روزنامه اصلاح

ترامپ: اگر دوره‌ی کاهش خشونت موثر باشد آماده‌ی امضای توافقنامه‌ی صلح با طالبان هستم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که در صورت موثر بودن دوره یک هفته‌ای کاهش خشونت، او آمادۀ امضای توافقنامه صلح با طالبان است.

به گزارش بی‌بی‌سی، به نقل از روزنامه گاردین؛ آقای ترامپ روز یکشنبه (۴ حوت) این اظهارات را قبل از سفرش به هند در کاخ سفید مطرح کرده است.

آقای ترامپ گفت: “زمان بازگشت به خانه است. آن‌ها (طالبان) می‌خواهند متوقف کنند. می دانید، آن‌ها مدت‌هاست که می‌جنگند. آن‌ها آدم‌های سرسختی هستند. ما آدم‌های سرسختی هستیم. اما ۱۹ سال جنگ، مدت زمان طولانی است“.

آقای ترامپ تاکید کرده که طالبان از جنگ خسته شده و خواستار یک توافق هستند.

او در ادامه گفت: “ما فکر می‌کنیم آن‌ها می‌خواهند معامله کنند، ما هم می‌خواهیم معامله کنیم، فکر می‌کنم این کار به نتیجه برسد، خواهیم دید“.

دورۀ هفت روزۀ کاهش خشونت‌ها چهار روز قبل آغاز و با خوشبینی شماری از شهروندان افغانستان رو به رو شده است.

مقام‌های افغان از وقوع برخوردهای کوچکی در بعضی نقاط خبر می‌دهند، اما از نیروهای دولتی خواسته‌ شده توافق را رعایت کنند.

بعد از اعلام کاهش خشونت‌ها، مردم در برخی از ولایت‌ها از جمله ننگرهار در شرق افغانستان و خوست در جنوب شرق افغانستان به استقبال این طرح به جاده‌ها آمدند، جشن و پایکوبی کردند.

 این شهروندان از اجرای این توافقنامه حمایت و ابرازی امیدواری کرده‌اند که این روند منجر به پایان جنگ و خشونت‌ها در این کشور شود.

شماری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نیز به ابراز احساسات پرداخته و گفته‌اند زندگی در افغانستان وارد مرحلۀ تازه‌ای شده است.

همچنین با آغاز طرح کاهش خشونت در بعضی از ولایت‌ها فعالیت شبکه‌های مخابراتی از سر گرفته شد. قبل از این گروه طالبان فعالیت شماری ازشبکه‌های مخابراتی در ولسوالی‌ها و مناطق دور دست را محدود کرده بود.

نقیب الله سیلاب، معاون فنی اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) گفت که با آغاز طرح کاهش خشونت‌ها، حدود ۵۵۰ سایت مخابراتی در ولسوالی‌ها و مناطق دور دست که خاموش یا فعالیت اندک داشتند دوباره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

مردم افغانستان در روزهای گذشته وضعیت آرامی را سپری کرده‌اند.

در روز نخست این توافق، تنها گزارش‌هایی از حملات طالبان در ولایت‌های بلخ، ارزگان و پکتیا منتشر شد. در دومین روز این توافق نیز منابع محلی از حمله به یک کاروان نیروهای امنیتی در ولایت قندهار خبر دادند.

کاهش خشونت یعنی چه؟

از روزی که مقام‌های آمریکایی و طالبان از موافقت‌شان بر سر برقراری یک هفته “کاهش خشونت” خبر دادند، خبرنگاران در جستجوی معنای دقیق این عبارت بوده‌اند.

در دستورهای نسبتا علنی که رئیس جمهوری افغانستان و رهبری طالبان به سربازان و جنگجویان خود دادند نیز این نکته روشن نشده است.

اما بی‌بی‌سی به نسخه‌ای از یک دستورالعمل نسبتا کوتاه طالبان دست یافته که در آن “کاهش خشونت” به نفرات این گروه تفهیم شده است.

بر اساس این دستورالعمل نفرات طالبان در طول یک هفته آینده به هیچ پایگاه‌ نیروهای خارجی در مراکز شهرها حمله انتحاری نمی‌کنند و چنین محل‌هایی را هدف حملات راکت و هاوان قرار نمی‌دهند.

همچنین به طالبان دستور داده شده که از حمله به مراکز نظامی دولتی پرهیز کنند.

وزارت خارجه آمریکا و گروه طالبان اعلام کردند که در پایان دوره “کاهش خشونت” که برابر با ۲۹ فبروری خواهد بود، توافق صلح با طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا خواهد شد.

سخنگوی طالبان در قطر گفت شماری از نمایندگان کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم امضای موافقتنامه صلح دعوت شده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید