روزنامه اصلاح

در اثر یک انفجار در مقابل دروازه جنوبی پوهنتون کابل ۸تن جان باخته و بیش از۳۰ تن زخم برداشتند

صبح روز جمعه انفجار نیرومند در کنار دروازه جنوبی پوهنتون کابل با استفاده از ماین جاسازی شده در داخل یک کرولا رخ داد.

وزارت صحت عامه می‌گوید از اثر این انفجار هشت تن جان باخته و بیش از سی تن دیگر زخم برداشته اند. این انفجار هنگامی رخ داده است که گروهی از دانشجویان برای سپری‌کردن آزمون دورۀ ستاژ قضایی و شورای طبی وارد پوهنتون کابل می‌شدند.

پولیس کابل می‌گوید که دو حلقه ماین مقناطیسی دیگر را نیز پس از انفجار در این ساحه  خنثی نموده اند. در این انفجار در کنار دانشجویان، یک پولیس ترافیک و چند تن از افراد ملکی نیز جان باخته اند. در دو ماه گذشته این دومین حمله انتحاری است که در آن دانشجویان مورد حمله قرار می‌گیرند. یک ماه پیش از این روز نیز حمله کننده انتحاری، دانشجویان پوهنتون نظامی مارشال فهیم را هدف قرار داده بودند.

شماری از شهروندان پس از وقوع این انفجار، در مقابل شفاخانه ها به دنبال بستگان شان هستند. حاجی فضل الرحمن به دنبال پسر اش که قرار بود امتحان ستاژ قضایی را سپری کند، چندین بیمارستان را جستجو کرده است. فضل الرحمن که پسرش در اثر این انفجار لادرک شده است می‌گوید: «از زنده و مرده پسر م خبر نداریم، نمی‌دانم که زنده است یا مرده و یا هم در امتحان است؛ هیچ کس برای ما احوال نمی‌دهد».

شماری از گواهان این رویداد می‌گویند با وجود تجمع شماری زیاد از دانشجویان در کنار درب ورودی پوهنتون، تدابیر امنیتی از سوی نهاد‌های امنیتی اندک بوده است.

پولیس کابل اما می‌گوید که تدابیر جدی امنیتی را قبل از وقوع رویداد گرفته بودند. به باور پولیس کابل هدف این حمله دانشجویان امتحان ستاژ نبوده است.

فردوس فررامز سخنگوی پولیس کابل می‌گوید: «تدابر امنیتی در تمام نقاط کابل است و دانشگاه کابل تدابیر امنیتی خودش را دارد و هدف مهاجمان این نقطه کابل نبوده است».

این در حالیست که شام روز پنجشنبه در نتیجه حمله مهاجمان مسلح به فرماندهی پولیس قندهار دست کم ۱۲ تن جان باخته و حدود ۹۰ تن دیگر زخم برداشته اند. طالبان با نشر اعلامیه‌ای حمله بر فرماندهی پولیس قندهار را که در آن اکثراً افراد ملکی هدف قرار گرفته، کار این گروه خوانده است. همچنان مقام‌ها شمار حمله‌کنندگان را هشت تن خوانده و گفته اند که دو نفر از آن‌ها مواد انفجاری همراه خود را در ابتدا منفجر کرده‌ بودند. طالبان اما گفته‌اند با انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده این حمله را شروع کردند. همزمان ریاست عمومی امنیت ملی با نشر ویدیویی گفته است که مهاجمان قبل از حمله بر فرماندهی پولیس قندهار، از آنسوی مرز از داخل خاک پاکستان دستور گرفته اند.

احمد ذکی سروری

ممکن است شما دوست داشته باشید