روزنامه اصلاح

«توافق دیدار رئیس جمهورغنی با وزرای امور خارجه و دفاع ایالات متحده‌ی امریکا  با طالبان مشروط است»

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز جمعه(۲۵دلو) در حاشیه‌ی نشست امنیتی مونیخ در آلمان، با مایک پمپئو وزیر امور خارجه و مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، در حالی‌که داکتر زلمی خلیلزاد نماینده‌ی خاص وزارت امور خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع حضور داشتند، دیدار کرد.

به نقل از خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری، در این دیدار که از جانب افغانستان امرالله صالح معاون دسته‌ی انتخاباتی دولت ساز، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی و هارون چخانسوری سرپرست وزارت امور خارجه‌ی افغانستان نیز حضور داشتند، وزرای امور خارجه و دفاع امریکا تصریح کردند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته های آینده نهایی گردد، محتویات مشروط دارد.

آنان گفتند که هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن ها حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت گرا نمایند.

طرفین روی میکانیزم های که ِاشراف و نظارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را علاوه بر مالکیت روند صلح تضمین می کنند، نیز به تفصیل تبادل نظر نمودند.

مایک پمپئو گفت: “بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.”

خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری افزوده است: قرار است رئیس جمهور کشور در هفته‌ی آینده سلسله‌ی مشوره ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی را آغاز نماید تا آنها را از جریانات آگاه ساخته و در خصوص فرصت ها و خطرات احتمالی، با آنان صحبت نماید.

ارگ ریاست جمهوری می گوید که دولت جمهوری اسلامی افغانستان منحیث بانی برنامه‌ی صلح از دولت امریکا بخاطر روند صلح سپاسگذاری می نماید و به مردم افغانستان اطمینان می دهد که این پروسه تمام نهادهای نظامی و ملکی را تقویت خواهد کرد و افغانستان نه تنها به گذشته بر نمی گردد، بلکه از ظرفیت های دولتی، سکتور خصوصی و حقوق شهروندان به وضاحت حراست صورت خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید