روزنامه اصلاح

ثبت ۳ میراث فرهنگی افغانستان در سازمان یونسکو

اداره آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد یا یونسکو درخواست افغانستان برای ثبت سه میراث فرهنگی ناملموس در فهرست میراث‌های جهانی را پذیرفته است.
وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور پذیرفتن در خواست این کشور برای ثبت سه میراث نا ملموس در فهرست میراث‌های فرهنگی سازمان ملل متحد را دست آورد مهمی خوانده است.
این وزارت گفته است که سبک هنر میناتوری بهزاد به گونه مستقل در سال ۲۰۲۲ به نام افغانستان در اداره آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو ثبت خواهد شد.
همچنین صنعت تولید ابریشم، به گونه مشترک به نام افغانستان، آذربایجان، ایران، ترکیه، ترکمنستان و ازبیکستان و شب یلدا (شب چله) به گونه مشترک به نام افغانستان و ایران ثبت می‌شود.
افغانستان از کشورهای غنی منطقه در بخش آثار باستانی و میراث‌های فرهنگی ملموس و نا ملموس بوده اما شماری از کشورهای منطقه بدون توجه به افغانستان برخی آثار و میراث‌های فرهنگی مشترک با افغانستان را به نام خود ثبت کرده‌اند.
وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان پیش از این گفته بود که ۱۱ میراث فرهنگی ملموس و غیر ملموس دیگر افغانستان نیز در فهرست آثار فرهنگی این کشور ثبت شده که نوروز، قرصک (رقص محلی) بزکشی، خط نستعلیق، موسیقی محلی و غیره شامل آن‌ها هستند.
افغانستان پیش از این ساحه تاریخی بامیان و منار جام در ولایت غور را به نام این کشور در اداره آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو به ثبت رسانیده است.
این وزارت تلاش دارد تا در کنار این آثار و میراث های فرهنگی، رباب سازی و اتن ملی را نیز به عنوان میراث‌های فرهنگی این کشور در اداره یونسکو ثبت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید