روزنامه اصلاح

تعامل با گروهی که جز به خشونت نمی‌اندیشد، صلح نمــی‌آورد

  ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی دولت فدراتیف روسیه در امور افغانستان اخیراً در مصاحبه‌ای با یک روزنامه‌ی هندی گفته است که گروه طالبان از طریق جنگ کسب مشروعیت کرده است. او افزوده که بدون مذاکره با این گروه صلح در افغانستان تامین نمی شود. وی همچنان گفته است که در آینده‌ی نزدیک طالبان را به مسکو دعوت خواهند کرد تا در ارتباط به صلح افغانستان با آنان به گفتگو بپردازند.

   این اظهارات در حالی صورت می گیرد که در گذشته‌ی نزدیک وپس از توقف گفتگو های صلح میان هیئت امریکایی و اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان از سوی دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، یک هیئتی که در ترکیب آن اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر حضور داشت از مسکو دیدار به عمل آورد و مسکو پس از این دیدار از ایالات متحده‌ی امریکا خواست که گفتگو با طالبان را از سر گیرد.

    چنانکه در گذشته نیز دولت فدراتیف روسیه زیر عناوین مختلف پای هیئت طالبان و یکی دو بار پای سیاستگران افغان همسو با دولت افغانستان را با بهانه‌ای از کابل به مسکو کشانید وبا استفاده از آن فرصت ها به نحوی دیدگاه های مشترک خود شان با گروه طالبان را منحیث نقطه نظرات افغان ها در رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی مطرح کردند.

   مسکو پس از یک مدت زمانی کوتاه از اجلاس بن در سال ۲۰۰۱ میلادی که همصدا با جامعه‌ی جهانی عملاً از مبارزه علیه گروه هایی که دست به کنشگری هراس افگنانه در افغانستان می زدند و خون ریزی وکشتار به راه انداخته بودند، حمایت می کرد؛ با تغییر یکصد و هشتاد درجه‌یی در رویکرد خویش جانب طالبان را گرفته و در ابتدا از یک رابطه‌ی صرفا دیپلماتیک وآن هم به بهانه‌ی تامین امنیت مراکز دیپلماتیک آن روسیه در افغانستان سخن زد. و اما بعد ها مشخص شد که این رابطه خیلی پیچیده تر از آن بوده است که گفته شده بود. باری کشور های غربی فدراتیف روسیه را متهم بر ارسال جنگ افزار و تامین تسهیلات اطلاعاتی، آموزشی و امکانات مالی برای گروه طالبان کردند و گفتند که جنرالان روسی عملاً هدایت برخی جبهات جنگی طالبان در افغانستان را به عهده دارند.

    مقامات در دولت فدراتیف روسیه بارها سخن از این بر زبان رانده اند که آنان نگران نفوذ داعش از قلمرو افغانستان به داخل آسیای میانه که آن را حیاط خلوت و حاشیه‌ی امن خود می پندارد است. آنان گفته اند که روابط شان با گروه طالبان در حقیقت برای رفع این نگرانی و پیشگیری از تحرک داعش به قلمرو امن روسیه بوده است. حالا که نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه سخن از دعوت طالبان به مسکو به بهانه‌ی راه اندازی طرح گفتگو های صلح با این گروه بر زبان رانده، پیش از اینکه ربطی به موضوع صلح افغانستان باشد، ادامه‌ی سناریوی تعامل مسکو با گروه طالبان می باشد. تعاملی که نه برای تحقق صلح در افغانستان بل برای تداوم آن روندی می باشد که مسکو از سال ها بدینسو به راه انداخته و تعقیب کرده است.

همه می دانند که این روند بخشی از رقابت دیرینه روسیه با ایالات متحده‌ی امریکا است که از دوره‌ی جنگ سرد به میراث مانده و در سال های اخیر دوباره گل کرده و همچنان ادامه دارد و روس ها و امریکاییان آن را تداوم بخشیده اند.

   و الا همه و از جمله خود روس ها نیک میدانند که تعامل با گروهی که جز به خشونت نمی اندیشد و هراس افگنی کار اصلی و روز مره اش می باشد و هنوز که هنوز است درگیر اعمال خشونت ورزانه است و به شمول غیر نظامیان روزانه صد ها تن از شهروندان افغانستان را به قتل می رساند وبا سازمان های تروریستی بین المللی روابط تنگاتنگ و دیرینه دارد، صلح نمی آورد و نه اصولاً این تعامل با این هدف صورت می گیرد.

   روس ها مطمین باشند که دوستی با گروه طالبان نمی تواند برای آنها و کشور های که حاشیه‌ی امن خود می پندارند امنیت بیاورد. از گذشته و در حال حاضر نیز هزاران جنگجوی چیچنی، انگوش، داغستان و ممالک آسیای میانه در زیر چتر طالبان به حیات مبارزاتی خود در آرزوی بر پایی حکومت امارتی و به اصطلاح اسلامی  ادامه می دهند. طالبان داعیه‌ی برپایی حکومت جهانی اسلامی را در سر می پرورانند و رابطه‌ی تنگاتنگی با جهادیست های بین المللی دارد و این گروه نمی تواند به روس ها اطمینان دهد که برای شان چتر امنیتی در برابر داعش ایجاد می کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید