روزنامه اصلاح

تظاهرات در روسیه علیه محدودیت‌های شدیدتر انترنتی

هزاران تن در روسیه علیه برنامه دولت برای اعمال محدودیت های شدیدتر بر انترنت تظاهرات کرده اند.

روز یکشنبه تظاهرات انبوهی در مسکو، پایتخت، و تظاهرات های مشابهی در دو شهر دیگر برگزار شد که پس از به تصویب رسیدن این لوایح بحث انگیز در پارلمان روسیه در ماه فبروری بود.

دولت می گوید این طرح ها که اجازه انزوای بیشتر خدمات انترنتی روسیه از سایر جهان را می دهد باعث بهبود امنیت سایبری خواهد شد.

اما فعالان می گویند این تلاشی برای افزایش سانسور و خفه کردن نارضایتی است.

به گفته فعالان بیش از ۱۵ هزار نفر در مسکو تجمع کردند که بیش از دو برابر رقمی است که پولیس از جمعیت روز یکشنبه ارائه کرده.

بعضی معترضان شعارهایی مثل “دست ها از انترنت کوتاه” و “نه به انزوا” سرمی دادند و شماری از آنها هم سخنرانی کردند.

یک تظاهرکننده به خبرگزاری رویترز گفت: “اگر کاری نکنیم اوضاع بدتر می شود. مقام ها راه خود را می روند و از نقطه بی بازگشت عبور خواهیم کرد.”

یک فعال دیگر به نام “سرگی بویکو” به خبرگزاری فرانسه گفت که “دولت با آزادی می جنگد. می توانم این را به عنوان کسی که به خاطر یک توییت یک ماه زندان کشیده به شما بگویم.”

چهره های مخالف گفتند که شماری از تظاهرکنندگان در مسکو دستگیر شده اند، اما پولیس این موضوع را تایید نکرده است.

دولت می گوید که لایحه به اصطلاح “حاکمیت ملی دیجیتال” اتکای روسیه بر سرورهای انترنتی در آمریکا را کاهش می دهد.

این طرح قصد متوقف کردن عبور ترافیک انترنتی این کشور از سرورهای خارجی را دارد.

انتظار می رود این طرح بار دیگر این ماه به رای گذاشته شود و اگر تصویب شود باید به امضای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برسد.

روسیه در سال های اخیر طیفی از قوانین سختگیرانه انترنتی را وضع کرده است. پارلمان این کشور روز پنجشنبه دو لایحه را تصویب کرد که “بی احترامی” به مقام ها و اشاعه آنچه دولت “اخبار جعلی” تشخیص می دهد را ممنوع می کرد.

سال پیش فعالان برای اعتراض به تلاش های سازمان نظارت بر رسانه ها برای بستن تلگرام – که پیام هایش را کدگذاری می کند – به خیابان ها آمدند.

“اف اس بی” بزرگترین سازمان امنیت روسیه، در آن زمان گفت که تلگرام پیام رسان “منتخب سازمان های بین المللی تروریستی در روسیه است.”

ممکن است شما دوست داشته باشید