روزنامه اصلاح

«خونبارترین هفته در۱۹ سال اخیر» شورای امنیت ملی: ۸۴۱ نیروی امنیتی افغانستان در نتیجه‌ی حملات طالبان شهید و زخمی شده‌اند

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که طالبان در هفته گذشته با انجام ۴۲۲ حمله تروریستی در ۳۲ ولایت کشور؛ خون‌بارترین هفته را در ۱۹ سال گذشته رقم زده‌اند.

شورای امنیت ملی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که در این حملات تروریستی، ۲۹۱ نیروی امنیتی افغانستان به شهادت رسیده که با این حساب به طور متوسط تلفات روزانه نیروهای امنیتی افغانستان دستکم به ۴۱ سرباز در روز می‌رسد. این شورا از زخمی شدن ۵۵۰ سرباز دیگر در این مدت نیز خبر داده و افزوده است که ۱۴۸ غیر نظامی هم در این حملات طالبان شهید و زخمی شده‌اند.

در اعلامیه دفتر شورای  امنیت ملی افغانستان آمده که گروه طالبان به تعهداتش پشت پا زده و با وجود حسن نیت از سوی دولت؛ به ریختن خون افغان‌ها ادامه داده و هیچ‌گونه حسن نیتی برای صلح نشان نداده اند.

دفتر شورای امنیت افغانستان گفته که خشونت‌های کنونی برای حکومت قابل قبول نیست و افزوده که «یک‌بار دیگر تاکید می‌ورزیم که این حالت هرچه زودتر باید پایان یابد و فعالیت‌های واقعی و موثر برای صلح آغاز گردد».

دفتر شورای امنیت ملی هشدار داده که بدون کاهش خشونت‌ها تامین صلح در افغانستان با مشکل و تاخیر روبرو خواهد شد و افزوده که «ادامه افغان کشی، دشمنی و مخالفت با طالبان را در هر قریه و خانه کشور بیشتر تقویت کرده، پروسه مصالحه ملی و همدیگر پذیری را دشوار کرده و به یک مرحله پیچیده  می‌رساند».

این در حالی است که حکومت افغانستان برای  نشان دادن حسن نیست برای آغاز روند مصالحه با طالبان، ۳هزار زندانی طالب را از زندان ها رها کرده و قرار است ۲هزار زندانی دیگر این گروه به زودی رها شوند. گروه طالبان نیز بر اساس توافقنامه‌ای که با امریکایی ها به امضا رسانیده، تعدادی از افرادی را در قید شان داشتند، به عنوان افراد حکومتی آزاد ساخته اند. اما شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که در میان افراد آزاد شده از قید گروه طالبان، تنها عده‌ی معدودی منسوبان نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان اند و بقیه افراد ملکی می باشند که اخیرا پس از امضای توافقنامه صلح امریکا-طالبان؛ از سوی جنگجویان  گروه طالبان از مناطق مختلف کشور ربوده شده بودند. پس از تبادله زندانیان میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، گمانه زنی ها برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی میان دو طرف بیشتر شده بود. صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور هفته پیش در صفحه رسمی تویتر خود گفته بود که روی برگزاری نخستین نشست بین الافغانی در شهر دوحه‌ی کشور شاهی قطر توافق صورت گرفته است. اما اکنون روشن نیست که آیا این نشست به این زودی ها برگزار خواهد شد یا خیر. زیرا برخی منابع از وجود موانعی بر سر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی خبر داده اند. یکی از موانع جدی فرا راه آغاز مذاکرات بین الافغانی، تشدید خشونت‌ها از سوی گروه طالبان است. در حالی که در آستانه‌ی آغاز مذاکرات رو در روی میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، خشونت‌ها باید فروکش کرده و آتش‌بس برقرار شود تا حداقل در جریان مذاکرات صلح، میان دوطرف منازعه اعتماد سازی شود و گفتگوها بتواند روند مطلوب خود را طی کرده و به نتیجه برسد. حکومت افغانستان، جامعه جهانی و سازمان ملل قبل از آغاز مذاکرات صلح خواستار برقراری آتش بس شده اند. آنتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل متحد دو روز پیش یک بار دیگر بر برقراری آتش بس و پایان خشونت‌ها در کشور تاکید کرد. وی آتش بس را پیش نیاز آغاز مذاکرات صلح خواند. ینس استوالتنبرگ دبیر کل ناتو نیز هفته گذشته از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست تا سطح خشونت ها را به حداقل کاهش دهند. وی به طالبان هشدار داد که به هیچ صورت از راه جنگ و خشونت پیروز نخواهند شد. اما برعکس گروه طالبان سطح خشونت‌ها را بالا برده و به قول دفتر شورای امنیت ملی، این گروه در جریان هفته گذشته دست به انجام ۴۲۲ حمله تروریستی بر مواضع نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان زده که در نتیجه ۸۴۱ نیروی امنیتی کشور شهید و زخمی شده اند. این حملات بر اهداف ملکی نیز تشدید گردیده است. شورای امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که در جریان یک هفته اخیر، ۴۲ فرد ملکی در نتیجه حملات طالبان جان باخته اند. دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) نیز دو روز قبل اعلام کرد که تنها از آغاز شیوع کرونا، ۱۵ حمله بر مراکز درمانی افغانستان صورت گرفته که در نتیجه شماری از افراد ملکی جان باخته، تعدای مجروح گردیده اند و شماری از مراکز درمانی هم مسدود گردیده است. یکی از عوامل دیگر آغاز نشدن روند گفتگوهای بین الافغانی، شیوع ویروس کرونا خوانده می شود که به قول نماینده ملکی ناتو در افغانستان، روند صلح افغانستان را متاثر ساخته است.

نماینده‌ی ملکی ناتو دو روز قبل در صحبت با رسانه ها گفته بود که شیوع ویروس کرونا روند صلح افغانستان را متاثر ساخته و یکی از دلایل آغاز نشدن گفتگوهای رو در رو میان حکومت افغانستان، مبتلا شدن شماری از اعضای هیئت مذاکره کننده‌ی دو طرف، به ویروس کرونا می باشد. با این حال هنوز نه حکومت افغانستان و نه هم گروه طالبان گزارش‌ها در مورد ابتلای اعضای هیئت مذاکره کننده‌ی خود به ویروس کرونا را تایید یا رد نکرده اند. در عین حال برخی رسانه‌های خارجی گفته اند که ملا هبت الله رهبر گروه طالبان از  اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است. با این وصف در صورتی خبر مرگ رهبر گروه طالبان واقعیت داشته باشد، به احتمال زیاد اختلاف نظرها میان اعضای رهبری طالبان بیشتر خواهد شد و این می تواند دلیلی برای ایجاد یک بن بست در مذاکرات بین الافغانی باشد.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید