روزنامه اصلاح

خوشبینی شورای عالی صلح از نتایج مذاکرات با مقام‌های پاکستانی

با گذشت چهار روز از سفر رئیس دارالانشای شورای عالی صلح به پاکستان، مسؤولان این شورا ابراز امیدواری می‌کنند که این سفر دست آورد خوب داشته باشد و پاکستان در فراهم ساختن زمینه برای مذاکرات بین‌الافغانی همکاری نماید.

محمد اسماعیل قاسمیار عضو ارشد هیئت اجرائیه‌ی شورای عالی صلح با اشاره به سفر رئیس دارالانشای این شورا به پاکستان،به رادیو آزادی گفته که محمد عمر داوودزی از ملاقات با مقامات پاکستانی خوشبین است.

هر چند آقای قاسمیار گفته که اکنون در دیدگاه حکومت پاکستان به رهبری عمران خان تغییر خوب دیده می‌شود، اما مشخص نکرده که مقامات آن کشور چه وعده‌هایی را به رئیس دارالانشای شورای عالی صلح داده‌اند.

آقای قاسمیار می‌گوید که حکومت فعلی پاکستان توجه زیادی به رشد اقتصادی آن کشور داشته و این را درک کرده‌است که تأمین صلح و ثبات در افغانستان به نفع اقتصاد و ثبات پاکستان می‌باشد.

محمد عمر داوودزی به روز سه‌شنبه هفته‌ی گذشته در رأس یک هیئت شورای عالی صلح جهت گفتگو با مقامات پاکستانی به آن کشور سفر کرد.

رئیس دارالانشای شورای عالی صلح حین سفرش به پاکستان گفته بود که هدفش از سفر به پاکستان این است تا تلاش‌های کشور‌های منطقه به شمول پاکستان در پیوند به پروسۀ صلح افغانستان را همآهنگ ساخته و آنرا به یک مسیر مشخص سوق بدهد.

به اساس معلومات شورای عالی صلح افغانستان، محمد عمر داوودزی در جریان سفرش با شاه محمود قریشی وزیر خارجه‌ی پاکستان، مولانا فضل الرحمن رهبر جمعیت علمای آن کشور و اسفند یار ولی خان رهبر حزب نشنل عوامی پاکستان و برخی مقامات و رهبران سیاسی آن کشور ملاقات کرده‌است.

پیش از این احسان الله طاهری سخنگوی شورای عالی صلح گفته بود که در ملاقات آقای داوودزی با وزیر خارجه‌ی پاکستان، رهبر جمعیت علما و رهبر حزب عوامی نشنل آن کشور موافقه صورت گرفت که پاکستان در رابطه به صلح افغانستان قدم‌های عملی بر دارد و اجلاس مشترک علمای دو کشور به زودترین فرصت در پاکستان برگزار شود.

در این حال برخی از کارشناسان مسایل امور بین‌المللی افغان می‌گویند که هر چند پاکستان همواره سیاست دوگانه در قبال افغانستان داشته‌است، اما حالا فشارهای بین‌المللی و برخی موارد دیگر این کشور را مجبور ساخته است تا در بخش صلح با افغانستان همکاری نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید