روزنامه اصلاح

  خروج نظامیان امریکایی  می‌تواند روی اوضاع افغانستان تأثیر بگذارد؟

   مقامات امریکایی در خصوص خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اظهارات ضد و نقیضی را ابراز کرده اند؛ از آغاز برنامه ی خروج این نیروها تا پیش از ماه فبروری سال آینده ی میلادی یعنی زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور تا مرتبط دانستن خروج نیروهای امریکایی به اوضاع وشرایط در افغانستان و از کاهش میزان نیروهای مستقر در افغانستان تا خروج همه ی نیروهای امریکایی از این کشور.

     شبکه ی خبری « ان – بی – سی» دو روز پیش به نقل از برخی مقامات کنونی و سابق نظامی امریکا گزارش داده بود که رییس جمهور ترامپ در نظر دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا در نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند. به گزارش « ان – بی – سی نیوز» ۵ تن از مقامات کنونی و سابق نظامی دولت امریکا و مشاوران دونالد ترامپ اکنون در حال تلاش هستند تا شرایط خروج نیروها را در مهلت تعیین شده فراهم کنند. اما مایک پمپیو وزیر خارجه ی آن کشور گفته است که در حال حاضر کاهش نیروها مطرح است وگفته است در صورتی که پیشرفتی در گفتگو های صلح با طالبان مشاهده شود، ایالات متحده ی امریکا آماده است شش هزار تن از نیروهای نظامی خودش را پیش از ماه فبروری از افغانستان خارج کندکه با این وسیله میزان نیروهای نظامی امریکایی در افغانستان به هشت تا نه هزار تن کاهش می یابد.

     باور ها اما بر این است که اعلام بیرون کردن نظامیان امریکایی از افغانستان در حال و اوضاعی که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، به شمول دونالد ترامپ رییس جمهور برحال این کشور بیشتر مصرف داخلی داشته وبه انتخابات در آن کشور مربوط می شود. بر بنیاد این باور، دونالد ترامپ در جریان کارزار های انتخاباتی در آغاز دور اول ریاست جمهوری اش گفته بود که او به طولانی ترین جنگ ایالات متحده در افغانستان پایان می دهد و نظامیان کشورش را به خانه های شان باز می گرداند. اینک زمانی است که او به وعده ی انتخاباتی اش جامه ی عمل بپوشاند تا بار دیگر شهروندان امریکا به او رأی دهند. 

    این تنها رییس جمهور ترامپ نیست که خروج نظامیان کشورش از افغانستان را شعار می دهد؛ بلکه سایر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در امریکا و حتا نامزدان حزب رقیب یعنی دموکراتان نیز در جریان کارزار های انتخاباتی شان این شعار را مطرح می کنند که اگر مورد اعتماد امریکاییان قرار گرفته و به مقام ریاست جمهوری دست پیدا کنند، در اولین روز های پس از انجام مراسم تحلیف کوشش می کنند که نظامیان امریکایی را به خانه های شان بازگرداند. بر اساس گزارش شبکه ی « ان – بی – سی نیوز» نامزدان دموکرات ریاست جمهوری امریکا نیز در مناظرات خود بر خروج ویا تغییر ماهیت ماموریت و کاهش شدید نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تاکید می کنند.

    خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان شرط اساسی گروه طالبان برای ترک خشونت وپذیرش حل مشکلات موجود از طریق یک عملیه ی سیاسی وپیوستن به گفتگو های بین الافغانی برای تحقق صلح در افغانستان است. گروه طالبان پیوسته بر این مسئله تاکید کرده اند که بدون خروج نظامیان امریکایی ویا حد اقل اعلام یک جدول زمانی برای بیرون شدن این نیروها از افغانستان به هیچ وجه حاضر به گفتگو برای رسیدن به صلح نیستند. به همین خاطر هم همیشه اظهار داشته اند که پیش از مذاکره با هر طرف دیگری می خواهند که با امریکاییان مذاکره کننده وبا جانب امریکا روی یک جدول زمانی برای خروج نظامیان آن کشور به توافق برسند. طالبان اخیرا گفته اند زمانی که با امریکاییان به یک توافقی برای خروج نظامیان امریکایی از افغانستان رسیدند آنگاه آماده اند که با جوانب افغانی مذاکره کنند.

    اما زلمی خلیلزاد، نماینده ی ویژه ی وزارت امور خارجه ی ایالات متحده ی امریکا در
زمینه ی گفتگو های صلح افغانستان و رییس هیئت مذاکره کننده ی امریکایی که در حال حاضر سرگرم پیشبرد هشتمین دور مذاکرات خود با نمایندگان گروه طالبان در شهر دوحه ی کشور شاهی قطر می باشد، گفته است که: خروج نیروهای امریکایی تابع اوضاع و شرایط در افغانستان می باشد. او که پیش از این همیشه گفته است: بدون توافق روی همه ی مسایل مطروحه در جریان گفتگو هایش با نمایندگان گروه طالبان در شهر دوحه ( تعیین جدول زمانبندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، قطع رابطه ی گروه طالبان با همه ی گروه ها و حلقات تروریستی مانند القاعده و…، و عدم تهدید امنیت ایالات متحده ی امریکا و هم پیمانانش از قلمروی افغانستان، اعلام آتش بس دایمی و سراسری و سرانجام آغاز گفتگو های بین الافغانی)، هیچ توافق صلحی به عمل نخواهد آمد. خلیلزاد با تاکید بر اینکه او به دنبال یک « توافق خوب » با گروه طالبان است؛ در زمینه ی بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان گفته که: «این به شرایط و اوضاع در افغانستان بسته گی دارد».

     هرچه باشد این نوشته در پی آن است که اثرات خروج نیروهای نظامی امریکایی بر اوضاع در افغانستان را به بحث بگیرد و بدانیم که آیا بیرون شدن نیروهای خارجی او ضاع در افغانستان را متاثر می سازد؟

اثرات خروج نظامیان امریکایی بر اوضاع در افغانستان؛

    برخی ها بیرون شدن نیروهای خارجی واز جمله نظامیان امریکایی را در بحرانی شدن اوضاع امنیتی در افغانستان موثر می دانند. به باور این تعداد بیرون شدن نظامیان خارجی از افغانستان سبب خراب شدن مورال نظامیان افغانستان و تضعیف روحیه آنان گردیده و باعث میشود که اوضاع امنیتی در افغانستان آسیب ببیند وثبات نسبی‌یی که بر بخش های بزرگی از کشور حکمفرما است زیان ببینند. به خصوص اگر به قول این تعداد از آگاهان، این خروج حساب شده و مسئوولانه نبوده و به صورت شتابزده و نابه هنگام بوده باشد مانند اینکه رییس جمهور ایالات متحده ی امریکا گفته که پیش از ماه فبروری سال آینده ی میلادی این نیروها از افغانستان بیرون خواهند شد. استدلال این عده آن است که خروج امریکاییان دو پیامد را میتواند از خود بر جای بگذارد. یکی اینکه ممکن خروج نظامیان امریکایی بالای تعهداتی که این کشور وهمپیمانانش در گذشته برای حمایت از نظامیان افغان سپرده متاثر شود وآسیب ببیند و سبب شود که آنان تعهدات خود را آنگونه که در گذشته بیان کرده عملی نکند. دوم اینکه ممکن این سبب شود که جبهات مقاومت نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغان سستی و رکود و حتا درهم ریخته گی را شاهد بوده و مشکلات ناخواسته ای در این زمینه بروز کند. چنانکه امکان دارد گروه طالبان و حامیان منطقوی شان این فرصت را غنیمت شمرده و به شدت کنش عملیاتی و جنگی خود افزوده و بخواهد از آن به نفع تقویت جبهات نظامی خود سود برده و پیشروی به سمت مراکز شهر ها و مناطق پر جمعیت را آغاز کند. به باور آگاهان، گروه طالبان و حامیان بین المللی و منطقوی شان برای یک چنین وضعیتی لحظه شماری می کرده اند و زیاد محتمل است که تاکید آنان بر خروج نیروهای خارجی و نظامیان امریکایی پیش از هر چیزی به همین دلیل بوده باشد وآنان فکر می کنند که این میتواند در جانب دولت افغانستان سستی وبی انگیزه گی و ضعف مورال و روحیه را سبب شود. چیزی که فکر می کنند به سود آنان بوده و زمینه ای می شود برای ازدیاد تحرک نظامی این گروه و پیشروی به سوی اهداف شان در مناطق شهری و پرجمعیت.

     دولت افغانستان و نهاد های ملی امنیتی و دفاعی کشور با آنکه این نیات مخالفان واز جمله گروه طالبان و حامیان منطقوی شان را رد نمی کنند و بر این اذعان دارند که درست است که مخالفان واز جمله گروه طالبان شاید اینگونه بیاندیشند و خروج نیروهای نظامی خارجی را یک فرصت برای خود شان فکر کنند و شاید هم تحرکات خود شان را برای دسترسی به قلمرو و نیز تصرف سر زمین که همیشه آرزویش را در سر می پرورانیدند بیشتر از پیش بسازند، چنانکه این روز ها این کار را کرده اند؛ اما می گویند که خروج این نظامیان هیچ چیزی را تغییر نمی دهد و استدلال شان هم این است که:

     اولا نظامیان خارجی در حال حاضر نیز شامل عملیات های دفاع از سرزمین و نظام اسلامی افغانستان نمی باشند واین نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغانستان است که مسوولیت دفاع از کشور، مردم و نظام را بر عهده دارند و بار اصلی جنگ بر دوش نظامی پوشان افغان است. نقش نظامیان خارجی تنها در آموزش و پرورش و نیز تجهیز و تمویل و احیانا شرکت برخی از قوای هوایی شان در نقل و انتقالات وگاهی هدف گرفتن دشمن از طریق هوا خلاصه می شود و بیش از این این نظامیان خارجی در زمینه جنگ و دفاع کدام نقشی ندارند که با خروج آنها کدام تاثیر ژرفی در
زمینه ی دفاع پیش بیاید.

     ثانیا قوای ملی امنیتی ودفاعی افغانستان به این توانایی و ظرفیت و نیز به این پخته گی و تجربه رسیده اند که بتوانند به صورت مستقل از نظام ونیز از مردم و سرزمین افغانستان دفاع کنند. بار ها مقامات بین المللی و فرماندهان ناتو به این توانمندی نیروهای ملی امنیتی ودفاعی افغانستان اذعان کرده و نقش شان را در انجام عملیات های جنگی، دفاع از شهر ها و سرکوب و خنثی سازی عملیات های
پیچیده ی دشمن ستوده اند.

    در گام سوم حمایتی است که مردم افغانستان از نیروهای ملی امنیتی ودفاعی خود شان دارند وبار ها وبه گونه های مختلف این حمایت را اعلام داشته اند ودر کنار این نیروها ایستاده و صدها هزار فرزندان جوان همین مردم در ادامه دو دهه ی گذشته همچنان در صفوف نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور حضور موثر دارند و برای اهداف نظام جمهوری اسلامی افغانستان می رزمند. علاوه بر این مردم افغانستان به هیچ وجه آماده ی این نیستند که گروه طالبان را به صورتی که در گذشته بوده بپذیرند و این اجازه را به آنان نخواهد داد که بار دیگر یک حکومت توتالیتر و سرکوبگر را در قلمرو افغانستان ایجاد کنند. واگر طالبان این اندیشه را داشته باشند بدون شک مردم افغانستان را در برابر خود خواهند دید. 

    چهارم از آن جا که دول خارجی و در رأس ایالات متحده ی امریکا پیمان امنیتی و دفاعی را با دولت افغانستان به امضا رسانیده و تعهداتی را در قبال حمایت از افغانستان بر عهده گرفته اند وتا جایی که مقامات این کشور ها گفته اند ودر عمل هم نشان داده اند که از نظام موجود، نظامیان و مردم افغانستان حمایت همه جانبه می کنند. با این وصف بر فرض اگر نظامیان خارجی از افغانستان خارج هم شود اما حمایت آنان از نظام و مردم افغانستان ادامه خواهد یافت. 

عنابی

ممکن است شما دوست داشته باشید