روزنامه اصلاح

حملۀ نیروهای آمریکایی بر طالبان در میدان-وردک؛پنج جنگنجوی طالب کشته شد

سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده که این نیروها با انجام یک حملۀ هوایی در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک، پنج عضو گروه طالبان را کشته‌اند.
او در صفحه توییترش نوشته که این حمله یک‌شنبه شب، چهارم عقرب براساس موافقت‌نامۀ آمریکا و طالبان انجام شده است.
به نقل از بی بی سی، آقای لگت گفته که هرنوع نقض توافقنامه توسط نیروهای آمریکایی و کشته شدن غیرنظامیان را رد می‌کند.
اولین بار است که نیروهای آمریکایی کشته شدن اعضای طالبان را بعد از توافقنامۀ دوحه رسماً تایید می‌کند. هرچند بمباران مواضع این گروه را بارها تایید کرده است.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان این حمله را تخطی از توافقنامه دانسته و گفته که در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی ۳ کودک کشته شده‌اند.
آمریکا و طالبان بارها همدیگر را متهم به نقض توافقنامه صلح میان دو طرف کرده است.
چندی قبل نیز طالبان گفته بودند که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، با انجام بمباران در هلمند توافقنامه صلح دوحه را نقض کرده‌اند.
چند هفته قبل طالبان حمله گسترده در این ولایت داشت که نیروهای آمریکایی به حمایت نیروهای امنیتی مواضع طالبان را بمباران کردند.
طالبان گفته بودند که تمام محتویات پیمان دوحه بین طالبان و آمریکا واضح است، ولی برای چندمین بار است که آمریکا آنرا نقض کرده و عواقب این کار به خود آمریکایی‌ها برمی‌گردد.
در واکنش به این سخنان طالبان؛ زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، آنرا “اتهامات بی‌بُنیاد” و “بیانات تحریک کننده” خواند که به گفته او سبب پیشرفت صلح نمی‌شود.
آقای خلیلزاد افزوده بود “به جای آن، ما باید بدنبال پیروی جدی از تمام مواد توافقنامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.”
آقای خلیلزاد گفته بود، این باور که برای گرفتن امتیاز در میز مذاکرات، باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است؛ این روش می‌تواند روند صلح را آسیب رسانده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشته رهبران افغان شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید