روزنامه اصلاح

جلو رویدادهای جنایی گرفته شود

میزان جرایم جنایی در سطح کشور رو به افزایش است. روزانه ده‌ها مورد جرم، جنایت، قتل و اختاف در مرکز وولایات کشور اتفاق می‌افتد و متأسفانه چنین تصور می‌شودکه وضعیت دارد آهسته آهسته از کنترول پولیس خارج می‌شود. جرایم جنایی، امنیت فزیکی و روانی مردم را سلب کرده و زندگی عادی در مرکز و کلان‌شهرها را برهم زده است. مردم افغانستان از یکسو با گروه‌های تروریستی، انفجار و انتحار مواجه هستند و از جانب دیگر از ناحیه دزدان، چپاولگران و اختطافچیان به ترس و هراس افتاده اند. دزدان مسلح و سارقان در روز روشن مال و دارای مردم را چپاول می‌کنند و صاحبان آن را به گلوله می‌بندند و خود به سادگی از محل رویداد فرار می‌کنند. این روزها شبکه‌های اجتماعی پر است از تصاویر و یدیوهای مربوط به واقعات جنایی که در روز روشن و در مقابل چشم ده‌ها رهگذر و تماشاچی تفاق می‌افتد. دسترسی به سلاح و وسایل جارحه به یک امر معمول مبدل شده است. وقتی در روز روشن چنین اتفاقاتی صورت می‌گیرد، معلوم است که در تاریکی شب وضعیت به مراتب تدتر از این است. بیرون شدن در تاریکی شب از منازل خصوصاً در کوچه‌ها و پس‌کوچه دل و جرئت می‌خواهد.
پیش از این اکثریت واقعات جرمی در شهر کابل اتفاق می‌افتاد و ولایات و کلان‌شهرهای کشور از این رهگذر وضعیت نسبتاً بهتری داشتند. اما در ماه‌های اخیر میزان جرایم جنایی در کلان‌شهرها هم رو به افزایش است. بیشتر از دوماه می‌شود که شهروندان شهر مزار شریف از افزایش واقعات جرمی در این شهر شکایت دارند و از پولیس بلخ و حکومت مرکزی پیوسته می‌خواهند جلو ناامنی‌ها و جرایم جنایی را بگیرند. اما با وجود این‌همه شکایات و سر و صداها، امنیت بجای این‌که بهبود یابد، بدتر شده است.
ناامنی‌ها افزون بر این‌که زندگی مردم عادی را مختل کرده، امنیت فزیکی، مالی و روانی سرمایه‌گذاران را نیز سلب نموده است.
به سلسه ناامنی‌ها و اتفاقات جرمی، هفته گذشته عبدالقیوم رییس اتحادیه صرافان شهر مزار شریف ربوده شد. ربوده شدن این صراف به اعتراضات شهروندان مزار شریف بیشتر از پیش دامن زد. ربوده شدن رییس اتحادیه صرافان بلخ سبب اعتراض شورای سراسری صرافان افغانستان نیز شد. روز پنجشنبه این اتحادیه در اعتراض به ناامنی‌ها و عدم مصئونیت جانی و مالی شان، دست به اعتصاب کاری زدند. شورای سراسری صرافان می‌گویند که در یک ماه اخیر ۲۵ مورد قتل، اختطاف، تهدید و دزدی پول صرافان اتفاق افتاده است. صرافان و سرمایه‌گذاران می‌گویند که سرمایه‌های شان در افغانستان مصئون نیست و اگر وضعیت به همینگونه ادامه یابد، مجبور می‌شوند دارایی‌های شان را به بیرون از کشور انتقال دهند. در وضعیتی کنونی که افغانستان بیشتر از پیش نیازمند جلب سرمایه‌گذاری‌‌ها است و دولت تلاش دارد وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشد و روی منابع داخلی سرمایه‌گذاری کند، رویدادها و اتفاقات جنایی و خارج شدن دارایی‌ها از کشور این تلاش‌ها را ضرب هیچ می‌کند. مثلاً اعتصاب سراسری صرافان حتا اگر برای مدت کوتاهی هم باشد، روی وضعیت اقتصادی و میزان گردش پول در کشور تاثیر منفی برجا می‌گذارد. وضعیت بدامنیتی و عدم مصئونیت سرمایه‌گذاران سبب می‌شود هیچ سرمایه‌گذار خارجی جرئت نکند در این کشور سرمایه‌گذاری کند. اگر وضعیت به همین منوال به پیش برود، بسیاری از متشبثات خصوصی تعطیل شده و دارایی‌های بیشتری از کشور فرار می کند. دوام وضعیت موجود، نظم عامه و اقتصاد کشور را بیشتر از پیش تضعیف می‌کند. نهادهای امنیتی باید دست به کار شده و نگذارند این وضعیت ادامه یابد. برنامه امنیتی پایتخت و کلان‌شهرهای افغانستان نیاز به بازنگری دارد. پیش از این‌که وضعیت از کنترول خارج شود، نهادهای امنیتی و کشفی کشور باید دست به کار شوند و وضعیت امنیتی را بهبود بخشند. اصل مجازات و مکافات در صفوف پولیس و نیروهای امنیتی باید عملی شود. فرماندهان امنیه و آمران حوزه‌های امنیتی که کفایت لازم کاری ندارند، نباید در کرسی‌های شان نگهداشته شوند. دست رهبران سیاسی در تعیینات نهادهای امنیتی به ویژه در حوزه پولیس باید کوتاه شود. جلو جابجایی‌های محلی، سمتی و حزبی در صفوف پولیس باید گرفته شود. از فرماندها و مسوبان پولیس در برابر زورمندان و مافیای قومی و اقتصادی باید حمایت شود. اصل شایسته‌سالاری باید به عنوان یگانه معیار در صفوف پولیس و نیروهای امنیتی رعایت شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید