روزنامه اصلاح

درخواست کمیسیون مستقل حقوق بشر از سازمان ملل؛ از روند صلح افغانستان«حمایت اثرگذار» کنید

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همزمان با سالروز تأسیس سازمان ملل متحد، خواهان حمایت اثرگذار از روند مذاکرات بین الافغانی و نیز حمایت از افغانستان در مبارزه با فقر و فساد شده است.
کمیسیون حقوق بشر در اعلامیه‌ای ابراز امیدواری کرده که این سازمان بتواند به هدف‌های اصلی اش مانند جلوگیری از جنگ و برقراری صلح جهانی و پیگیری مسایل حقوق بشری و اجرای اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر دست یابد.
این کمیسیون در اعلامیۀ خود از سازمان ملل خواستار حمایت اثرگذار از روند مذاکرات بین الافغانی، حمایت از افغانستان در مبارزه با فقر و فساد شده است.
کمیسیون حقوق بشر همچنان از سازمان ملل خواسته است که افغانستان را در روند دولت‌سازی، گذار به دموکراسی و گسترش ارزش‌های حقوق بشری نیز کمک کند.
کمیسیون حقوق بشر در حالی خواستار حمایت اثرگذار ملل متحد از روند مذاکرات بین الافغانی شده است که از آغاز این مذاکرات بیش از یک ماه می گذرد و تاکنون هیئت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان به دلیل اختلافات نتوانسته اند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.
در تازه ترین اظهارات در مورد روند صلح افغانستان، ینس ستولتنبرگ منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان نشست وزیران دفاع کشورهای عضو این پیمان بار دیگر بر پشتیبانی از روند صلح افغانستان تاکید کرده گفته است: «مذاکرات در دوحه شکننده است، اما بهترین فرصت برای صلح است و تمام افغان‌ها باید از این فرصت تاریخی استفاده کنند».
او تاکید کرده که سطح خشونت‌های طالبان غیرقابل قبول است و این گروه با کاهش خشونت باید زمینه برای آتش‌بس را فراهم سازند.

از سویی هم حکومت افغانستان از اظهارات اخیر، ینس ستولتنبرگ مبنی بر حفظ دستاوردهای نزده سالۀ افغانستان در گفت‌وگوهای صلح، قطع روابط طالبان با القاعده و سایر شبکه‌های تروریستی، کاهش خشونت‌های طالبان که منجر به تامین آتش بس در افغانستان شود استقبال کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید