روزنامه اصلاح

در طول سی سال، صد میلیون انسان در جهان از اثر استفاده دخانیات زندگی شان را از دست داده است

در یک سروی که درسال ۱۳۹۲ازسوی وزارت صحت عامه ی کشور صورت گرفت ، نتایج آن سروی نشان دهنده آن بود که تنها در کابل در هر صد تن ، ۱۶تن سگرت می کشند و اگر این وضعیت ادامه یابد تا پنج سال آینده شماراین اشخاص تا بیست و چهار درصد خواهد رسید .

کارشناسان صحی وآنهایی که بالای صحت وسلامت انسان ها کار می کنند ، می گویند ، سگرت کشیدن نخستین دریچه برای اعتیاد سنگین ؛ مانند : چرس ، تریاک ، مورفین ، هیرویین و … است و اضرار ان به دفعات از گرد و غبار و هوای آلوده ی کنونی شهرهای افغانستان  به ویژه شهر کابل که روزانه شمار بسیاری از شهروندان کشور را با بیماری ها مهلک و  کشنده مبتلا میسازد ، میباشد .

تحقیقات انجام شده ازسوی سازمان صحی جهان نیز بیانگرآن است که سالانه در جهان۶میلیون تن بالاثر استفاده از تنباکو ، سگرت ( چلم و قیلون ) از بین میروند ، و۵ میلیون آن کسانی استند سگرت استفاده می کنند و ششصد هزار دیگر آنهایی می باشند که معتاد به سگرت نیستند ؛ اما اثر تنفس دود سگرت ازبین می روند

افغانستان از جمله کشورهایست که سگرت با بهای پایینی به فروش  می رسد و هرکس می تواند ازآن ، نظربه ارزان بودنش استفاده نماید . افزون بر سگرت ، استفاده از چلم و قیلون در سالهای نزدیک نیز افزایش یافته است .

رنځورمل داکتر محمد عظیم صمیم ترینرمتخصص در شفاخانه عاجل ابن سینا درمورد می گوید : آشنایی با سگرت و تنباکو در گام نخست از خانواده و محیط آغاز می گردد ، گرچه سگرت به شکل ماده ی مخدر، نشه آور نیست ، اما نکته ی آغاز به سوی استفاده از مواد مخدر است .

به گفته ی وی: استفاده از تنباکو
و سگرت برای صحت اثرات منفی برجا میگذارد و آنهایی که سگرت دود میکنند زودتر از دیگران به بیماری های گوناگون ریوی ابتلا پیدا میکنند و زندگی شان با خطر روبه رو می شود
.

آقای صمیم گفت : سگرت دریچه ی برای داخل شدن به اعتیاد های بزرگتر است ، اختلالات قلبی ، بینایی ، حافظه ، تپش قلب ، کمبود خون  و کسالت به عنوان عوارض ناشی ازسگرت کشیدن است .

این درحالیست که تحقیقات سازمان صحی جهان حاکی از آن است که در هرهشت ثانیه یک تن در جهان به دلیل استفاده از دخانیات جان های  شان را از دست میدهند .

برخی از افراد که به دود کردن سگرت معتاد استند ، از کودکی به این عمل ابتلا پیدا کرده اند یا هم خرید و فروش سگرت توسط  کودکان و  جوانان  باعث معتاد شدن آنها به این عمل میگردد .

وقتی تنباکو وسگرت که از جمله دخانیات ضعیف است ، این چنین مهلک ، کشنده و تباه کننده  ی زندگی انسانها باشد ، پس دخانیات ، مسکرات و مخدرات سنگین مانند : مشروب ، تریاک ، چرس ، هیرویین ، مورفین ، شیشه و … که زایل کننده عقل ، تخریش کننده شش، قلب ،  معده و … ازمیان بردن زندگی میلیون ها انسان در جهان است .

چرا هر روز بازارآن گرم و گرم تر می شود و با گذشت هر روز بر شمار معتادان مواد مخدر در جهان به ویژه کشورهای فقیر مانند : افغانستان افزایش به عمل می آید ؟

باآنکه تعرفه های گمرکی در برخی از کشورها از جمله افغانستان درتورید سگرت به پنجاه درصد افزایش یافته است ، اما برای کساد بازار مواد مخدر، کم کردن معتادان ، قاچاق و ترافیک مواد مخدر کارهای به درد بخوری که بتوانند شمارمعتادان راکاهش بدهد و از زرع مواد مخدر جلوگیری به عمل آورد ، تااکنون صورت نگرفته است .

آقای صمیم در مورد تاثیرات تنباکوبرسلامت انسان چنین وضاحت داد: تنباکو بزرگترین دلیل مرگ قابل پیشگیری درسطح جهان است. بسته به روش استفاده ازتنباکو ، مانند : کشیدن سگرت ٰ قیلون … و مقدار استفاده ازآن ، شدت تاثیرات آن بر اندام  ها متفاوت است. اعتیاد به تنباکو احتمال  زیاد ابتلا به سرطان  ریه و امراض قلبی را دربر دارد .

سازمان صحی جهانی دراین زمینه هشدار میدهد که با وجود همه برنامه  های پیشگیرانه در عرض  سی سال گذشته صد میلیون تن به خاطر بیماری های ناشی ازمصرف دخانیات جان سپرده اند ؛ که این میزان خیلی  بیشتر از مجموع تلفات ایدز، سل ،تصادفات رانند گی و خود کشی هاست .

وی افزود: همراه  با دود سگرت ٰ،هزاران ماده ی سمی و جهش زا وارد  دهان مصرف کننده میشود. همچنین مصرف سیگار با ابتلا  به سرطان  دهان و سرطان حنجره ارتباط  مستقیم  دارد .

کشیدن سگرت ، ابتلا به سرطان  های پانقراس و سینه را افزایش  داده ودر ایجاد ناراحتی  های مهلک تنفسی موثر است . احتمال سقط جنین  و به دنیا آمدن جنین مرده  در زنان سگرتی بیش  از دیگران است .

آقای صمیم گفت : به طور کلی  میتوانم بگویم که تمام سموم ، می توانند به ایجاد بافت های سرطانی بیانجامند ؛ زیرا ثابت شده است که  بدن ، نوعی سپر سلولی  نامیرا در برابر سموم  ایجاد  میکند که  همان بافت  سرطانی  می باشد . هرچه احتمال تماس  دود سگرت با یک بافت بیشتر باشد ، احتمال سرطانی  شدن آن هم زیادتر  می شود. این بافت  ها شامل  ریه ها ، نای ، نوگ انگشتان ، لب ها و دهان  می باشند . برعلاوه جوارحی که پس ازجذب یا بلع نیکوتین در گیر میشوند ،مانند : جگر ، معده ، پانقراس و گرده ها نیز احتمال  سرطانی  شدن را دارند .

رنځورمل داکترعظیم صمیم ترینر متخصص بخش عاجل ابن سینا در مورد عوارض وحشتناک سگرت چنین توضیح  داد :

مشاهده ی آماراثرات مضر سگرت برسلامتی  بدن ، انسان رابه وحشت میاندازد . کشیدن سگرت هر ساله ، بیشتراز مجموع تلفات ایدز ، الکول، مواد مخدر  و…موجب مرگ و میر افراد می شود .

کشیدن سگرت سبب افزایش خطر بیمار های قلبی ،عروقی ؛ بیماری های  ریوی و منجر به افزایش  خطرایجاد سرطان ریه ، گلو ، معده،  مثانه و بسیاری ازسرطان های دیگرمیشود .

با توجه به مضرات فراوان سگرت ، برای ضرورت ترک سگرت دلایل زیادی وجود  دارد و ترک سگرت یکی  از  روش  های اصلی کنترول خطربیماری های قلبی عروقی  میباشد .

وی همچنان در مورد خطرات  قلبی عروقی مصرف سگرت اینطور توضیح ارایه کرد :

تشدید تصلب شرایین : مصرف  دخانیات سبب آسیب به پوشش جدار عروق از جمله عروق خونرسانی کننده قلب، مغز و سایر اعضای  بدن  میشود. جدار آسیب دیده سرخرگها  در مقابل تشکیل ( تصلب شرایین ) آسیب پذیرتراستند . استعمال  روزانه  حتا یک  تا سه دانه سگرت هم سبب  تشدید تصلب شرایین عروقی  میشود .

وی افزود : استعمال سگرت باافزایش چسبیدندگی پلاکتها به یکدیگر موجب آسانتر شدن تشکیل لخته وافزایش احتمال انسداد شریان ها میشود. لخته شدن خون درصورت انسداد سرخرگها میتواند منجر به بروز سکته قلبی ، سکته مغزی و بیماری سرخرگهای محیطی شود .شاید اثر لخته کننده سگرت حتا مهمتر از نقش آن در ایجاد تصلب شرایین  بوده میتواند  با ایجاد لخته موجب سکته قلبی و مغزی حتا در افراد سالم 

بدون  تصلب شرایین شود .

آقای صمیم گفت : سگرت باعث میگردد تا سلامت خانواده و صحت انها آسیب ببیند . استعمال سگرت در محیط بسته ، سلامت  سایر انسان های غیر سگرتی حاضر درآن محیط را به خطر میاندازد . استعمال غیر فعال  سگرت
 ( تنفس دود سگرت دیگران ) میتواند سبب  بروز بیماریهای قلبی ،عروقی ؛ مشکلات تنفسی وسرطان  شود . به منظور حفظ و بهبود سلامت فرزندان ، همسر وسایر اشخاصی که در خانواده با شما زندگی  میکنند ، سگرت راترک نمایید .

وی در مورد نیکوتین  ومواد سمی که در سگرت وجود  دارد چنین وضاحت داد : نیکوتین و موادسمی موجود در سگرت فرآیند  سم زدایی در بدن رامختل می کنند ، در نتیجه سلول های بدن آسیب می بینند و باعث  بروز بیماری های گوناگونی مانند : سرطان ، افزایش کلسترول خون ، مشکلات قلبی ، عروقی و گردش خون ، اختلالات تنفسی وافزایش خطرپوکی استخوان میشوند .

همچنین سگرت کشیدن باعث عدم جذب کافی ویتامین هاواملاح کمبود آنها در بدن می شود . آنتی اکسیدان ها از بروز برخی  بیماری ها،مانند: تصلب شرایین ، بیماری  قلبی عروقی وسکته های مغزی وسرطان های مختلف جلوگیری می کند .

آقای داکتر صمیم در خلال صحبت هایش چند ضرر سگرت را این طور برشمرد :

درجهان هر ساله دلیل یکی از هر۵ مرگ سگرت است .

کاهش طول عمر :

هر سگرتی که می کشید یازده  دقیقه از طول  عمری که انتظار می رود ،کم میکند .

سرطان زا:

یک سگرت به تنهایی  بیش از ۴۸۰۰ ماده ی کیمیاوی دارد ،که مشخص  شده است ۶۹ تا ازآنها سرطان زا است .

هزینه سگرت :

یک انسان سگرتی در جهان  به طور متوسط ۱۵۰۰ تا ۳۳۰۰ دالر در سال برای آن  هزینه می کند .

هزینه درمان سگرتی ها :

سگرت برای  دنیا  هر سال ۷۸۰۰ میلیارد دالر در بخش مخارج مراقبت  ای صحی درمانی و جبران بهره وری از دست رفته هزینه دارد .

آقای صمیم در اخیر چنین گفت : وضعیت محیط زیستی در افغانستان و استفاده مردم به گونه ی فزاینده از دخانیات به ویژه سگرت روال زندگی بسیاری از مردم را که در افغانستان به ویژه در شهر کابل زندگی میکنند با خطر روبه رو ساخته و احتمال افزایش این خطر با گذشت هر روز بیشتر متصور است .

همین اکنون که فصل سرما ست ، بسیاری از شهروندان ما به دلیل سوختاندن مواد تسخینی ، محروقاتی و نفتی فضا را بیشتر از پیش مختنق ساخته اند ؛ اما دود سگرت به مراتب  ازاین آلاینده ها و آلودگی های هوا کشنده تر و مهلک تر است .

بنا شهروندان ما ، به ویژه جوانان و نوجوانان کشور بیشترینه مساعی شان را معطوف براین امر بسازند که از سگرت و کشیدن این ماده ی  کشنده دوری نمایند ؛ زندگی خود و دیگران انسان ها را که درکنار آنها زندگی میکنند با خطر رو به رو نسازند .

وی گفت : با اجتناب از دخانیات و دود کردن سگرت و قیلون ، رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمانی  میتوان از بیش از ۳۰ درصد سرطان ها پیشگیری نمود .

گل‎علم ناصری

ممکن است شما دوست داشته باشید