روزنامه اصلاح

حسینه صافی: افتتاح نمایشگاه آثار دوره‌ی امانی پاسداری از داشته‌های تاریخی و سرمایه‌های ملی مسؤولیت مشترک حکومت و مردم است

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ روز گذشته نمایشگاه آثار دوره‌ی امانی را در کابل افتتاح کرد .

به گزارش آژانس باختر، در مراسم افتتاح این نمایشگاه که با حضور پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، شماری از رؤسای این وزارت، سفرا و نمایندگان شماری از سفارتخانه‌های خارجی مقیم کابل، مسوولان و نمایند گان شماری از نهادهای دولتی، خصوصی و فرهنگی برگزار شد٬ نخست پیام محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان توسط نجیب الله شینواری رییس آژانس باختر خوانده شد که در بخشی از آن آمده است:”امروز وزارت اطلاعات و فرهنگ نمایشگاهی را مرتبط به این واقعه تاریخی تحت عنوان”  آثارامان الله خان و تلاش ها برای استقلال و ترقی کشور، ترتیب کرده است که یک اقدام نیک و قابل قدر در قسمت احیای خاطره های آن دورۀ باعظمت و طلایی است .

دوره‌یی که مبارزات  برحق مردم ما در مقابل استعمار نتیجه داد و شجاعت و دلیری اولاد این سرزمین  را به خاطرحصول استقلال به نمایش می گذارد.

همچنان درپیام  رییس جمهور٬ از وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطر برگزاری این نمایشگاه سپاسگزاری شده است .

بعد حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کرد وگفت  که به سلسله‌ی برگزاری برنامه های فرهنگی از سوی این وزارت به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، نمایشگاه آثار دوره‌ی امانی که از سوی موزیم ملی آماده شده است افتتاح می شود.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که در این نمایشگاه آثار مختلف دوره‌ی شاه امان الله خان به نمایش گذاشته شده است تا با کارکردها و فعالیت های وی نسل امروز به خصوص جوانان، بیشتر آشنا یی حاصل کنند.

حسینه صافی در رابطه به برنامه های موزیم ملی معلومات داد و گفت که در نظراست در ولایت های کشور نیز موزیم ها ایجاد شود تا باشد مردم به ویژه نسل نو با تاریخ و هویت کشور آشنایی بیشتر پیدا کنند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد که مسوولیت تمام مردم کشور است که از داشته های تاریخی و سرمایه های ملی پاسداری و حفاظت کنند.

همچنان محمد فهیم رحیمی رییس موزیم ملی نیز در صحبتی در رابطه به داشته های این نمایشگاه معلومات داد و گفت که همه آثار این نمایشگاه متعلق به دوره‌ی شاه امان الله خان و کارکردها و فعالیت های شاه است .

اوگفت که موزیم های ملی می توانند منحیث پل ارتباط میان فرهنگ ها در سطح ملی و بین المللی باشد.

در جریان این مراسم فلم مستندی از تصاویر و فعالیت های دوره‌ی شاه امان الله خان که از سوی موزیم ملی آماده شده بود، نیز به نمایش گذاشته شد .

ممکن است شما دوست داشته باشید