاش کنند واین دشمنان آسایش شهروندان را ریشه کن ونابود کنند.

   در محازات این شهروندان از نهادهای عدلی و قضایی انتظار دارند که در رسیدگی به دوسیه های جرمی این مجرمان ودر به کیفر رساندن آنان بیش از گذشته جدیت به خرج داده واز هیچ نوع کوشش وتلاش در این زمینه فرو گذاشت نکنند. در سایه‌ی به کیفر رساندن مجرمان وتامین عدالت است که امنیت وثبات و آسایش مردم تامین میگردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید