روزنامه اصلاح

حفظ و مرمت آثار باستانی در اولویت وزارت اطلاعات و فرهنگ است

محمد طاهر زهیر سرپرست و نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که تمدن اسلامی مدیون افغانستان است و او برای احیای دوباره این تمدن برنامه دارد.
محمدطاهر زهیر سرپرست و نامزد وزیر وزرات اطلاعات و فرهنگ که برنامه کاری آیندۀ خود برای این وزارت را در نشست عمومی روز دوشنبه (۳ قوس) ولسی جرگه ارائه می‌کرد گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ در ۲۰ سال گذشته هیچ گاهی در متن توجه دولت نبوده است.
آقای زهیر افزود، حفظ و مرمت آثار تاریخی یکی از برنامه‌های کاری آینده او در صورت کسب اعتماد نمایندگان به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ است. به گفته او، ۵ هزار آبده تاریخی در افغانستان وجود دارد؛ یعنی این‌که افغانستان به خودی خود یک موزیم است. اما از این مجموعه صرف سه صد آبده تاریخی مرمت و ۸۰۰ آبده دیگر فقط ثبت شده‌اند.
زهیر بیان داشت، “عزم ما این است که تمام آبدات تاریخی را احیا مرمت و حفظ کنیم. میراث‌های ملموث در وضعیت رقت انگیزی قرار دارد؛ در هیچ کجای دنیا سراغ ندارید که افراد جامعه آثار تاریخی خود را به یغما ببرند؛ اما در افغانستان این مساله به یک شغل غیر مشروع و زشت مبدل شده است.”
در عرصه توریزم نیز آقای زهیر گفت که این صنعت را رشد می‎دهد؛ افغانستان جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و توریستی زیادی در سطح جهان دارد اما سهمش از صنعت توریزم هیچ است.
او در خصوص نشر کتاب نیز گفت که دیگران سال‌ها گام‌های پیش برداشته و وضعیت افغانستان از این لحاظ به حدی رقت انگیز است که سرانه نشر کتاب برای ۸۰ هزار نفر در کشور یک جلد کتاب است و براورد مطالعه هم کمتر از یک دقیقه در سال است.
او وضعیت جوانان را نیز نامساعد خواند و گفت که جوانان صرف ادارات دولتی را به عنوان یک آدرس اشتغال می‌شمارند و در حالی که زمینه‌های دست ناخورده دیگر نیز وجود دارد. بناً جوانان کشور سرمایه‌ای است که به آن باید توجه جدی شود.
در اخیر آقای زهیر تاکید ورزید: “اگر مورد اعتماد قرار گرفتم با جدیت صداقت و با عزم راسخ و استوار صرف برای افغانستان کار خواهم کرد و از آنجایی که تمدن اسلامی در گذشته مدیون افغانستان بوده؛ ما هم برای احیای تمدنی افغانستان برنامه داریم.”
گفتنی است که مرحله دوم ارایه برنامه‌های نامزد وزرای باقی مانده کابینه روز گذشته آغاز شد. ولسی جرگه روز شنبه به ده نامزد وزیر کابینه رای اعتماد داد. هفته آینده برای نامزد وزرای جدید صندوق گذاشته خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید