روزنامه اصلاح

خلیل‎زاد در واکنش به اظهارات طالبان:  پیامد هر روند صلحی زمین‌گـذاشتن سلاح است

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به اظهارات سخنگوی طالبان که گفته بود “خلیلزاد باید ایده به زمین‌گذاشتن سلاح‌های‌ ما را فراموش کند” گفته است که پیامد هر روندی صلحی این است که تمام طرف‌ها سلاح خود را به زمین بگذارند.

آقای خلیلزاد، در صفحه رسمی توییترش همچنین نوشته “این که تمام طرف‌ها برای کاهش خشونت به توافق برسند، گامی ضروری برای رسیدن به این پیامد است و انتخاب چنین گزینه‌ای یک مسؤولیت اخلاقی است. ما همچنان(برای این‌ کار)آماده هستیم.” این درحالی است که زلمی خلیلزاد با تیم گفت‌وگوکننده گروه طالبان از روز چهارشنبه (۱۱ ثور) به این طرف در ششمین دور این مذاکرات، با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در حال مذاکره است. شعیب شریفی، خبرنگار بی‌بی‌سی در دوحه که این مذاکرات را از نزدیک دنبال می‌کند می‌گوید، در دور ششم، آقای خلیلزاد با لحنی جدی‌تر نسبت به دورهای قبلی وارد مذاکرات شده است.

به گفته یک منبع، آقای خلیلزاد روز نخست این مذاکرات را با لحنی تهدیدآمیز آغاز کرد و این باعث ناراحتی و خشم هیأت طالبان شد و به گفته این منبع روز اول در “بگومگوها” گذشت.

این مذاکرات روز جمعه، متوقف شد و روز گذشته، آقای خلیلزاد بر موضعش مبنی بر “زمین گذاشتن سلاح و کاهش خشونت” تاکید کرد.

گفته شده طالبان اصرار دارند که این دور مذاکرات قبل از شروع ماه رمضان پایان یابد، اما آمریکا بر ادامۀ این دور تا رسیدن به نتیجه‌ای تاکید دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید