روزنامه اصلاح

تلفات و خسارات بارندگی‌های اخیر در کشور

بارندگی امسال در کشور نسبت به سال‎های گذشته بی‎پیشینه بوده است، ریزش پی‎هم باران طی دو ماه اخیر در کابل و سایر ولایات باعث جاری شدن سیل گردید که در کنار زیان‎های اقتصادی، تلفات جانی را نیز در پی داشت.

سید عبدالباسط انصاری سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان گفت: بر اثر حوادث طبیعی چون بارندگی و برف‎باری در ولایات: هرات، غور، بادغیس میدان – ‎وردک و پنجشیر ۲۱۱۱۰ فامیل بی‎جا شده است. اکثر آنان در داخل ولایت از یک ناحیه به ناحیه دیگر بی‎جا شده‎اند. آقای انصاری می گوید، وزارت مهاجرین به کمک مؤسسات خارجی و داخلی، هلال‎ احمر، اداره رسیدگی به حوادث و وزارت دفاع ملی بسته‎های کمکی شامل کمپل، خیمه، مواد غذایی و پول نقد را به خانواده‎های بی‎جا شده در ولایات مختلف توزیع کرده است. بارندگی های پیهم در شهرکابل نیز مشکلات زیادی را به بار آورد. هفته گذشته از اثر بارندگی ها و طغیان آب دریای کابل دو تن جان باختند و خانه های زیاد مسکونی تخریب گردید. رییس جمهورغنی در دیدار با آسیب دیدگان سیلاب ها در کابل بر تحکیم سواحل دریای کابل تأکید کرد و به ادارات مسوول هدایت داد تا هرچه زودتر به کمک آسیب دیدگان بشتابند.

با این حال جلیل سلطانی سخن‎گوی شاروالی کابل می گوید: طبق پیش‎بینی‎های صورت گرفته، بارندگی شدید در ۲۲ ولایت  کشور متصور بود که متأسفانه بارش‎های پیهم باران در برخی ولایات سبب وقوع سیل گردید و در کابل برای اولین‎بار در چند سال اخیر، ما شاهد طغیان آب دریای کابل بودیم که حتا به جاده‎ها جاری شد. آقای سلطانی افزود: “از آنجایی که احتمال آب‎خیزی دریای کابل وجود داشت، شاروالی کابل به منظور مقابله با این بحران طبیعی یک تیم حالت اضطرار را به هدف رسیدگی به حوادث تشکیل داد و مناطق آسیب‎پذیر را از ساحه پل کمپنی ناحیه پنجم الی ساحه قابل‎بای ناحیه نهم شناسایی کرد و ۱۰۰٫۰۰۰ خریطه را در این مناطق توزیع نمود تا از جریان آب به داخل شهر جلوگیری کنند. مدیریت به موقع بحران، تلفات جانی و مالی ناشی از آب‎خیزی را به حد اقل رسانید.”

احمد تمیم عظیمی سخن‎گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفت: در ۲۲ ولایت کشور به دلیل شدت بارندگی سیل جاری شده است که در برخی ولایات میزان بارندگی بیشتر در ولایات دیگر کم‎تر بوده است.

به صورت عموم بارندگی امسال دو موج داشت که موج اول باران از ۱۲ ماه حوت شروع تا ۱۱ حمل ادامه داشت،ولایات جنوب و جنوب غرب کشور شامل ولایات فراه، قندهار، هلمند، زابل و ارزگان را متأثر ساخت که تلفات در موج اول باران ۱۰۱ تن جان باختند و ۲۳۳ تن زخم برداشتند، هم‎‏چنان ۱۵۰۶ باب خانه به صورت کلی منهدم و ۱۱۸۱۶ باب خانه به صورت قسمی تخریب گردید، ۳۵ باب مسجد، ۱۴۱ باب مکتب، یک پل و ۳۰ کیلومتر جاده نیز تخریب شده است. آقای عظیمی افزود: ما در این مرحله برای ۶۲۳۴ خانواده پول نقد، به ۱۳۸۷۹ فامیل موادغذایی و به ۱۳۱۰۳ فامیل مواد غیر غذایی توزیع کردیم و موج دوم باران که از ۱۱ حمل شروع و تا ۲۷ حمل ادامه داشت، ولایات بدخشان، کندز، تخار، فاریاب، هرات و بادغیس را آسیب جدی رساند و در نتیجه آن ۱۳۴ تن کشته و ۳۸ تن مفقودالاثر و هم‎‏چنان ۶۱ تن زخمی، ۴۰۰ باب خانه کلاً منهدم و ۵۰۰ باب خانه قسماً تخریب شد، برای ۴۱۴ خانوار پول نقد، برای ۵۳۱۸ خانواده مواد غذایی و برای ۳۵۳۳ خانواده مواد غیر غذایی توزیع کردیم. بر علاوه به صورت هم‎زمان سروی و کمک‎رسانی در نقاط مختلف کشور جریان دارد. در شهر کابل در نواحی ۵، ۶، ۹، ۱۳، ۱۷ و ۱۶ مردم بیشتر آسیب را دیدند. به گفته آقای عظیمی، به صورت عموم در نتیجه باران‎های اخیر در کابل ۳۰۰ باب خانه تخریب شده است و در مجموع در سرتاسر کشور ۱۰۶۲۴ رأس مواشی و ۱۵۰۰۰ جریب زمین زراعتی را از ۱۲ حوت تا اکنون از بین برده است.

محمد البرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید