روزنامه اصلاح

تدویر نمایشگاه عکاسی آثار ساحه‌ی باستانی مس عینک

به بزرگداشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان و کمپاین شانزده روزه به این مناسبت، نمایشگاه عکاسی آثار ساحۀ باستانی مس عینک از سوی ریاست باستان شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ روز یکشنبه در محوطه‎ی باغ تیمور شاهی کابل گشایش یافت. در این نمایشگاه شمار بسیاری از خانم ها، کارمندان ریاست باستان شناسی، ژورنالیستان و علاقه مندان آثار باستانی، اشتراک ورزیده بودند. با اغتنام از فرصت خواستم نظر چند تن از اشتراک کنندگان را در زمینه بگیرم.

امام خان رجبی مسؤول برگزاری نمایشگاه و کارمند مسلکی ریاست باستان شناسی در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه، ارج گذاشتن به مقام والای زن در جامعه وآگاه ساختن مردم از فرهنگ، تمدن و آثار باستانی کشور که قدامت چند هزار ساله دارد، می باشد. وی زنان را بخش جدایی ناپذیر جامعه دانسته که مانند مردان از حقوق مساوی برخوردار استند و مانند مردان در ساختار حکومت، در نهادهای دولتی و ملکی مشغول خدمت رسانی می باشند.

وی افزود: ساحه‌ی باستانی مس عینک که بخاطر داشتن مس در جهان شهرت به سزایی کسب کرده، در ۱۸ کیلو متری شرق کابل و در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر موقعیت دارد. در سال ۱۹۶۰از این ساحه باستانی آثار منقول و غیر منقول کشف و به موزیم ملی کابل انتقال داده شد که شامل: مجسمه های گلی، سنگی، چوبی، عاجی، فلزی، سفالی، استوکی، هاون
سنگ ها، مسکوکات و مهره های مختلف الحجم از سنگ های گوناگون می باشد.

همچنان معابد بودایی، محلات رهایشی، کوره های ذوب فلزات، قبرستان، دیوار شهر، شهرک ها، ورکشاپ، کانالیزاسیون و ذخیره گاه آب را دارا می باشد.

وی افزود: آثار کشف شده متعلق به دوره اسلامی، یفتلی، ساسانی و کوشانی می باشد که امروز به تعداد ۲۷ قلم اثر باستانی شامل تابلو ها، اسکناس ها، نقشه ها، و مجسمه های سنگی و چوبی را به نمایش گذاشتیم.

آقای رجبی گفت: علی الرغم عدم آگاهی مردم از برگزاری نمایشگاه، از طریق وسایل ارتباط جمعی؛ استقبال خوبی از این نمایشگاه شد.

وی گفت: تاکنون صدها تن از اقشار مختلف که اکثریت شان را زنان تشکیل میدهند از این نمایشگاه بازدید کرده اند.

حکیم یکتن از بازدیدکننده گان این نمایشگاه که خو یک افسر پولیس است، می گوید: اولین بار است که در چنین نمایشگاهی آمده ام. تمام آثار و تصاویر جالب است؛ چون بیانگر فرهنگ غنی ماست، فرهنگ ما قدامت ۳۰۰۰ ساله دارد.

همچنان داکتر شمس باز دید کننده‎ی دیگر میگوید: با دیدن آثار به بزرگی، تاریخ و فرهنگ خود افتخار نمودم که دارای این چنین تمدن بوده و هستیم و امیدوار هستم اینگونه نمایشگاه ها در آینده نیز برگزار گردد تا مردم ما آشنایی بیشتری با فرهنگ و تاریخ شان پیدا نمایند.

آقای رجبی به این باور است که تدویر چنین نمایشگاه ها در بلند بردن سطح آگاهی مردم و ترویج فرهنگ اصیل کشور بسیار مفید و تأثیر گذار می باشد.

محمد البرادعی

ممکن است شما دوست داشته باشید