روزنامه اصلاح

حمله‌ی تروریستی بر وزارت مخابرات با کشته شدن تمامی مهاجمین پایان یافت

صبح روز شنبه (۳۱حمل) چهار مهاجم مربوط به گروه‌های تروریستی بر پوسته‌خانه‌ی مرکزی در ساختمان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حمله کردند.

منابع امنیتی می‌گویند که نخست در برابر محوطه‌ی وزارت مخابرات انفجار صورت گرفت و بعد تروریستان با نیروهای امنیتی درگیر شدند. وزارت داخله می گوید که با آغاز درگیری، قطعات خاص پولیس به محل اعزام شده و وضعیت در کنترول درآمد.

وزارت امور داخله روز گذشته با نشر خبرنامه‌ای گفت که حمله‌ی تروریستی بر ساختمان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با کشته شدن تمامی مهاجمان پایان یافت. وزارت امور داخله تعداد مهاجمین مسلح را چهار تن اعلام کرده است. در اعلامیه‌ی وزارت امور داخله آمده است:

“عملیات تصفیوی نیروهای امنیتی بر پوسته خانه مرکزی در ساختمان وزارت مخابرات خاتمه یافت.

نیروهای امنیتی چهار مهاجم را که بر پوسته خانه مرکزی حمله نموده بودند، به زود ترین وقت از پا درآوردند.

در این رویداد تروریستی، متاسفانه چهار تن از شهروندان و سه تن از نیروهای امنیتی شهید و هشت تن از افراد ملکی زخم برداشتند.

نیروهای امنیتی کشور همزمان با مهار نمودن حمله‌ی تروریستی مهاجمین مسلح، کارمندان وزارت‌های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اطلاعات و فرهنگ را که در جوار هم قرار دارند، به جای امن انتقال دادند. در اعلامیه‌ی وزارت امور داخله در این مورد آمده:

“نیروهای امنیتی همزمان در این عملیات توانستند که جان ۲۸۰۰ تن از کارمندان از وزارت های مخابرات و اطلاعات و فرهنګ را با مهارت های خاص که داشتند به سلامت نجات دهند.

وزارت امور داخله گفته است که نیروهای امنیتی کشور در برابر تروریستان و دشمنان مردم افغانستان با تمام توان ایستادگی نموده و از مردم خود تا آخرین رمق حیات حراست خواهند کرد. همزمان با این ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای ضمن نکوهش این حمله از قول محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور گفته است که:”دشمنان افغانستان با هدف قراردادن مامورین خدمات ملکی، حمله بالای تاسیسات عامه و ایجاد رعب و وحشت، یکبار دیگر ثابت ساختند که هدفی جز کشتار و جنایت ندارند.” در اعلامیه‌ی ارگ از قول رئیس جمهور آمده که که چنین عملکردهای وحشیانه نه تنها مانع رسیدن مردم ما به آرمان‌های والای شان که همانا پیشرفت و ترقی است، نمی‌گردد، بلکه عزم و اراده‌ی نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی ما را در راستای مبارزه با پدیده‌ی شوم تروریزم و نابودی ریشه‌های ترور و دهشت، راسخ‌تر می‌سازد. پس از اعلام عملیات بهاری گروه طالبان، این نخستین باری است که یک نهاد دولتی افغانستان در کابل هدف حملات این گروه قرار می‌گیرد. گروه طالبان یک هفته پیش با اعلام عملیات بهاری شان به نام«الفتح» از تشدید حملات این گروه در کشور خبر دادند. اما اعلام عملیات بهاری طالبان با محکومیت‌های گسترده‌ای مواجه شد. سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه‌ی اعلام حملات بهاری گروه طالبان را نکوهش کرده و از این گروه خواسته راه صلح و مذاکره را در پیش بگیرند. زلمی خلیلزاد نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان نیز با ابراز نگرانی از اعلام عملیات بهاری گروه طالبان از کشورهای ذیدخل در امر صلح افغانستان به ویژه قطر و پاکستان خواسته اعلام این عملیات را محکوم کرده و طالبان را به گفتگو و مذاکره ترغیب نمایند. با این حال نهادهای امنیتی و دفاعی کشور گفته اند که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور عملیات بهاری طالبان و تحرکات این گروه را مهار کرده و امنیت و آرامش کشور را حفظ خواهند کرد.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید