روزنامه اصلاح

حمله‌ی موتربمب طالبان در کابل؛ اکثر قربانیان افراد ملکی اند

شامگاه روز دوشنبه(۱۱ سنبله) یک تراکتور مملو از مواد انفجاری در ساحه‌ی قابلبای از مربوطات ناحیه نهم شهر کابل انفجار داده شد که بر اساس آمارهای اولیه، در این رویداد ۱۶غیرنظامی جان باخته و ۱۱۹ تن دیگر زخمی شده اند. ظاهراً هدف این موتربمب، کمپ گرین ویلیج، محل استقرار موسسات و نهادهای خارجی بوده است. اما قربانیان اصلی این رویداد مردمان محل اند و خسارات مالی نیز به باشندگان این منطقه وارد شده است.   

وزارت امور داخله با نشر خبرنامه‌ای گفته که انفجار در نزدیکی دیوار جنوبی کمپ گرین ولیج روی داده و در نتیجه آن ۱۶ غیر نظامی و کارکنان کمپ کشته و ۱۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته وزارت داخله این انفجار باعث آتش گرفتن یک تانک تیل در نزدیکی گرین ولیج نیز شده است.

وزارت امور داخله گفته که نیروهای ویژه پولیس بلافاصله با استقرار در اطراف محل انفجار توانستند ۵ نفر از اعضای گروه طالبان را که در محل مخفی و قصد حمله مسلحانه به کارکنان این کمپ را داشتند از پا درآورند.

وزارت داخله با اعلام خسارت گسترده این انفجار به ساکنان محل، گفته است که نیروهای پولیس توانسته حدود ۴۰۰ تن از اتباع خارجی مستقر در گرین ولیج را نجات داده و به محل امن منتقل کنند.

گروه طالبان مسؤولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است. در جریان یک سال این دومین بار است که کمپ گرین ویلیج هدف حمله‌ی موتر بمب قرار می‌گیرد، اما بهای اصلی آنرا مردم محل می‌پردازند. صبح روز سه شنبه ده‌ها تن از باشندگان ساحه‌ی قابلبای دست به اعتراض زده و خواهان بیرون ساختن کمپ گرین ویلیج از این ساحه‌ی مسکونی شدند. اعتراض کنندگان می‌گویند که این کمپ داری دیوارهای مستحکم و استحکامات اساسی است و حملات انتحاری و انفجاری هیچ آسیبی به این کمپ نمی‌رساند. از اینرو مسؤولان این کمپ در برابر این حملات بی تفاوت اند و بهای جانی و مالی حملات را باشندگان محل می‌پردازند. آنان می‌گویند که در جوار این کمپ، مکتب قابلبای، دکان‌ها و خانه‌های رهایشی وجود دارد و موجودیت این کمپ به یک تهدید بزرگ برای مردم مبدل شده است. آنان می‌گویند که بارها برای دور ساختن این کمپ از محل بود و باش مردم به مسؤولان امنیتی مراجعه کردند، اما این تلاش‌ها هیچ نتیجه‌ای نداده است. در همین حال ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای ضمن نکوهش این حمله گفته است که:”جنگ طالبان علیه مردم و کشور ما جنایت بشری است. این گروه با رهبری شان در بیرون از افغانستان، در اختیار حلقات بیگانه قرار دارند و به دستور آنان کشور ما را ویران و به مردم ما آسیب می رسانند”. در اعلامیه‌ی ارگ آمده که رئیس‌جمهورغنی ضمن اینکه به مسوولین مربوطه هدایت داد تا به مجروحین این حادثه‌ی تروریستی از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نه ورزند؛ مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده‌های شهدا ابراز کرده و برای زخمی‌شده‌گان صحتمندی کامل از درگاه ایزد متعال، استدعا نمود.” از سوی دیگر، ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو حملات اخیر در افغانستان را تقبیح کرده و گفته است که ماموریت حمایت قاطع در کنار مردم افغانستان و نظامیان افغان باقی خواهد ماند.

وی در صفحه‌ی تویترش نگاشته است که با مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا “بحث‌های خوبی” در مورد وضعیت امنیتی کنونی داشته است. آقای ستولتنبرگ افزوده است: “ناتو از تمام تلاش‌های که منجر به صلح در افغانستان شود پشتیبانی کامل می‌کند. من حملات ناگوار اخیر را تقبیح می‌کنم و ناتو متعهد است که به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان ادامه دهد.”

در عین حال جان بس، سفیر امریکا در کابل ضمن نکوهش این حمله، با خانواده‌های قربانیان آن ابراز همدردی کرده است. آقای بس در صفحه تویترش از اقدام به موقع نظامیان افغان برای از پا در آوردن مهاجمان نیز قدردانی کرده است. سفیر امریکا پیش از این گفته بود که گفتار و کردار طالبان به هیچ صورت همخوانی ندارد. وی در جریان نهمین دور مذاکرات طالبان با هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد گفته بود، در حالی که نمایندگان گروه طالبان در مذاکرات قطر حضور دارند و راجع به برقراری صلح در افغانستان مذاکره می‌کنند، جنگجویان این گروه فعالیت شرکت‌های مخابراتی را متوقف کرده و زیربناها را تخریب می‌کنند. طالبان در حالی دست به یک حمله‌ی سنگین موتربمب در کابل زدند که توافقنامه‌ی صلح میان این گروه و ایالات متحده‌ی امریکا نهایی شده و به گفته زلمی خلیلزاد رییس هیئت مذاکره کننده‌ی امریکایی برای مذاکره با طالبان، این توافقنامه پس از تأییدی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا به امضا می‌رسد.

حمله‌ی موتربمب دوشنبه شب، درست زمانی صورت گرفت که گفتگوی زلمی خلیلزاد با طلوع نیوز راجع به جزییات توافق صلح امریکا با گروه طالبان در حال پخش بود. زلمی خلیلزاد در بخشی از این مصاحبه گفت که طالبان از گذشته درس گرفته، اشتباهات گذشته را تکرار نمی‌کنند و می‌خواهند با ایالات متحده‌ی امریکا، حکومت و مردم افغانستان کنار بیایند و مطالبات شان را از طریق مذاکره و گفتگو دنبال کنند. هنوز این گفته‌های آقای خلیلزاد تمام نشده بود که انفجار سنگینی آرامش پایتخت‌نشینان را برهم زد و ده‌ها خانواده‌ها در غم و ماتم نشاند.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید