روزنامه اصلاح

خوشبینی شهروندان از تغییرات به میان آمده در سکتور امنیتی

اخیراً به اساس دو حکم جداگانه‎ی ریاست جمهوری افغانستان، اسدالله خالد به حیث سرپرست وزارت دفاع و امرالله صالح به عنوان سر پرست وزارت امور داخله تقرر حاصل کردند و قرار است برای اخذ رای اعتماد نمایندگان به پارلمان معرفی شوند.

آقایان صالح و خالد قبل از این پست های مهم حکومتی از جمله ریاست امنیت ملی را  عهده دار بوده اند و به عنوان  دو چهره‌ی جدی در میان مردم مطرح استند. همواره آقای خالد و صالح  نظریات متفاوت در قبال مسایل افغانستان به ویژه فعالیت گروهای درگیر جنگ درافغانستان و حمایت پاکستان از این گروه ها داشته اند. 

از طرف دیگر گماشته شدن این دو چهره در دو نهاد کلیدی واکنش‌های گوناگون را در میان شهروندان به همراه داشته است. برخی‌ تحلیل گیران معتقد اند که در شرایط کنونی ایجاب میکند تا افراد جدی‌تر در سکتورهای امنیتی جابجا شوند و وضعیت را به جهت مثبت سمت و سو دهند.

 عبدالقیوم سجادی کارشناس مسایل سیاسی با ابراز امیدواری در خصوص بهبود امنیت مبنی بر این اقدام حکومت افغانستان گفت:

 تغییر و تحول در ادارات به ویژه مدیریت وضعیت امنیتی یک اصل است. از یک طرف ما در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم واز طرف دیگر با توجه با سوابق کاری این دو شخص که به وزارت های دفاع و داخله منصوب شده اند، ما امیدوار استیم که وضعیت به گونه‌ی بهتر مدیریت شود، به خصوص حالا که ما بیشتراز هر زمان دیگر نیاز داریم برای بالا بردن مورال نیروهای امنیتی و برخوردهای جدی تر نسبت به  حوادث امنیتی و اقدامات خرابکارانه  تروریستی که صورت میگرد.

با توجه به گفت و گوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان نظریات  مختلف مبنی بر جابجایی آقای خالد و صالح که در گذشته دیدگاه های روشنی نسبت به طالبان و پاکستان داشته اند، مطرح شده است؛ اما به باور آقای سجادی این اقدام حکومت افغانستان یک امر مثبت در روند صلح خواهد بود.

وی گفت: به باور من این مسأله روند صلح را کمک خواهد کرد و تقویت نیروهای ما میتواند یک قدم به جلو و تسهیل کننده در گفت و گوهای صلح باشد.

به باور سجادی، اگر صلح افغانستان در اختیار پاکستان باشد، طبعا هر گونه اقدامی که برای پاکستان نا خوش آیند باشد، میتواند چالش آفرین باشد، پاکستان در هر صورت دیدگاه های خود را دنبال میکند و تلاش دارد برنامه های خود را در گفت‌وگوهای صلح به کرسی نشاند؛ ولی اگر صلح بین الافغانی باشد و کسانی که خود را فرزند این وطن میدانند تغییر وتبدیلی ها در سکتورهای امنیتی نمی تواند مانع صلح آنها شود.

سجادی افزود؛ ایجاب میکند تا حکومت افغانستان با ایجاد یک اجماع سیاسی در میان حلقات سیاسی و چهره های تاثیر گزار سیاسی با مشاوره به مردم افغانستان اجازه ندهد که ابتکار صلح در اختیار کشورهای دیگر قرارگیرد و منافغ کلان افغانستان قربانی بازی های سیاسی بیرونی ها شود.

 وی علاوه کرده که جابجای چهره ها میتواند تاثیرات خود را روی بهبود و مدیرت امنیت داشته باشد، اما من فکر میکنم مسأله صلح و امنیت بالاتر از این است که ما با جابجای افراد و اشخاص با آن دست پیدانمایم. وفاق سیاسی، هماهنگی لازم و داشتن یک

دیدگاه مشترک افغانی بین حلقات مختلف که روی آن توافق نظر باشد، ضرورت اول جامعه افغانستان است.

در صورت که این اتفاق سیاسی بین نخبگان سیاسی وجود نداشته باشد این جابجایی نمیتواند در امنیت و صلح ممد واقع شود.

آقای سجادی اشاره به برخی میعارها در خصوص گماشتن افراد کرده گفت:

حاکمیت ملی، منافغ و استقلال افغانستان باید معیارگزینش باشد و افرادی که گماشته می شوند در این مسایل باید جدی و موثرباشند. باز هم ما امید واریم با تغییرات در این دو نهاد شاهد تحول در عرصه امنیت و استراتژی مبارزه با تروریز باشیم و نیروهای امنیتی ما از حالت تدافعی  و واکنشی خارج شده و ابتکار عمل را به دست گیرند تا اینکه فشارهای بیشتر بر مخالفین وارد شود و آنها را ناگزیر کند که با حکومت افغانستان وارد مزاکره شوند.

از سوی دیگر معرفی آقای صالح به عنوان سر پرست وزارت امور داخله و اسدالله خالد به سمت وزارت دفاع ملی بازتاب مثبتی در میان شهروندان داشته است.

عبدالله، یک‌تن از باشندگان شهر کابل گفت: “با وصف اینکه امنیت به صورت کلی در تزلزل است، سرقت های مسلحانه روز به روز در حال افزایش و حملات انتحاری یکی پی دیگر انجام میشود، می طلبد تا افراد دارای تعهد که از پیشینه‌ی خوبی بر خوردار اند، زمام امور سکتورهای امنیتی را به عهده گیرند.

به نظر من معرفی این دو شخص از سوی رییس جمهور بهترین گزینه در شرایط کنونی است. از طرف دیگر این مسأله نگرانی های مردم در پیوند به زمزمه‌ی خروج نیروهای امریکای از افغانستان را تا حدی کاهش داده است. “

قابل یاد آوریست که اسدالله خالد نامزد وزیر و سرپرست وزارت دفاع ملی و امرالله صالح نامزد وزیر وسرپرست وزارت داخله  در دوره حکومت حامد کرزی رییس جمهور پشین افغانستان به عنوان رییسان ریاست امنیت ملی کشور ایفای وظیفه کرده اند.

پیش از این طارق شاه بهرامی  به صفت وزیر دفاع و ویس احمد برمک به عنوان وزیر امور داخله ایفای وظیفه میکردند.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید