روزنامه اصلاح

حملۀ موشکی به رژه نظامی نیروهای مورد حمایت امارات در یمن

حمله موشکی به مراسم رژه نظامی در شهر ضالع در جنوب یمن دستکم ۵ کشته و چندین زخمی بر جای گذاشته است.

هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. ‘نیروهای کمربند امنیتی یمن ‘، شبه نظامیان حوثی را مسئول این حمله دانسته‌اند اما رسانه‌های وابسته به حوثی‌ها هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.

نیروهای کمربند امنیتی یمن بخشی از جبهه جدایی‌طلب در جنوب یمن هستند که با حمایت امارات متحده عربی در حال جنگ با حوثی‌ها هستند.

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند انفجار در نزدیکی یک مهمانخانه اتفاق افتاده است. منابع صحی محلی دست‌کم پنج کشته و هشت زخمی را تایید کرده‌اند.

شهر ضالع که در اداره نیروهای جدایی‌طلب جنوب یمن است که بندر عدن را به صنعا متصل می‌کند. بندر عدن در کنترول نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد شناسایی بین‌المللی یمن است و صنعا در اختیار شیعیان حوثی‌ است.

یمن از سال ۲۰۱۴ میلادی و خلع قدرت دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور صحنه درگیری‌های خونین بوده است.

در سال ۲۰۱۵ ائتلافی به رهبری عربستان در این کشور وارد مداخله نظامی شد که هدف آن بازگرداندن دولت عبد ربه منصور هادی به قدرت است.

ایران حمایت خود از حوثی‌ها را “مستشاری” اعلام کرده است.

حدود دو سال پیش محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران ایران گفته بود که در یمن “حکومت در دست انصارالله است و کمک‌های ما هم عمدتا در حد کمک‌های مستشاری و عمدتا معنوی است.”

جدایی‌طلبان یمنی که خواستار تفکیک جنوب این کشورند در ماه آگست توانستند کنترول پایگاه های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی را که مورد حمایت سازمان ملل متحد و ائتلاف عربستان است از این شهر عقب برانند.

این نیروها که مورد حمایت امارات متحده عربی هم هستند به دنبال تشکیل کشوری مستقلی تحت عنوان یمن جنوبی‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید