روزنامه اصلاح

حـکومت افغانستان و شـماری از چـهره‌های سیـاسی در نـشست بین‌الافغانی قطر شرکت نمی‌کنند

نشست صلح بین‌الافغانی تا چهار روز دیگر در قطر برگزار می‌شود، اما ترکیب اشتراک کننده‌های آن تا هنوز معلوم و مشخص نشده‌است.

حکومت افغانستان در این نشست هیچ نماینده‌ای نمی‌فرستد. شماری از سیاسیون هم ظاهراً خود را از این نشست عقب کشیده‌اند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به رادیو آزادی گفته که حکومت خواهان صلحی است که منافع تمامی شهروندان در آن حفظ شود.

حکومت افغانستان گفته که با برگزاری این نشست‌هایی مخالفتی ندارد، اما خوشبینی سخنگوی ریاست جمهوری به نشست قطر، محتاطانه است.

وی افزود: “ما خوشبین به تلاش‌ها و تعهد جامعه جهانی، کشورهای متحد ما به ویژه ایالات متحده امریکا، آلمان و سایر کشورهایی‌که تلاش دارند در حمایت مردم افغانستان، بالاخره پروسه صلح به یقین مبدل شده، استیم. اما تأکید می‌کنیم که یکی از اولویت‌های اصلی رئیس جمهور افغانستان پروسه صلح است و ما خواهان صلحی هستیم که منافع تمامی مردم افغانستان در آن حفظ شود.”

قرار است نشست بین‌الافغانی قطر از سوی نهاد “برگهاف” تنظیم شود. میزبانی آنرا قطر و جرمنی به صورت مشترک دارند.

مارکس پوتزل نماینده ویژه جرمنی برای افغانستان و پاکستان، این گفتگوها را یک فرصت مهم برای افغانستان جهت رسیدن به صلح خوانده‌است.

پیش از این چندین مرتبه سیاسیون افغان با نماینده‌های طالبان دیده‌اند، اما در این نشست‌ها، ابتکار به دست امریکا و یا کشورهای اروپایی نبوده است.

محمد حنیف اتمر یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان که در نشست گذشته با شماری از سیاسیون به روسیه رفته بود، در نشست روزهای یکشنبه و دوشنبه در قطر اشتراک نمی‌کند.

قادرشاه سخنگوی آقای اتمر به رادیو آزادی گفته که آقای اتمر از هر نشستی که به نفع صلح افغانستان باشد استقبال می‌کند.

بر اساس گزارش ها، شمار شرکت کننده‌های این نشست شاید تا ۶۰ تن برسد.

عمر صمد آگاه امور سیاسی افغانستان است که در واشنگتن بسر می‌برد، با ابراز خوشبینی از برگزاری این نشست می گوید که نقش ایالات متحده امریکا و آلمان در این نشست موثریت آنرا بیشتر ساخته است. 

آقای صمد تفاوت نشست پیشرو در قطر را با نشست‌های گذشته در مسکو و لاهور این گونه بر شمرد:‌ “تفاوت همین است که در این‌جا جامعه بین‌المللی در کُل تقریباً شامل است. حکومت‌های آلمان، قطر و امریکا در نشست نقش دارند. یقین دارم که با سایرین در منطقه این موضوع صحبت شده، هیچ کسی مخالفت نکرده. یک پروسه جدید را به راه انداختند، بخاطری که ما افغان‌ها به خصوص سیاستمدارانی که در کابل نشسته اند، متأسفانه نتوانستند به یک اجماع بین‌الافغانی برسند.”

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه دهم سرطان در تویترش نوشت که نشست قطر گام مهمی برای پیشرفت صلح در افغانستان است.

آقای خلیل‌زاد که سرگرم هفتمین دور گفتگو با نماینده‌های طالبان در دوحه است، ظاهراً هدفش را رسیدن به توافق صلح پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه میزان امسال تعیین کرده‌است.

با تأکید حکومت افغانستان و ایالات متحده برای آغاز گفتگوهای رسمی صلح، طالبان تا هنوز هیچ تمایلی به آن نشان نداده‌اند.

وزیر خارجه امریکا در سفر هفته گذشته‌اش به کابل گفت که امیدوار است توافق صلح افغانستان تا پیش از ماه سپتامبر، یعنی کمتر از دو ماه دیگر امضا شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید