روزنامه اصلاح

تصمیم مشترک کمیسیون‌های انتخاباتی: آرای بـدون بایـومتریک اعتـبار دارد

کمیسیون‌ مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در تصمیم تازه و مشترک‌شان تاکید کردند که آرای بدون بایومتریک دارای اعتبار می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ کمیسیون شکایات انتخاباتی، چند روز پیش اعلام کرد که آرای مراکزی که در آن از سیستم بایومتریک استفاده نشده، قابل اعتبار نمی‌باشد. اما کمیسیون انتخابات تاکید داشت که روند رای دهی در این مراکز براساس فهرست رای دهندگان به پیش رفته و آرای آن نیز دارای اعتبار است.

شماری از اعضای شورای ملی و نهادهای ناظر انتخاباتی از تقابل دو کمیسیون در این زمینه ابراز نگرانی کرده بودند.

اما سخنگویان کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز سه‌شنبه (۸ عقرب) در یک نشست خبری مشترک در کابل بیان داشتند که آرای بایومتریک نشده به شرطی نزد آنها اعتبار دارد که اسناد و دلائل کافی برای باطل بودن آن وجود نداشته باشد.

علی رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت:” به اساس تصمیم تازه‌ی کمیسیون‌های انتخاباتی آرای که بایومتریک نشده است از اعتبار برخوردار است مگر اینکه اسناد تقنینی و دلایل معتبر در قبال آن وجود داشته باشد“.

وی بیان داشت:”آرای آن محلات و مراکزی که فهرست اصلی نرسیده بوده اند و به اساس فهرست قلمی رای داده شده است، درصورتیکه  فهرست قلمی با فهرست اصلی تطابق داشته باشد این آرای نیز ازاعتبار برخوردار اند“.

وی علاوه کرد که آرای محلاتی که فهرست رای دهندگان آن قلمی بوده با فهرست اصلی مطابقت نداشته باشد از اعتبار ساقط است.

آقای روحانی گفت که مراکز و محلات که صندوق‌های آنها امضای رئیس محل و کارمندان و ناظرین را داشته باشند نیز اعتبار دارد درغیر آن از اعتبار ساقط است.

آقای روحانی گفت:” به اساس اسناد موثق آنعده کارمندانی که در روزهای انتخاباتی غفلت کرده‌اند، آنها در چوکات قانون به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌شوند.”

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی با بیان اینکه هر کمیسیون یک کمیته‌ی مشترک را جهت پیشبرد امور مشترک ایجاد کرده است گفت:”کمیسیون‌های انتخاباتی متعهد است که به اساس لوایح کاری‌شان جلسات مشترک را دایر نموده و چالش‌های انتخاباتی را حل و فصل نماید.”

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت:” کمیسیون های انتخاباتی از آرای مردم منحیث یک امانت صیانت می‌کند.”

وی افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی با درک اهمیت موضوع انتخاباتی و اجرای مکلفیت‌های خویش به منظور روند جمع بندی آرا با رعایت قانون این تصمیم را گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید