روزنامه اصلاح

ترامپ: برای دیدار با ظریف خیلی زود است

یک روز بعد از سفر غیرمنتظره محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به محل برگزاری نشست گروه هفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت “خیلی زود است” که او با آقای ظریف دیدار کند.

آقا ترامپ بار دیگر تاکید کرده است که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست بلکه خواهان ایران “قدرتمند” است.

آقای ظریف روز یکشنبه سوم سنبله در سفری غیرمنتظره به محل برگزاری نشست گروه هفت در فرانسه رفت و با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فرانسه در حاشیه اجلاس دیدار کرد.

آقای ترامپ که در این نشست حضور دارد دیروز گفت که با مذاکره آقای مکرون با وزیر امور خارجه ایران موافق بوده است.

در ایران علی ربیعی، سخنگوی دولت گفته است که سفر آقای ظریف که به درخواست فرانسه صورت گرفته “مخفیانه نبوده و آمریکایی‌ها نیز مطلع بوده‌اند“.

هم‌زمان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با دفاع از مذاکرات قبلی جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور گفته است که اگر بداند مذاکره “با کسی” باعث حل مشکلات می‌شود این کار را انجام خواهد داد.

آقای روحانی روز دوشنبه در سخنرانی در مراسم افتتاح پروژه‌های روستایی در هفته دولت گفت: “معتقدم برای منافع ملی کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که مشکلات مردم حل خواهد شد و کشور من آباد می‌شود، دریغ نخواهم کرد؛ اصل منافع ملی است.”

در هفته‌های اخیر و با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا آقای ترامپ و وزیر خارجه‌اش بارها گفته‌اند که حاضر به “مذاکره بدون پیش‌شرط” با ایران برای رسیدن به توافقی دوجانبه به جای برجام هستند.

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به صراحت هر گونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفته است که آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید