روزنامه اصلاح

جهان از عقبگرد و فروپاشی نظم دولتی در افغانستان حمایت نمی کند

کشورهای روسیه، چین، ایالات متحده امریکا و پاکستان در نشست مسکو که روز پنجشنبه با اشتراک نمایندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نمایندگان طالبان و شماری از شخصیت های سیاسی افغانستان برگزار گردیده بود، در رابطه به روند صلح افغانستان موقف اصولی گرفتند و موضع خود روی چند مسأله‌ حساس را روشن ساختند. کشورهای یاد شده در اعلامیه شان تأکید کردند که بر اساس قطعنامه ۲۵۱۳ سال ۲۰۲۰ شورای امنیت سازمان ملل در مورد پایان جنگ افغانستان، به هیچ صورت از برگشت امارت اسلامی طالبان حمایت نمی کنند. در اعلامیه این چهار کشور آمده که صلح در افغانستان از مجرای یک توافق سیاسی و براساس مذاکره و گفتگو قابل تأمین است. موضوع دیگر در این اعلامیه، برقراری آتش بس در افغانستان است. حفاظت از حقوق زنان، کودکان و اقلیت ها موضوعات دیگری است که در اعلامیه کشورهای روسیه، چین، امریکا و پاکستان روی آن تأکید شده است. نکاتی که در اعلامیه نشست مسکو روی آن تأکید شده، با خواست های دولت و مردم افغانستان بیشتر همخوانی دارد. مردم افغانستان به هیچ صورت خواستار برگشت حکومت طالبانی و عقبگرد سیاسی در کشور شان نیستند. برگشت امارت طالبان برای مردم افغانستان به مثابه یک کابوس وحشتناک می ماند که سبب برگشت کشور به گذشته سیاه و تاریک خواهد شد. اکنون این مسأله روشن گردیده که جهان تقریباً با مردم افغانستان همسو شده و امارت طالبانی و حکومت انحصار، تهدید و شلاق هیچ حامی ندارد و دیگر به تاریخ پیوسته است.
توقف خشونت ها و برقراری آتش بس از دیگر خواست های اساسی مردم افغانستان است. خوشبختانه در اعلامیه نشست مسکو به صراحت گفته شده که باید آتش بس فوری و سراسری در افغانستان برقرار گردیده و به جنگ، خشونت و کشتار پایان داده شود. انتظار می رود اعلامیه مشترک کشورهای امریکا، چین، پاکستان و روسیه به رهبران طالبان تفهیم کرده باشد که دوام جنگ و خشونت راه حل نیست و گرهی از مشکل را باز نمی کند.
طالبان با جنگ و لجاجت نمی توانند خواسته های شان را بالای مردم افغانستان تحمیل کنند. دوام جنگ، خشونت و لجاجت در میز مذاکره فرصت به میان آمده برای صلح را نابود می کند. رهبران طالبان باید واقعیت ها را بپذیرند، جنگ و خشونت را پایان داده و وارد یک گفتگوی سازنده و واقعی با دولت افغانستان شوند. طالبان اگر به این فکر باشند که نظام افغانستان را ساقط کرده و از طریق زور به قدرت می رسند، راه اشتباهی را در پیش گرفته اند. موضع گیری کشورهای منطقه و جهان در نشست مسکو ثابت ساخت که طالبان در راه غلط روان هستند. جهان از فروپاشی نظم دولتی، هرج و مرج و دوام خشونت در افغانستان حمایت نمی کند. کشورهای منطقه و جهان خواستار ختم جنگ و حل مسالمت آمیز بحران افغانستان اند. طالبان باید این ذهنیت را در خود به وجود بیاورند که می توانند در جامعه‌ افغانستان مدغم شده و در نظام افغانستان شریک شوند. نظام جمهوری اسلامی افغانستان به مثابه یک چتر بزرگ می تواند همه گروه ها، احزاب و اقشار را دور هم بیاورد و راه های معقولی را برای حل مشکلات موجود جستجو کند. طالبان به عنوان یک جریان سیاسی می توانند زیر چتر نظام موجود در تحولات سیاسی نقش بازی کرده، در انتخابات شرکت کنند و خواست ها و اهداف شان را از راه های معقول و مسالمت آمیز دنبال نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید