روزنامه اصلاح

در آستانه‌ی تجلیل از نوروز؛ مزار شریف میزبان بیش از صدهزار تن خـواهـد بـود

هم‌زمان با نزدیک شدن سال نو و فرا رسیدن نوروز، آمادگی ها در برخی نقاط افغانستان به خصوص شهر مزار شریف به منظور تجلیل هرچه بهتر جشن باستانی نوروز گرفته شده است. مقامات در ولایت بلخ می‌گویند نزدیک به سه ماه است که از طریق یک کمیسیون تحت رهبری ولایت با عضویت هشت نهاد مرتبط روی این موضوع کار می‌کنند تا نوروز ام‌سال به گونه‌ی متفاوت تر از گذشته برگزار شود. منیر احمد فرهاد سخنگوی والی بلخ با اظهار امیدواری از برپایی بهتر جشن نوروز در سال پیش رو گفت:  

به خاطر آمدن نوروز تدابیر مشخص در بخش های مختلف گرفته شده و هشت کمیته‌ی کاری تحت ریاست ولایت از سه ماه به اینطرف کار شان را به گونه‌ی عملی آغاز کرده اند. این کمیته‌ها عبارت اند از؛ کمیته‌ی امنیتی، تزئینات، تدارکات، تشریفات و پذیرایی، کنترول قیم، کمیته‌ی صحی و کمیته‌ی نظارت از این کمیته‌ها.

وی افزود، اداره‌ی محلی بلخ به هدایت مستقم دولت مرکزی جشن نوروز را به عنوان یک جشن عنعنوی و زنده شدن دوباره‌ی طبیعت با برپاکردن علم مبارک در روضه‌ی شاه ولایت مآب با شکوه تجلیل خواهد کرد و در سطوح مختلف آمادگی و تدابیر در این راستا گرفته شده است.

سخنگوی والی بلخ می‌گوید: که برنامه های فرهنگی، کنسرت‌های موسقی، شب شعر و برنامه‌های های متنوع بهاری به منظور غنامندی فرهنگ در جشن نوروز در نظر گرفته شده است.

آقای فرهاد گفت: جشن نوروز یک جشن باستانی، عنعنوی و فرهنگی آریانای قدیم است که سلسله به سلسله به ما منتقل شده و این وظیفه‌ی ما افغانهاست تا میراث فرهنگی نیاکان خود را حفظ کرده و زنده نگهداریم.

به بیان سخنگوی مقام ولایت بلخ، در سال‌های گذشته به گونه‌ی تخمینی بیش از صد هزار زایر و تماشاگر در تجلیل نوروز به شهر مزار اشتراک داشته و ام‌سال نیز بیشتر از یک صد هزار تن پیش بینی شده است.

فرهاد با ابراز اطیمنان از آمادگی کامل برای میزبانی از مهانان نوروزی خبر می‌دهد و می‌گوید: کمیته‌ی تشریفات و مهمانداری ما با مالکان مهانخانه‌ها و هوتل‌ها دید وبازدید داشته تا آماده‌ی پذیرایی از مهانان باشند و در کنار آن سه باب مکتب لیسه را که در مرکز شهر قرار دارد به این منظور  آماده میکنیم.

وی از باشندگان شهر مزار شریف و کسانی که در جشن نوروز از نقاط مختلف کشور اشتراک می‌کند خواست تا به خاطر بهتر برگزار شدن مراسم نوروزی در خصوص امنیت با نیروهای امنیتی همکار باشند. 

به گفته‌ی او، جشن نوروز به شکل رسمی یک روز در ‹‹ روضه‌ی سخی›› زیر عنوان جهنده بالا  و به گونه‌ی غیر رسمی و انفرادی تا چهل روزادامه پیدا می‌کند.

درهمین حال صالح محمد خلیق، رییس اطلاعات وفرهنک ولایت بلخ می‌گوید: با توجه به تاریخ پنج هزارساله‌ی نوروز، این روز در نقاط مختلف کشور تجلیل می‌شود و در ولایت بلخ نسبت به سایر ولایات افغانستان با شکوه تر برگزار می‌گردد. به منظور هرچه بهتر بزگزارشدن جشن نوروز هشت کمیته فعال شده که کمیته‌ی فرهنگ در محوریت تجلیل از نوروز قرار دارد.

خلیق می‌گوید، ما از طروق مختلف در ارتباط به جشن نوروز در میان مردم اگاهی دهی کرده ایم، در کنار اینکه برنامه های رسمی دولتی روی دست گرفته شده، برخی فعالیت های فرهنگی دیگر از سوی مردم راه اندازی می شود.

رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت بلخ در خصوص برنامه های فرهنگی که در جشن نوروز برگزار می‌شود گفت: ما در جشن نوروز محافل فرهنگی مختلف خواهیم داشت؛ مانند: جشنواره‌ی مشاعره، راه اندازی و تدویر نمایشگاه دستی وفراوده های ولایت بلخ، نمایشکاه نقاشی هنرمندان، هنرنمایی و پخش موسقی سیار از طریق گادی‌ها در شهر، بزم‌های موسقی و کنسرت اتن ملی، جشن سمنگ، کلبه‌ی بومی که در آن جا سفره هفت سین آماده میشود و آتش بازی که در شب آول نو روز به راه انداخته خواهد شد.

در کنار آن برنامه‌های ورزشی زیر نام ‹‹ جام نوروز›› و ‹‹‌ جام گل سرخ›› مسابقات ورزشی بین ولایات هم در مزار شریف برگزار می‌شود.

خلیق از نظر فرهنگی برگزار جشن نوروز را جهانی می‌خواند و کسانی را که در مخالفت به این جشن سخن می‌گوید دشمنان فرهنگ مردم افغانستان خطاب می‌کند. وی گفت: کسانی که با نوروز مخالف اند با کشور ما در تضاد استند و کسانی اند که با نیروهای امنیتی و دفاعی ما در نبرد اند. خط ما در برابر آنها واضح است، آنها نمی خواهند تا ما داشته های فرهنگی خود را حفظ کنیم. از این نگاه اهل فرهنگ در برابر آنها همین کار را انجام می‌دهند که نیروهای مسلح ما در جبهه ‌های گرم با آنها می‌کنند. سنگ اندازی در این جشن جهانی، از سوی دشمنان فرهنگ، تاریخ و هویت ماست و دشمنان هیچ گونه مجال درتخریب  این جشن پیدا نخواهد کردند.

وی افزود، جشن نوروز هیچ گونه تضادی با ارزش‌های عقیده‌تی ندارد، یک جشن ملی است و هرکشور جشن های ملی خود را در کنار جشن های دینی شان دارند. ما با داشتن تاریخ پنج هزار ساله، وارث یکی از تمدن های کهن جهان هستیم، پس بر ماست تا  جشن های خود را حفظ و بزرگداشت کنیم.

آقای خلیق از آمادگی های بیشتر در روز نخست سال نو خبر داده می گوید: ما همه ساله سعی بر این داریم تا جشن ما نسبت به سال گذشته گسترده تر برگزار شود و ام‌سال هم با توجه به هدایت مقامات میخواهیم جشن را بهتر وخوبتر برگزار نماییم، آمادگی های ما بیشتر است وبرای پذیرایی مهانان برنامه های متنوع در نظر داریم؛ برخی برنامه‌های هنری ما تا چهل روز پس از نوروز ادامه دارد.

در همین حال عبدالحق خرمی شهردار شهر مزار شریف نیز از آمادگی ها برای جشن نوروز خبر داده می گوید: با توجه به اینکه سال نو نزدیک است شاروالی مزار شریف با سایر همکاران زیربط در این زمینه مصمم است تا کار بیشتر به خاطر بهتر سازی نمای شهر درتناسب به جشن نوروز انجام دهد. شاروالی مزار شریف در رأس کمیته‌ی تزئینات و پاکاری شهر مزار شریف قرار دارد و به خاطر تجلیل از نو روز کار را عملاَ از مدت‌ها پیش آغاز است.

خرمی می‌گوید، ما سعی داریم  تا در نوروز بتوانیم از مهمانان به گونه‌ی بهتر که سزوار شهر مولا علی است پذیرایی نماییم تا مردمی که می آیند یک تصویر خوب و خاطره‌ی خوش از شهر مزار شریف با خود ببرند. به خاطر پاکاری بیشتر حشر های بزرگ را راه انداختیم که چندین هزار نفر از نواحی مختلف اشتراک کردند.

شهردار مزار شریف هم با اشاره به برگزاری نمایشگاه در روز نوروز گفت: ما پلان داریم نمایشگاه های متفاوت را امسال در بخش صنایع دستی خانم ها، تولیدات شهر مزارشریف و نمایشگاه نقاشی مردم را داشته باشیم تا مردم در کنار این‌که زیارت کنند و سال نو را تجلیل نمایند از نمایشگاه های ما بازدید و لوازمی را که نیاز دارند خدیداری کنند.

گفتنی است که نوروز از هزاران سال به اینسو در سرزمین ما و مناطق همجوار آن از سوی مردم و زمامداران تجلیل می‌شود. شهروندان این کشور نوروز را همه ساله به عنوان یک نماد و ارزش فرهنگی پاس می‌دارند و از آن به حیث یک جشن‌ کهن استقبال می‌کنند.

جشن نوروز در سال ۲۰۰۹ به عنوان میراث غیر ملموس جهانی در سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) به ثبت رسید و سالانه در بیش از سی کشور جهان از نوروز گرامی داشت به عمل می‌ آید.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید